از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

* ۷- ایمان به واپسین روز (یوم الآخر)

بر هر مکلف واجب است که به یوم الآخر که روز قیامت است ایمان داشته باشد. مقصود این است که هر کسی بمیرد، زندگی این جهانش به پایان رسیده و به زندگی دیگری وارد می شود که به آن زندگی، واپسین روز گفته می شود و شروع آن هنگام مرگ در این دنیا است و دارای دو مرحله می باشد: نخست زنده شدن در قبر پس از مرگ که به آن عالم برزخ هم گفته میشود. این اولین مرحله ورود به قیامت است. حدیث شریف می فرماید: «من مات فقد قامت قیامته» «کسی که بمیرد، قیامتش برپا می شود» و همچنین از حضرت عثمان ـ رضی الله عنه ـ روایت است که رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و سلّم ـ می فرمایند: «إن القبر اول منازل الآخرة فإن نجا منه فما بعده أیسر منه و إن لم ینج منه فما بعده أشد منه» «زنده شدن در گور، نخستین مرحله قیامت است که اگر بنده از این مرحله بگذرد، از دیگر مراحل به آسانی رهایی خواهد یافت و اگر در این مرحله گرفتار شود، در دیگر مراحل سخت تر است». (رواه ترمذی).

امام طحاوی ـ رحمة الله علیه ـ می فرماید: ما به عذاب و نعمت در گور، برای کسی که سزاوار آن است ایمان داریم؛ فرقی نمی کند که مرده به خاک سپرده شود یا سوزانده شود یا توسط حیوانات خورده شود.

رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و سلّم ـ می فرماید: «اللهم إنی اعوذ بک من عذاب القبر» «خدایا از سزای قبر به تو پناه می برم».

همچنین ما به پرسش فرشتگان، زمانیکه میت داخل قبر گذاشته می شود ایمان داریم؛ یعنی منکر و نکیر که درباره خدا و دین و پیامبر سؤال می کنند؛ زیرا این سه، پایه دین است و احادیث در این باره ذکر شده است. من جمله این حدیث: «إذا قبر المیت أتاه ملکان أسودان أزرقان یقال لأحدهما المنکر و للآخر النکیر …الی الآخر» «هنگامیکه مرده به خاک سپرده شد، دو فرشته سیاه و سفید که به یکی منکر و به یکی نکیر گفته نزد او می آید…».

اعتقاد داریم که عذاب قبر برای روح و جسم مردگان است و این آزار، برای عاصی در عالم برزخ است. آیه کریمه می فرماید: «وَ مِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ» المؤمنون/۱۰۰ «در برابر این مردگان تا روزی که زنده می شوند، مانعی است (یعنی مانع از بازگشت به دنیا).

یک نظر بگذارید