از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

* بهشت و دوزخ

امام ابوحنیفه ـ رحمة الله علیه ـ می فرماید: «و الجنة و النار مخلوقتان الیوم لاتفنیان ابدا و لا تموت الحور العین ابداً و لا یفنی عقاب الله تعالی و ثوابه سرمدا» «بهشت و دوزخ هم اکنون آفریده شده اند، هرگز نابود نخواهند شد و حوران بهشتی هرگز نخواهند مرد و عذاب و پاداش دائمی خداوند متعال فنا ناپذیرند».

خداوند درباره بهشت می فرماید: «جَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ» آل عمران/۱۳۳ «برای رفتن به بهشتی که پهنایش به اندازه آسمانها و زمین است و برای پرهیزگاران آماده شده است از هم پیشی بگیرد» و درباره دوزخ می فر ماید: «وَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِي أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ» آل عمران/۱۳۱ «از آتشی که برای کافران آماده شده است بپرهیزید».

دیدگاه همه اهل سنت این است که بهشت و دوزخ موجود است و فنا پذیر نیست. امام طحاوی ـ رحمة الله علیه ـ می افزاید: بهشت و دوزخ هیچگاه از بین نمی روند و خواهند ماند؛ چون خداوند درباره هر دو می فرماید: «خالدین فیها» «همیشگی در آن اند».

بهشت و نعمت های آن، خصوصاً دیدار الله تبارک و تعالی در بهشت برای مؤمنین عاملین است. اهل بهشت به صورت ابدی در آن باقی می مانند و دوزخ جایگاه کفار است و به صورت ابدی در آن می مانند.

اما مؤمنین گناهکار، امکان افتادن در دوزخ برای آنها هست، اما ابدی نیست؛ بعد از دیدن سزا، از آن بیرون آمده و یا با شفاعت از آن خارج شده و به بهشت برده می شوند.

2پاسخ به “بهشت و دوزخ”

یک نظر بگذارید