از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘آنچه از سیرت پیامبر ﷺ و احادیث باید بدانیم’

*مفلس حقیقی

حضرت ابي هريره  رضي الله عنه روايت ميکند روزي  حضرت پيغمبر صلى الله عليه و سلم پرسيد: آيا مي دانيد که انسان مفلس کيست؟ همه گفتند مفلس درميان ما کسي است که پول و متاع دنيوي نداشته باشد، آن حضرت صلى الله عليه وسلم فرمود: مفلسان امت من کساني اند که در روز قيامت با نماز، روزه و زکات بيايند, ولي کسي را دشنام داده، به کسي تهمت بسته، مال کسي را خورده، خون کسي را ريخته، کسي را مجروح نموده، ثواب براي هريک از نيکي هايش داده مي شود ، هرگاه قبل از اتمام حساب و کتابش اعمال حسنه اش ختم گردد، گناهان حقداران گرفته شده و به گناهان وی افزوده می شود و بعدا هم او به آتش دوزخ انداخته مي شود. (رواه مسلم)

ادامه مطلب »

Spread the love

*دهه ی پایانی رمضان را غنیمت بشماریم

خداوند متعال بنا به حکمتش که از بندگان پنهان است برخی از ماه ها و روزهای سال را بر برخی دیگر برتری بخشیده، ماه رمضان شاه و سرور همه ی ماه های سال به شمار می آید و عبادت روزه تاج با شکوه آن است. و طاعات و عبادات در این ماه را اجر و پاداشی خاص است.

ده روز اول ماه رمضان دهه ی تلاش برای رسیدن به مغفرت الهی است.

ده روز دوم آن سعی و کوشش برای یافتن رحمت الهی است و دهه ی سوم آن آرزوی رسیدن به نجات از آتش سوزان جهنم است!

ده روز اخیر ماه رمضان با عبادت اعتکاف جلال و جمال خاصی بخود می گیرد.

ادامه مطلب »

Spread the love

*اسم اعظم

اسم اعظم خداوند در احادیث مختلف ذکر شده است. اما لازمست بدانیم که علمای اسلام در خصوص وجود چنین اسمی، یعنی اثبات یا نبود آن اسم با همدیگر موافق نیستند، و كسانی هم که وجود چنین اسمی را برای خداوند ثابت می کنند در تعیین و تشخیص آن اسم اختلاف نظر دارند تا جائیکه چهارده نظر و قول مختلف در این مورد از علما نقل شده است، و هرکدام از آنها برای خود دلایلی از احادیث نبوی دارند که بعضی از آن احادیث صحیح هستند و بعضی ضعیف و بعضی از آنها صریح نیستند.

در اینجا به ذکر بعضی از احادیثی که در این ارتباط وارد شده اند می پردازیم که علما در تعیین اسم اعظم خداوند به آنها استناد کرده اند، که بعضا صحیح یا ضعیف یا حتی موضوعی هستند می باشند:

۱- از ابی امامة رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: اسْمُ اللَّهِ الأَعظَمُ فِی سُوَرٍ مِنَ القُرآنِ ثَلَاثٍ : فِی «البَقَرَةِ» وَ «آلِ عِمرَانَ» وَ «طَهَ». ابن ماجه (۳۸۵۶).

یعنی: اسم اعظم خداوند در سه سوره ی قرآن یعنی در بقره و آل عمران و طه است.  صحیح ابن ماجه

ادامه مطلب »

Spread the love

*فضیلت درود شریف بر حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم

علامه زرقانی در «شرح مواهب» نقل کرده است که غرض از خواندن درود، حصولِ تقرّب در بارگاهِ الهی به وسیله­ی امتثال حکم او و ادا کردن مقداری از حقوق حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم است که بر ذمه­یِ ما می باشند. حافظ عز الدین عبدالسلام(رح) می فرماید: درود ما برای حضرت رسول خدا صلی الله علیه و سلّم سفارش نیست، زیرا امثال ما را چه سزد که سفارشِ آن حضرت صلی الله علیه و سلّم را بکنند، اما چون خداوند متعال به ما دستور داده است که جزای احسانِ محسن را بدهید و بدیهی است که هیج محسنی برتر از رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم نیست، و از طرفی چون ما از ادای احسانهای آن حضرت صلی الله علیه و سلّم عاجز بودیم، خداوند متعال با توجه به عجز و ناتوانی ما طریقه­ی مکافاتِ آن احسانها را به ما تعلیم داد که باید درود خوانده شود، و چون ما از این امر نیز عاجز بودیم لذا از خداوند متعال تقاضا کردیم که تو بر حسب شأنِ خود مکافات بفرما. (مختصراً)

ادامه مطلب »

Spread the love

*فوائد درود شریف

حکایت

در «الروضُ الفائق» نقل شده است که حضرت سفیان ثوری می گوید: من در حال طواف شخصی را دیدم که در هر حال تنها درود می خواند و هیچ چیزی از تسبیح، تهلیل و غیره نمی خواند. از او پرسیدم که چرا تنها درود می خوانی؟ آنگاه بسوی من برگشت و پرسید: تو چه کسی هستی؟ من گفتم: سفیان ثوری هستم. آن مرد گفت: اگر تو یکتای زمان خود نبودی با تو بیان نمی کردم و راز خود را برایت ظاهر نمی کردم. سپس گفت: من و پدرم به حج می رفتیم، پدرم بیمار شد، به معالجه ی وی پرداختم ولی اجلش فرا رسید و فوت کرد. صورتش سیاه شد. من از این حال بسیار غمزده و پریشان شدم و «انا لله و انّا الیه راجعون» خواندم و صورت وی را با پارچه ای پوشاندم. در این حال لحظاتی به خواب رفتم. دیدم شخصی که زیباتر از وی ندیده بودم و از لباس وی لباس زیباتر ندیده بودم و خوشبویی بهتر از خوشبویی وی به مشامم نرسیده بود با سرعت می آید. از چهره پدرم پارچه را برداشت و دست خود را بر چهره پدرم کشید. چهره اش سفید گردید. او می خواست دوباره برود. من بزودی گوشه ای از لباسش را گرفتم و گفتم: خداوند متعال بر تو رحم کند. چه کسی هستی که به سبب تو الله تعالی در این مسافرت و غربت بر پدرم احسان فرمود. او به من گفت: تو مرا نمی شناسی؟ من محمد بن عبدالله صاحب قرآنم صلی الله علیه و سلّم پدرت گنهکار بزرگی بود، ولی بر من به کثرت درود می فرستاد. چون این مصیبت بر وی نازل شد به فریاد وی رسیدم و من به فریاد هر آن کس می رسم که بر من به کثرت درود بفرستد.

یا رب صل و سلم دائماً ابداً      عَلی حَبِیبِکَ خَیرِ الخَلقِ کُلّهِم

Spread the love

*اُحُد و شهدای گرانقدر

کوه اُحُد

این کوهی که ما را دوست دارد و ما هم دوستش داریم احد بر روی پایه ایست از پایه های جنت .این هر دو ارشاد گرامی سرور انبیا علیه السلام که درباره آن فرموده است. این کوه مجموعه سرخ رنگی است که سنگ هایش شبیه به سنگ های آتشفشانی است، واقع در شمال شهر مدینه به فاصله سه میل (حدود  هفت کیلومتر) و طول آن از شرق به غرب حدود ۶ کیلومتر است و بریدگی مناسبی به شکل کمان در آن دیده می­شود که به وسیله گذرگاهی باریک به فضای دیگری که در دل کوه واقع است  می­پیوندد. این کوه و اطراف آن خاطرات بسیار حزین و در عین حال ایمان افروزی را در دل خود پنهان دارد و همواره با زائران آگاه و فکور شمه ای از آن را بازگو کرده به ایمانشان تازگی و تراوت می بخشد.

ادامه مطلب »

Spread the love

*بدر و حماسه جاودان

اهمیت بدر :

در اینجا بی­مناسب نیست که برای زائران مدینه پاک گوشه ای از موقعیت قریه بدر و بیوگرافی شهدای به خون خفته اش را بازگو کنیم. زیرا با توجه به اهمیت مسأله و تاکید قرآن مجید روی این واقعه حیف است که نویسنده مناسک حج و آداب زیارت مدینه از ذکر بدر و شهدای آن صرف نظر نماید . خداوند متعال در سوره آل عمران با اظهار منّت می فرماید:

«وَ لَقَدْ نَصَرَكُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّةٌ فَاتَّقُوا اللهَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ» [سوره آل عمران ۱۲۳]

به تحقیق یاری فرمود خداوند شما را در بدر در حالیکه شما خوار و ناتوان بودید، پس بترسید از خداوند تا شما سپاس گزار باشید.

ادامه مطلب »

Spread the love

*منظور از اینکه “دنیا برای مؤمن زندان و برای کافر بهشت است” چیست؟

از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: “الدنیا سجن المؤمن و جنة الکافر” (حدیث صحیح)

امام نووی در مورد این حدیث گفت: “معنایش این است که مؤمن در دنیا ممنوع از شهوات حرام و مکروه است، و مکلف است که عبادات طاقت فرسا انجام دهد، ولی اگر بمیرد از این اعمال و تکالیف آزاد میشود و راحت میشود و نزد خداوند راحتی و نعیم بدون هیچ نقصی می یابد، ولی کافر آن اشیاء (شهوات حرام) را در دنیا می یابد و با آنهمه شهوات کم که همراه با نقص و مکروهات میباشد، وقتیکه میمیرد به عذاب دائم و شقاوت ابدی منتقل می شود”.

و امام منّاوی در مورد این حدیث گفت: “از آنجاییکه مؤمن در دنیا از شهوات حرام ممنوع است، مثل اینست که زندانی شده، و کافر بر عکس، مثل اینست که در بهشت است (زیرا هیج ممنوعیتی ندارد)”.

ادامه مطلب »

Spread the love

*میلاد النبی مبارک

میلاد با سعادت سیدالمرسلین، خاتم النبیین، رحمة للعالمین، امام المتقین، سراج السالکین، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و سلّم فرخنده باد.

Spread the love

*معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت چهارم)

من قصد کردم که پایین بیایم خداوند مرا صدا کرد و فرمود ای محمد من به تو و امت تو فرضی را تکلیف کردم و آن تکلیفی است که هر کس به آن عمل کند بهشتی میشود و هر کس از آن کوتاهی کند اگر خواستم عذاب جهنم می دهم وگرنه می بخشم رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود آن فرض و تکلیف چیست؟ و خداوند می فرماید من برای تو و امت تو پنجاه وقت نماز را در یک شبانه روز تکلیف کردم و رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود یا ربی من بر امر تو گردن می نهم. بعد از آن من از نزد خدا نزول کردم در حالی که خداوند بر من صلوات و سلام می فرستاد اندکی پایین آمدم و به پیش جبرئیل در همان جایی که جبرئیل را ترک کرده بودم رسیدم زمانی که جبرئیل مرا دید در آغوش گرفته و به سر و صورت من بوسه زد و از من سؤال کرد که خداوند چه چیزی را به تو عطا کرده است. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: خداوند برای من فضل و احسان و کرامات زیادی را عطا کرده است. ادامه مطلب »

Spread the love

*معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت سوم)

بعد از آن به آسمان هفتم صعود کردیم. نگهبانان آسمان هفتم در را گشوده و به ما خوش آمد گفتند و ما جنس آسمان هفتم را از دُر سفید دیدیم و بر آن آسمان عجیبیه می گویند. زیرا که در این آسمان صدای نوشتن قلم نیز به گوش نمی رسید. و من باز در آسمان هفتم فرشتگانی را دیدم که به آن فرشتگان روحانیون می گفتند. زیرا این فرشتگان از دیگر فرشتگان آسمانهای دیگر بر خدا نزدیکترند.

ادامه مطلب »

Spread the love

*معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت دوم)

بعد از این ماجرا جبرئیل با رسول خدا صلی الله علیه و سلم بر آسمان دوم عروج کردند نگهبانان آسمان دوم از جبرئیل پرسیدند همراه تو کیست؟ جبرئیل گفت: همراه من حبیب خدا محمد صلی الله علیه و سلم است فرشتگان آسمان دوم بی درنگ در را باز کردند و مرحبا مرحبا گویان به استقبال پیامبر صلی الله علیه و سلم آمدند راوی از پیامبر صلی الله علیه و سلم نقل می کند: پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت: در آسمان دوم فرشتگانی را دیدم سوار بر اسب که بر کمر آنها شمشیر بسته شده و در دستان آنها گرز وجود داشت من از جبرئیل سؤال کردم که اینها چه فرشتگانی هستند جبرئیل گفت: خداوند این فرشتگان را خلق کرده است برای نصرت دین اسلام تا روز قیامت. در میان آنها دو جوان شبیه به هم بودند من از جبرئیل سؤال کردم که اینها کیستند و جبرئیل در جواب گفت: یکی یحیی بن زکریا و دیگری عیسی بن مریم است که خداوند متعال آنها را از جمله ی نصرت دهندگان به دین اسلام تا روز قیامت قرار داده است وقتی به آنها نزدیک شدم و سلام کردم آنها نیز بر من سلام کردند و احترام گذاشتند عیسی علیه السلام مویی صاف و صورتی سفید و پوستی روشن داشت اما حضرت یحیی بن زکریا علیه السلام که در صورت آن اثر خشوع نمایان بود همچون نوری در میان فرشتگان می درخشید و آنها بر من و امت من خیر و برکت را بشارت دادند آسمان دوم آسمانی است از جنس آهن و بر این آسمان ماعون نام نهادند.

ادامه مطلب »

Spread the love

*معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت اول)

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

به نام یگانه خالق هستی که کلام در زبان آفرید و بوسیله قلم اسرار قلب آدمی را فاش کرد و در دل شیفتگان راه حق نشانید. خداوند متعال که یاری دهنده بزرگ رسول الله صلی الله علیه و سلم و نظاره گر احوال او می باشند؛ برای آرامش روح و تسلّی خاطر رسول الله، او را به معراج فرا خواندند و پیامبر گرامی صلی الله تعالی علیه و سلم با کوله باری از درد و مشقت، که از قوم خویش دیده بود، راهی معراج شدند و جبرئیل؛ یار همیشگی پیامبر، رسول الله صلی الله علیه و سلم را از آسمانها عبور داده و از تماشای بهشت و دوزخ گذرانیده و از دیدار لوح و قلم و عرش و کرسی سیراب کرده و به قاب قوسین و مقام اعلی رساند و رسول الله صلی الله علیه و سلم از محضر خداوند، تمامی علم اولین و آخرین را، عفو و رحمت و شفاعت و نماز را به عنوان هدیه الهی به ارمغان آوردند. ادامه مطلب »

Spread the love

*فضیلت تهلیل و تسبیح از روایات

عن أَنس عن النبيِّ صلى الله عليه وسلم قال: «يخرجُ منَ النارِ مَنْ قالَ: لا إِلهَ إِلا الله و في قلْبهِ وزْنُ شَعِيرةٍ من خَيْرٍ». مختصر صحیح بخاری ج۱ص۳۳

از حضرت انس بن مالک رضی الله عنه از حضرت رسول الله صلى الله عليه وسلم که فرمودند: از آتش خارج می شود کسی که بگوید (لا اله الا الله) و در قلب او مقدار وزن جو از خیر باشد.

عن أبي هريرة أنه قالَ: قلتُ: يا رسولَ الله! مَن أَسعدُ الناسِ بشفاعِتكَ يومَ الْقيامةِ؟ قالَ رسولُ اللهِ صلى الله عليه وسلم : «لقد ظَنَنْتُ يا أباهريرةَ أن لا يسأَلني عن هذا الحديثِ أَحدٌ، أوَّلَ منكَ، لِما رأيتُ من حِرصكَ على الحديثِ، أَسعدُ الناسِ بشفاعتي يومَ الْقيامةِ مَن قالَ: لا إِلهَ إِلا الله، خالصاً من قلبهِ أو نفْسهِ». مختصر صحیح بخاری ج۱ص۵۵

حضرت ابوهریره رضی الله عنه گفت که پیامبر اکرم صلى الله عليه وسلم گفتم: ای رسول خدا! چه کسی خوشبخت تر است به شفاعت شما در روز قیامت؟ رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: هر آیینه گمان می کنم ای اباهریره شخصی دیگر، قبل از شما. بدلیل اینکه می بینم از علاقه شما بر این حدیث. خوشبخت ترین مردمان به شفاعتم درروز قیامت کسی است که خالصانه بگوید (لا اله الا الله).

ادامه مطلب »

Spread the love

*فضیلت آیات پایانی سوره آل عمران

۱- عن عائشة رضی الله عنها أنها سئلت عن أعجب شيئ رأته من رسول الله صلی الله علیه و سلّم فسكتت ثم قالت: لما كان ليلة من الليالي قال: «يا عائشة ذريني أتعبد الليلة لربي» قلت: والله إني لأحب قربك وأحب ما سرك قالت: فقام فتطهر ثم قام يصلي قالت: فلم يزل يبكي حتى بل حجره قالت: ثم بكى فلم يزل يبكي حتى بل لحيته قالت: ثم بكى فلم يزل يبكي حتى بل الأرض فجاء بلال يؤذنه بالصلاة فلما رآه يبكي قال: يا رسول الله لم تبكي وقد غفر الله لك ما تقدم وما تأخر؟ قال: «أفلا أكون عبدا شكورا لقد أنزلت علي الليلة آية ويل لمن قرأها ولم يتفكر فيها «اِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ».

از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت است که از ایشان در مورد شگفت انگیزترین چیزی که از رسول الله صلی الله علیه و سلّم مشاهده نموده است، پرسیدند. او اندکی، سکوت نمود؛ سپس گفت: یکی از شب ها، رسول الله صلی الله علیه و سلّم فرمود: «ای عایشه! امشب مرا بگذار که به عبادت پروردگارم بپردازم». حضرت عایشه رضی الله عنها می‌گوید: من گفتم: به خدا سوگند که من در کنار شما بودن را دوست دارم؛ همچنین آنچه را که باعث خوشحالی شما شود هم دوست دارم. به هر حال، آن حضرت صلی الله علیه و سلّم برخواست و وضو ساخت و به نماز ایستاد و آن قدر گریه نمود که پیراهنش خیس شد. همچنین در حالت نشسته به اندازه ای گریه نمود که ریشش خیس شد. بعد از آن، آن قدر گریه نمود که زمین خیس شد. آن گاه بلال آمد و وقت نماز اعلام نمود. و چون دید رسول الله صلی الله علیه و سلّم گریه می‌نماید، گفت: ای رسول خدا! شما گریه می کنید در حالی که خداوند گناهان گذشته و آینده شما را مغفرت نموده است؟!! آن حضرت صلی الله علیه و سلّم فرمود: «آیا بنده سپاسگزاری نباشم؟ آیه ای بر من نازل شده است؛ وای به حال کسی که آن را بخواند و در آن، تدبر نکند «اِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَآيَاتٍ لِأُولِي الْأَلْبَابِ» [آل عمران: ۱۹۷] «همانا در آفرینش آسمان ها و زمین و آمد و شد شب وروز، نشانه هایی برای صاحبان خرد است». حدیث صحیح

ادامه مطلب »

Spread the love