از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘سیرت اولیاء’

*سفر پرخیر و برکت قطب دوران محبوب سبحان حضرت سید عبدالله نقشبندی مجددی حفظه الله به ترکیه و حرمین الشریفین

سفر پرخیر و برکت قطب دوران محبوب سبحان حضرت سید عبدالله نقشبندی مجددی حفظه الله به ترکیه و حرمین الشریفیندانلود در ۶کیفیت و مشاهده در آپارات

Spread the love

*تسلیت نامه

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ أَن لَّوِ اسْتَقَامُوا عَلَى الطَّرِيقَةِ لَأَسْقَيْنَاهُم مَّاءً غَدَقًا

و این که اگر آنها بر راه راست استقامت و پایداری کنند، البته با آب فراوان سیرابشان می‌کنیم. (جن/۱۶ )

اِنّا للهِ وَ اِنّا اِلَيْهِ راجِعُوْنَ

خوشا آنان كه با عزّت ز گيتی

بساط خويش برچيدن و رفتن

نگرديدند هرگز گرد باطل

محبّت را پسنديدند و رفتن

***

درگذشت عاشق صادق، عارف كامل، مجذوب الهی، خليفه شيخ صبغة الله اربابى رحمة الله عليه را به اهل علم و عرفان و به كلّيه مُحبّين و مخلصين تسليت عرض نموده و از الله تبارک و تعالى عُلوّ درجات و حشر با اولياء الله را برای ايشان خواستاریم.

ايشان پس از بيعت در سنين طفوليت  با حضرت مولانا شمس الحق شهيد ـ قدّس سرّه الشّريف ـ در طريقت نقشبندی ـ قدّس الله تبارك و تعالى اسرار أهلهم ـ ، كمال اتباع از شريعت الهی و سنّت پاك حضرت رسول الله ـ صلى الله عليه و آله و سلّم ـ را سرلوحه زندگی خود قرار دادند و با حرارت جذبات محبّت الله تعالى خدمات شايسته ای به جامعه اهل علم و عرفان [اهل طريقت] نموده اند ـ نَوَّرَ اللهُ مَرْقَدَهُ الشَّرِيْفَ وَ بَرَّدَ اللهُ مَضْجَعَهُ اللَّطِيْفَ ـ

Spread the love

*اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف، بیانگر ارزش ایمان به یگانگی الله متعال و پلید بودن کفر و شرک است. آنها ۳۰۹ سال به حکم الله جل جلاله، به خواب رفتند در واقع این خواب نعمت و آرامشی از جانب ذات باریتعالی برای اولیاء اش بود آنها به محض ورود به داخل غار آرامش را احساس نمودند.
غار اصحاب کهف، در قریه ی بنام «رجیب» در حومه جنوب امان، پایتخت اردن قرار دارد.

اصحاب کهف، جوانانی که به پروردگار خویش ایمان داشتند

جریان و رخداد این قصه، مربوط به روزگاران طولانی و صدها سال (پیش) بود. با این وصف در طول تاریخ و در مبارزه‌ی مداوم بین ایمان و کفر این داستان به شیوه‌های مختلف بیان شده است. امّا گذشته از همه چیز این امر به روشنی بیانگر قدرت بی‌انتهای پروردگار است و میان معجزه‌ی الهی در دنیای بشری و حقیقت زنده کردن انسان‌ها در روز رستاخیز و حضوردرمحضرپروردگار ارتباط ایجاد می‌کند.

ادامه مطلب »

Spread the love

*در اثبات مجدّد الف ثانی

محبوب صمداني، مجدّد الف ثاني رحمه الله فرموده‌‌اند: بدانند كه در هر صد سال، مجدّدي آمده است. چنانچه بيهقي و ابي‌‌درداء از ابي‌‌هريره رضی الله عنه و او از جناب آن سرور صلی الله علیه و سلم روايت كرده است که فرمودند:‍‍‌ «اِنَّ اللهَ يَبْعَثُ لِهَذِهِ الْاُمَّةِ عَلَي رَاْسِ مِائَةِ سَنَةٍ مَنْ يُجَدِّدُ لَهَا دِيْنَهَا» [هر آيينه خداوند براي اين امت بر سر هر صد سال ، كسي را  مبعوث مي­كند كه دين او را تجديد كند. سنن ابی داود، ج۴، ص۱۰۹]. امّا مجدّد مائة با مجدّد الف تفاوت دارد، چنانچه در ميان مائة و الف، فرق است، میان مجدّدان اين‌‌ها نیز همان اندازه فرق است، بلكه بیشتر از آن و مجدّد، کسی است كه در طول آن مدّت هر چه از فيوضات به امّت می‌‌رسد، به وسیلة او می‌‌رسد، اگر چه اقطاب و اوتاد آن وقت و بدلا و نجبا باشند. [مکتوبات حضرت امام ربّانی، دفتر دوم، حصّة ششم، مکتوب ۴، ص ۲۱]

ادامه مطلب »

Spread the love

*در آداب صحبت مشايخ به حسب معني

اگر چه آداب مطلب گذشته نيز در کسب فیض از باطن مشايخ تأثير دارد، ليکن مراعات اين آداب در حصول مقصود تأثير کاملتر و تمام‌تري دارد. اين فصل نيز داراي شروط و منهيّاتي است كه نخست به ذكر شروط و سپس منهيّات آن مي‌پردازيم.

اعتقاد به تفرّد شيخ در تربيت و ارشاد

مريد صادق بايد چنين معتقد باشد كه شيخ او، مربّي شايسته و مرشد مطلق اوست و غير وي هيچ احدي شايستگي ارشاد و راهنمايي و توانايي رفع اشکال و عقده‌گشايي را ندارد. سعادت ديني و دنيوي و کرامت صوري و معنوي بسته به متابعت و ملازمت اوست و محروميّت ابدي و خسران سرمدي موقوف به جدايي و دوري از اوست. مردود او، مردود حقّ و مقبول او مقبول مطلق است، ولي اگر بر خلاف اين اعتقاد داشته باشد و ديگري را در طريق ارشاد مقابل او يا کاملتر از او تصوّر نمايد، رابطه‌ي الفت و محبّت ضعيف مي‌شود و به اين سبب گفتار و كردار و تصرّفات شيخ در باطن او تأثيري نمي‌گذارد؛ زيرا تأثير گفتار و كردار شيخ در باطن مريد به واسطه‌ي غلبه‌ي محبّت و ارادت است. ادامه مطلب »

Spread the love

*در آداب صحبت مشايخ طريقت به حسب ظاهر

ابتدا به بيان شروط و سپس محذورات آن مي‌پردازيم.

با ادب و تواضع در مجلس شيخ نشستن

هنگامي که به مجلس شيخ وارد مي‌شود، بايد پايين‌ترين جا را براي نشستن برگزيند و ادّعاي تقدّم و برتري بر اصحاب را هرگز در سر نپروراند. وقتي باطن وي از اين‌گونه ادّعاها پاک باشد، هر جا که بنشيند جايز است. اگر يکي از برادران بنا بر تواضع و فروتني، او را بر خود مقدّم دارد مراعات وي را قبول کند و در تأخّر مبالغه نکند و اگر شيخ او را بر خود يا بر بعضي از اصحاب بزرگ خود به تقدّم امر كند، بدون درنگ اطاعت نموده و آنجا که اشاره کند، بنشيند هر چند كه وي لياقت و شايستگي آن را نداشته باشد. بايد هميشه در مجلس شيخ، بلکه همه جا بر دو زانوي ادب نشسته و اعضاي خود را از حرکات اضافي باز دارد.

ادامه مطلب »

Spread the love

*زندگینامه مجذوب الهی، مستغرق بحر لایتناهی، حضرت حاج خلیفه عبدالصمد بخشنده رحمه الله

ایشان در سال ۱۳۰۶هجری شمسی، در روستای بزنجرد اسلامی، منطقه باخرز دیده به جهان گشود. قبل از تولدشان، درویشی که به روستا آمده بودند به الهام پروردگار به مادرش مژده میدهد که فرزندی حامله است که ان شاء الله از اولیاءالله خواهد بود. پدرشان رمضانعلی بخشنده از مریدان مرحوم خلیفه پایند بلوچ]از خلفای حضرت محمدقیّوم ولی قدس الله سره[ رحمه الله بودند.

در سنین کودکی در مسجد در مکتب خانه روستا قرآن کریم، پنج کتاب، دیوان حافظ، احکام فردی عبادات را فرا گرفتند. چون در آن زمان، منطقه در فقر شدید بسر می­برد و زمینه برای تحصیل مساعد نبود، ایشان نیز مانند اکثر فرزندان آن دیار به کمک و همکاری پدرشان برای امرار معاش پرداختند.

مدتی بعد زمانی که تقریباً ۱۹سال سن داشتند با دیگر اعضای خانواده به نیل­آباد از توابع شهرستان تربت­جام مهاجرت می­کنند و به شغل کشاورزی مشغول می­شوند. چند سال بعد با دختری از خانواده­ای متدین و سادات ازدواج می­ کنند.

ادامه مطلب »

Spread the love

*علامات و نشانه های پیر کامل و مکمّل

حضرت مولانا غوث محمّد نقشبندي مجدّدي ـ قدّس سرّه  ـ در كتاب حجة السّالكين براي علائم پير كامل و مكمّل ده شرط بيان نموده است، آنرا بطور مختصر در اينجا ذکر مي‌نمائيم:

۱- مهمترين آن اين است كه ظاهرش به اتباع كمال متابعت حضرت رسول اكرم ـ صلّي الله عليه و سلّم ـ آراسته باشد و باطنش از ما سوي الله خلاص باشد.

۲- مداومت نمودن بر ذکر و مشغول شدن به خداوند پاك و اميد از حق تعالي و روگرداني از خلق.

۳- آنكه سلسله از پيغمبر ـ عليه الصلوة و السّلام ـ و پيران كبار به او رسيده باشد.

۴- آنكه از پير كامل مكمّل اجازت داشته باشد.

۵- آنكه فناي نفس و فناي قلب را حاصل كرده باشد.

ادامه مطلب »

Spread the love

*زندگینامه عالم ربانی، خادم الاولیاء، حاج خلیفه مولوی شمس الحق برزگر رحمه الله

أُولَئِكَ الَّذِينَ هَدَى اللَّهُ فَبِهُدَاهُمُ اقْتَدِهْ

گفت پیغمبر که حق فرموده است             مـن نگنجم در خـم بالا و پست

در دل مؤمـن بگنـجم ای عجـب               گر مرا جویی در آن دل ها طلب

پاک و منزّه است خداوندی که انسان را خلق کرد و امانتی بس بزرگ به او سپرد؛ امانتی که آسمانها و زمین از قبول آن سرباز زدند و این امانت الهی، چیزی جز عشق و محبت و بندگی نبود. عشق و محبتی که نهایت آن رسیدن به مقام و مرتبه «يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ» است و این مقام و مرتبه ای است که اولیاءالله و پرچمداران دین با اتباع از سنّت پاک سیّدالمرسلین صلوات الله و سلام علیه به آن نایل آمده و هر کدام از این بزرگواران عمر مبارک خویش را صرف شناساندن عشق و محبت الهی در پرتو سنت های نورانی سرور دو عالم حضرت محمدمصطفی صلی الله علیه و سلّم به خلق الله نموده اند.

در این مسئولیت عظیم حضرات خواجگان طریقه عالیه نقشبندیه نه تنها سهم بسزایی در پروراندن عشق و محبت ذات باری تعالی در دل بندگان او داشته اند، بلکه با تربیت انسانهایی آزاده و خداجو و محبوبانی بی­بدیل، نقش مضاعفی را در این وظیفه ی خطیر آسمانی به دوش کشیده­ اند. آنان چراغهایی را در اقصی نقاط دنیا برافروخته­ اند که تا سالیان­ سال نور آن روشنگر و هدایتگر مردم به صراط مستقیم بوده و خواهند بود.

khalifeh-shams-shamsiyeh ادامه مطلب »

Spread the love

*محبت اولیاء از دعاهای پیامبر صلی الله علیه و سلّم

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ حُبَّكَ، وَ حُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ، وَ حُبًّا يُبَلِّغُنِي حُبَّكَ» هَذَا حَدِيثٌ صَحِيحٌ عَلَى شَرْطِ الْبُخَارِيِّ، المستدرک حاکم، سنن ترمذی، مسند امام احمد و…

فَلا تَتِمّ مُحَبَّةِ اللهِ وَ رَسُولِهِ إلا بِمُحَبَّةِ أولِيِائِهِ وَ مَوَالاتِهِم وَ بُغضُ أعدَائِهِ وَ مُعَاداتِهِم وَ سُئِلَ بَعضَ العارِفينَ: بِمَا تَنالُ المُحَبَّة؟ قال: بِمُوَالاةِ أولِياءِ اللهِ وَ مُعَادَاةِ أعدَائِهِ وَأصله الموافقة.

فتح الباری شرح صحیح بخاری ابن رجب

حضرت پیامبر خدا صلی الله علیه و سلّم فرمودند:

خداوندا من ازتو طلب حب و دوستی ات می کنم وحب و دوستی کسانی که تورا دوست دارند حبی که مرا به حب تو برساند.

امام ابن رجب حنبلی درشرح این حدیث در کتاب فتح الباری شرح صحیح بخاری می فرماید: حب خدا و رسول کامل نمی شود الا به محبت اولیاء و دوستان خدا (چون پیامبر صلی الله علیه و سلّم در حدیث بالا بعد از حب خدا حب اولیاء را خواست) و بغض و دشمنی با دشمنان آنان، و از بعضی از عارفان سوال شده چطور به محبت خدا رسیده ای؟

در جواب فرموده اند: با دوستی و موافقت با اولیاء خدا و دشمنی با دشمنانش…

Spread the love

*توبه مالك بن دينار

از مالك بن دينار درباره ی چگونگی توبه کردنش پرسيدند، در جواب چنين گفت:

من از پاسبانان حكومتي و غرق تباهي باده نوشي بودم. كنيزكي گران بها خريدم كه سخت در زندگي من به بهترين وضع قرار گرفت و براي من دختري آورد كه شيفته اش شدم. چون دخترك زمين خيزه مي كرد، محبت او در دلم افزون شد. دخترك به من انس گرفت و من به او. هرگاه جام و باده مقابل خود مي نهادم، مي آمد و آن را مي كشيد و روي جامه ام مي ريخت. چون دخترك دو ساله شد، مُرد و اندوه مرگش مرا دل افسرده و جگر سوخته ساخت.

شب جمعه اي كه شب نيمه ي شعبان بود، سياه مست از باده نوشي خوابم برد، بدون آن كه نماز عشاء بگزارم. در خواب چنان ديدم كه بر صور دميده و رستخيز بر پاي شد؛ گورها شكافته و خلايق محشور شدند و من هم در آن ميانه بودم. ناگاه صدايي از پشت سر خويش شنيدم، برگشتم. اژدهايي سياه و كبود چشم كه بسيار بزرگ بود، دهان گشوده آهنگ من داشت. من ترسان و هراسان شروع به گريز از مقابل او كردم و اژدها هم چنان در پي من بود.

ميان راه به پيرمردي خوشبو و خوش جامه رسيدم. بر او سلام دادم، پاسخ داد. گفتم: اي شيخ! مرا از اين اژدها پناه بده كه خدايت پناه دهد!

ادامه مطلب »

Spread the love

*مختصری از زندگینامه حضرت حاج خلیفه حیدر آخوند نظر خانی(رح)

بسم الله الرحمن الرحیم

حاج حیدر آخوند، فرزند ملا محمّد قلی، در سال ۱۲۹۷ هـ . ش در روستای کوچک «نظرخانی» در خانواده ای مؤمن و دیندار به دنیا آمد. ملا محمّد قلی(رح) مردی خدا جو و خدمتگذار بوده و در بین جامعه آن زمان، از احترام و جایگاه شایسته ای برخوردار بود. وی فرزندش حاج حیدر آخوند را در همان دوران کودکی، جهت فراگیری علوم شرعی نزد «بیک مراد ایشان» در روستای سلطانعلی برد.

hajj-hidar-akhon@shamsiyeh

ادامه مطلب »

Spread the love

*مقاله ای کوتاه به مناسبت فرا رسیدن ایام محرّم

بسم الله الرحمن الرحیم

مَثَلُ أَهْلِ بَيْتِي مَثَلُ سَفِينَةِ نُوحٍ، مَنْ رَكِبَ فِيهَا نَجَا ، وَمَنْ تَخَلَّفَ عَنْهَا غَرِقَ

ماه محرّم اولین ماه سال قمری است. مسلمانان این ماه را از جمله ماه های حرام به شمار می آورند. در این ماه، رخدادهای مهمّی به وقوع پیوسته است که می توان به: عروج ادریس ـ علیه السّلام ـ به آسمان، استجابت دعای زکریا ـ علیه السّلام ـ، عبور حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ از دریا و غرق شدن فرعونیان، میلاد حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ، باریدن سنگ توسط پرندگان(واقعه سوره فیل)، شهادت خلیفه دوم حضرت عمر فاروق ـ رضی الله عنه ـ، اسلام آوردن حضرت علی ـ رضی الله عنه ـ، ازدواج حضرت علی ـ رضی الله عنه ـ با حضرت فاطمه ـ رضی الله عنها ـ، واقعه عاشورا و شهادت حضرت زین العابدین ـ رحمة الله علیه ـ اشاره کرد.

ashora-shamsiyeh

ادامه مطلب »

Spread the love

*زندگینامه معدن العلم و الحلم، صاحب التقوی، حضرت حاجی محمدمظهر نقشبندی مجددی(رح)

بسم الله الرحّمن الرّحیم

رِجَالٌ صَدَقُوْا مَا عَاهَدو اللهَ عَلَيْهِ فَمنْهُمْ مَّنْ قَضي نَحْبَه وَ مِنْهُمْ مَنْ يَّنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوْا تَبْدِيْلاً

«در ميان مؤمنان مرداني هستند كه با خدا به راستي وفا كرده اند در پيماني كه با او بسته اند، برخي پيمان خود را به سر برده اند و برخي نيز در انتظارند. آنان هيچگونه تغيير و تبديلي در عهد و پيمان خود نداده اند».

هرگز نميرد آنكه دلش زنده شد به عشق

ثبت است بر جريده عالم دوام ما

آن عارف فقيد، فرزانه نجيب، مقبول كاملان، مرحم دلهاي دردمندان، مجدّد زمان، محبوب رحمان، حضرت محمّد مظهر نقشبندي مجدّدي(رح) ابن حضرت محمّد قيّوم صاحب(رح) مي باشد كه در بهار ۱۳۱۸ هـ . ش مطابق با ۱۳۵۹ هـ . ق، در بيتي پر از معنويت و فيض و رحمت الهي و مركز عرفان و سوز و عشق خدايي در قريه رباط اوليا ولسـوالي پرچمن  ـ ولایت فراه ـ افغانستان پا به عرصه وجود نهادند و در اوايل كودكي (زمستان ۱۳۲۳ هـ . ش) در حالي كه شش سال بيشتر نداشتند، پدر بزرگوارشان را كه هنوز بيش از ۴۵ بهار از زندگيشان نمي گذشت، از دست دادند. پس از آن زير سايه حضرت محمّد معصوم صاحب(رح) تربيت يافته و دست بيعت به دست مباركشان داده و مراتب سير و سلوك را تا «مراقبه احديّت» در محضر ايشان طي نمودند. همچنان در آن ايام به تحصيـلات علوم ديني نزد اسـاتيد و علماي شريعت مانند: جناب آخوند ضياءالدين و جناب آخوند خليفه عبدالله پرداختند، تا اينكه حضرت شاه صاحب در سن ۷۴ سالگي در سال ۱۳۳۵هـ.ش رحلت نمودند و فرزند خَلَف الرشيد ايشان يعني حضرت حاجی محمّديوسف صاحب(رح) بنا به فرمايش قبلي پدرشان به منصب ارشاد طلاب و سالكان راه خدا نشستند.  hazrat-mohammad-mazhar-Jan02 copy

ادامه مطلب »

Spread the love

*خلاصه ای از زندگانی حضرت حاج خلیفه مقصود آخوند یزدانی(رح)

حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)، فرزند آتا قاری آخوند(رح) در سال ۱۳۱۱ هـ . ش در روستای باغلِق در یک خانواده کاملاً مذهبی و عرفانی دیده به جهان گشود. این بزرگوار از همان آغاز کودکی، دارای هوش و ذکاوت و ادب خاصی بود. این امر و نیز خصلت و فطرت پاکش، باعث شد که در میان همسالان خود متمایز گردد. خانواده و بزرگان قوم نیز برای وی احترام ویژه ای قائل بودند.

khlifeh-yazdani-shamsiyeh02

ادامه مطلب »

Spread the love