از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

* اسامی کتابهای چاپ شده توسط خانقاه پیران کبار نقشبندیه

خلاصه و چكيده اي از كتابهايی كه اهم موضوعات آنها درباره عرفان و تصوّف و چگونگي سير و سلوك طريقه عاليه حضرات نقشبنديه كه با دلائل كتاب الهی و سنت نبوی و اقوال صالحین جمع آوري شده و برای پویندگان راه حقیقت به نشر رسیده است به شرح زير می باشد.

۱ـ جامع السّلوك: مؤلّف حضرت مولانا امان الله نقشبندي مجدّدي(رح) كه ايشان در حدود سال ۱۲۷۵ هـ . ق اين كتاب را در كاكان بخارا به زيور طبع آراستتند. Download

 موضوع كتاب: عرفان و سير و سلوك طريقه نقشبنديه و همچنين سبقات و آداب و روش بزرگان اين سلسله مباركه. پس از گذشت يك قرن از چاپ كتاب، به علّت مندرس شدن اوراق و ترس از بين رفتن آن، در سال ۱۳۴۶ هـ . ش توسط حضرت حاج شمس الحق نقشبندي مجدّدي(رح) در چاپخانه گوتمبرگ مشهد تجديد چاپ گرديد و پس از ۳۷ سال از تجديد كتاب، به علّت تقاضاي بسيار جامعه عرفان به منظور استفاده عامه، توسط خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه در سال ۱۳۸۳ تجدید چاپ شده و ملحقاتی به آن افزوده شده است.

۲ـ حجّة السّالكين في ردّ المنكرين و شرح آن مصباح السّالكين في رد الطاعنين در دو جلد: مؤلّف حضرت مولانا غوث محمّد نقشبندي مجدّدي(رح) كه ايشان تقريباً در سال ۱۳۱۱ هـ . ق این کتاب گرانقدر را به زینت چاپ آراستند. Download

موضوع كتاب: اثبات سير و سلوك و روش طريقه عاليه نقشبنديه با آيات و روايات و اقوال سلف صالحين. به علّت مشکل بودن فهم کتاب مذکور، برای عموم پويندگان راه حقيقت، ترجمه آيات و روايات را به متون قبلی اضافه گردیده و در ضمن نثر آن، به فارسی روان برگردانده شده و در سال ۱۳۸۵ شمسی، بازنويسي و تجديد چاپ گردید.

۳ـ طريقة الراشدين و حجة المسترشدين: مؤلّف حضرت مولانا غوث محمّد نقشبندي مجدّدي(رح) كه ايشان آن را در سال ۱۳۷۵ هـ . ق در كراچي چاپ نمودند. Download

موضوع كتاب: سير و سلوك نقشبنديه و اثبات بيعت با آيات قرآن و همچنين اصطلاحات طريقت. اين كتاب به زبان عربي تألیف شده و به علّت درخواست دوستداران طريقت، با امانت كامل به زبان فارسي ترجمه و در سال ۱۳۸۵ شمسی به زيور طبع آراسته گردید.

۴ـ احكام حج در مذهب حنفي و معارف الحرمين: مؤلّف حضرت حاج شمس الحق نقشبندي مجدّدي(رح). Download

موضوع كتاب: احكام و اعمال حج طبق مذهب حنفي كه حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) به علّت جنگ افغانستان در سال ۱۳۵۷ شمسی مؤفق به چاپ آن نشده بودند که در سال ۱۳۸۵ شمسی، به زيور طبع آراسته گردید.

۵ ـ آداب سلوک و نغمه عشّاق: گردآورنده: خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه. Download

موضوع كتاب: نصايح و اندرزهاي گهربار حضرت حاج شمس الحق نقشبندي مجدّدي(رح) و همچنين مباحثي از عرفان كه بطور عميق به بررسي راه خداشناسي پرداخته است و باقي كتاب، شامل اشعار بسيار شيوا و پرمحتواي بزرگان و مريدان كه در شأن و هجر جان سوز پير طريقت (حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی) سروده شده است. اين كتاب در سال ۱۳۸۴ شمسی چاپ گردید.

۶ـ ادعية الشّفاء من شمس العرفاء: گردآورنده: خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه.

موضوع كتاب: ادعيه مسنونه و همچنين اوراد و اسناد درودهاي شريف كه جهت مشكلات روحاني و جسماني نوشته شده، در سال ۱۳۸۵ شمسی به چاپ رسيد.

۷ـ مقامات حضرت شاه نقشبند(رح) به انضمام رساله حضرت عبيدالله احرار سمرقندي(رح)، رساله حضرت خواجه عزيزان علي رامتيني(رح)، رساله قدسيه حضرت خواجه محمّد پارسا(رح) و رساله حضرت مولانا عبدالرّحمن جامي(رح): مؤلف ابوالحسن محمّد باقر بن محمّد علي.

به علّت كمياب شدن كتاب مذکور، حضرت حاج شمس الحق نقشبندي مجدّدي(رح) در سال ۱۳۴۶ در بمبئي آن را چاپ نموده و در اختيار مشتاقان قرار دادند. همچنین پس از گذشت زمان، به علّت مشکل بودن فهم و همچنین کمیابی کتاب فوق، خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه آن را باز نويسي و آيات و روايات را اعراب گذاری و ترجمه نموده و در سال ۱۳۸۵ شمسی به چاپ رسانيدند.

۸- آداب الاصحاب: مؤلّف: مولانا فخرالدّين علي بن حسين واعظ كاشفي(رح) معروف به «صفي» فرزند ملا حسين واعظ كاشفي(رح) عارف و مفسّر قرن نهم و از پيروان و بزرگان سلسله ي عاليّه ي نقشبنديّه است. Download

موضوع کتاب: طريقه ي كسب آداب و روش سنّت را با استناد به آيات و احاديث و اقوال سلف بيان می دارد و به ضمیمه آن، وصایای بزرگان طريقه ي عاليه ي نقشبنديه همچون حضرت خواجه بهاءالدّين نقشبند(رح) و حضرت علاءالدّين عطّار(رح) است که توسط حضرت مولانا يعقوب چرخي(رح) فراهم آمده است. همچنين شامل وصایای سودمندی از حضرت خواجه عبدالخالق غجدوانی(رح) و امام محمّد بن ادریس(رح) و معارفي درباره ي سلوك طريقت و سلسله و احوال مشايخ بزرگوار است. این کتاب گران بها توسط خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه در سال ۱۳۹۰ شمسی به چاپ رسید.

۹- مثنویات شمس العارفین: ناظم: حاج خلیفه ملا احمد اعظمی گندمشادی(رح) که یکی از علما و عرفای بزرگ طریقه عالیه نقشبندیه بود که به دستور مرشد خود، اشعاری بر وزن و معنای مثنوی مولانا سرود. ایشان از هر دفتر صد بیت برگزیده، آنگاه در مقابل هر بیت آن، پنج بیت دیگر سروده و به آن افزوده است؛ از این رو، این کتاب دارای ۳۶۰۰ بیت است که ۶۰۰ بیت آن از مولانا و ۳۰۰۰ بیت دیگر از حاج خلیفه است. این کتاب همچون مثنوی معنوی به شش دفتر تقسیم شده که ابیات هر دفتر مثنوی به همراه ابیات مقابل آن به صورت جداگانه ذکر گردیده است. این کتاب در سال ۱۳۹۱ شمسی توسط خانقاه به چاپ رسید. Download

۱۰- مجموعه اشعار بی بی مستوره پرچمنی: اين مختصر، حرفهاي دلِ زني بزرگ، به نام حورالنّساء (بي بي مستوره پرچمنی غوری) است كه تخلّص شعریشان مستوره مي باشد. در سال ۱۳۵۴ هـ . ش حضرت حاجی شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) قصد چاپ و نشر اين اشعار را داشتند، امّا با يورش روسها و به اسارت بردن ایشان، اين كار به تعويق افتاد كه به توفيق پروردگار، توسط خادم خانقاه طریقه عالیه نقشبندیه در سال ۱۳۸۸ شمسی اين اوراق گرانمايه به چاپ و نشر رسید. Download

یک نظر بگذارید