از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

* رمضان ماه انقلاب و تحول دلها

خداوند منان بر ما بندگان منت نهاد تا بار دیگر ماه مبارک رمضان سفره ی رحمت و برکت خدا را دریابیم و فرصت دیگری برای ایجاد انقلاب و تحّول درونی فرا روی ما قرار داد. بار دیگر در مقابل یک امتحان تاریخی و عظیم الهی قرار گرفته ایم. امتحان ایمان و استقامت، صبر و بردباری، تهجد و شب زنده داری و … بار دیگر فرصت عبادت و نیایش، و زانو زدن بر سفره ی قرآن و اخذ توشه ی راه از اقیانوس بیکران آن، پیش روی ما قرار گرفت. رمضان یک دوره ی تربیتی سالانه و یک دانشکده ی ایمانی، اخلاقی و عبادی است که به منظور تجدید و تقویت ایمان درهای خود را به روی ما گشوده است، تا از خرمن های آن، انرژی ایمانی و اشراق روحی و توشه ی نفسی اخذ کنیم و از ایستگاه های تهذیب نفس و اصلاح درون این مدرسه ی نمونه، و از چشمه سارهای جوشان رحمت و برکات خداوند در آن جرعه ای بنوشیم.

رمضان مدرسه ی صبر و اسقامت، شجاعت و شهامت، فداکاری و جهاد، و فتوحات و ثبت مواقف شرف و عّزت برای مسلمانان است. غزوه بدر یوم الفرقان و فتح مکه (فتح الفتوح) و فتح بیت المقدس در جنگ حطین توسط صلاح‌الدین اّیوبی رحمه الله، در این ماه مبارک نصیب مسلمانان گردید.

رمضان مدرسه ی غرس نهال اخوت، تعاون، تقارب، مودت، بخشش، فداکاری، سازندگی دنیا و آخرت است. مدرسه ی جهاد با نفس و شوق و علاقه برای نیل به جنات الرحمن است. مدرسه سازندگی مردان و زنان مخلص و مؤمن خدا، مردان و زنان مهذب و متخلق به اخلاق قرآنی است. وقتی از اُمّ مؤمنین حضرت عایشه ی صّدیقه رضی الله عنها درباره ی اخلاق رسول خدا (ﻛﺎَن ُخلُُقُه الُْقْرآَن) [مسندامام احمد] در این ماه مبارک بود که در رحمت ابدی و جاودانه ی خدا بر روی بندگانش گشوده شد و نسیم آخرین حلقه های وحی بر بشریت وزیدن گرفت: شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِیۤ أُنزِلَ فِیهِ الۡقُرءَانُ هُدࣰى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَـاتࣲ مِّنَ الهُدَى وَ الفُرۡقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهرَ فَلیَصُمهُ وَمَن كَانَ مَرِیضًا أَوۡ عَلَىٰ سَفَرࣲ فَعِدَّةࣱ مِّن أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللهُ بِكُمُ الۡیُسرَ وَلَا یُرِیدُ بِكُمُ الۡعُسرَ وَلِتُكۡمِلُوا۟ العِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا۟ اللهَ عَلَىٰ مَا هَدَاكُم وَلَعَلَّكُمۡ تَشكُرُونَ

آن چند روز معّین و اندک ماه رمضان است که قرآن در آن فروفرستاده شده است و آغاز به نزول نموده است و در مدت ٢٣ سال تدریجا به دست مردم رسیده است تا مردم را راهنمایی کند و نشانه ها و آیات احوال و عملکرد سلف صالح در ماه مبارک رمضان روشنی از ارشاد به حق و حقیقت باشد و میان حق و باطل در همه ی ادوار جدایی افکند.

رمضان ماه سمّو و صعود نفس انسان تا کرانه های بی انتهای فضا و آفاق آسمانها، و پرواز در این اقیانوس ژرف است، تا از اختلاط با شهوات و آرزوهای دنی دنیایی و اسارت هوا و متاع این جهان سراسر تعب و مشاکل رهایی یابد و درپی طلب رضایت خدای خالق و آمر خویش در این فضای بی انتهای خدا به گردش و پرواز در آید. با این وصف رمضان خرمن عبادت و معنویت، و ایستگاه توشه گیری برای ساختن آینده ی درخشان در آخرت و جاده صافکن حرکت بسوی الله است. بنده ی مؤمن این فرصت طلایی را غنیمت شمرده و از آن بیشترین بهره را می گیرد. برخی از اسباب خودسازی و وسایل سیر بسوی الله که باید در این ماه بیشترین اهتمام بدانها داده شود، عبارتند از:

١- روآوردن به قرآن کریم و تلاوت دایمی آن، و تدبر در آیات روح‌بخش و صیقل دهنده ی قلوب است تا در سایه ی حیات، زیر لوای قرآن و انس با کلام حیات بخش خدا، باران رحمت و شادابی بر قلب هایمان ببارد و دلهایمان در پرتو انوار بی نهایت آن آرامش یابد و برای اجرای تعالیمش آمادگی پیدا کند.

٢- مجسم نمودن سیره ی طاهره ی رسول الله صلی الله علیه و سلّم و اقتدا و اهتدا به آن. چون سیره ی ایشان تجسم عینی و عملی دین در بزرگترین فرد معتقد به آن است، کسی که بیشتر از هر مؤمن دیگری به آن وفادار، و بر تطبیق عملیش حریص بوده است.

٣- حمل نفس بر مکارم اخلاق و معالی امور، و تربیتش بر صبر و استقامت، تعاون و تکافل، تواضع و خشوع، خیر و احسان، عطوفت و رحمت، و سایر فضایل و اخلاقیات پسندیده، یکی دیگر از برکات و دستاوردهای رمضان است.

۴- تعلق خاطر به خدا و یاد او در هر احوال و اوضاعی، و تسلیم و خضوع تام در برابر شریعت او، و تنظیم تمامی برنامه ها و حرکات و سکنات زندگی بر وفق دستورات و احکام آن، تنظیم برنامه ای برای غلبه و پیروزی بر رذیله ی ریا، از جمله ی آثار رمضان است؛ زیرا رمضان ماه اخلاص و غلبه بر نفس و شیاطین است، چون هر دو در این ماه به بند کشیده می شوند. رمضان ماه مبارزه با شهوات بطن و فرج و نفس، ماه غلبه بر شهوات، و پیروزی بر شح و بخل است، زیرا رمضان ماه ابراز سخاوت و ادای زکات و صدقات است.

۵- رمضان ماه پیروزی بر زبان و آفتهای متعدد آن، چون دروغ و بهتان، فحش و دشنام، غیبت و نّمامی، شهادت ناحق و لغو و بیهوده گویی و غیره … است.

۶- رمضان ماه غلبه و پیروزی بر امراض قلبی چون کفر و شرک، نفاق و دورویی، خوف و جبن، و غلبه بر یأس و ناامیدی، و تنبلی و ضعف های روحی و… است.

رمضان فرصتی است برای همه ی کسانی که در انجام فرایض و فرامین خدا از خود سستی بخرج داده اند تا بخود آیند و تغییری در روند حرکت زندگی خود بوجود آورند. فرصتی است برای همه ی آنهایی که اوقات گرانبهای خود را بیهوده سپری کرده اند تا بخود آیند. برای کسانی که در دریای غفلت و گناه غرق گشته اند تا بخود آیند. فرصتی برای آنهایی که از قرائت قرآن و تأمل در آیات بینات آن دور مانده اند، تا به خوّد آیند. برای آنهایی که از یاد و ذکر خدا غافل گشته اند. و آن هایی که به تملق و تظاهر و دروغگویی و ریاکاری عادت کرده اند تا بخود آیند. آنهایی که غافلانه در

دریای ربا و حرامخواری و خلافکاری غوطه ورند. برای آنانی که صله ی رحم را ترک کرده اند. و بالاخره فرصتی است طلایی، برای همه ی کسانی که اهداف مقدس و گرانبها فرا روی خود ترسیم کرده اند تا بدانها دست یابند.

آری! رمضان دروازه ی همه ی این خیر و برکات است و بحق باید چنین باشد چون رمضان مدرسه است، دانشگاه است. مدرسه ی ایمان، عبادت و اخلاق؛ و در یک کلمه مدرسه ی همه ی فضایل است. رمضان مدرسه ی جامعه شناسی و اهتمام به جوانب گوناگون اجتماعی انسان است. رمضان بیمارستان بازیابی سلامتی روانی و جسمی و مبارزه با

امراض و آفت های ناشی از ١١ ماه بداندیشی و ُپرخوری است. رمضان ماه دعوت است، و فرصتی است برای دعوتگران بسوی الله تا در این ماه بیش از هر وقت دیگر به امر دعوت اهتمام دهند و درحد توان روش های نظری دعوت را عملی سازند و به مدعوین خود رسیده کاستی های سایر اوقات را جبران نمایند.

رمضان ایستگاه تربیت اقتصادی و فرصتی برای پاکسازی اموال و دارایی از زکات است؛ و در نهایت رمضان ماه تغییر و انقلاب فراگیر و همه جانبه و ماه تجرید و تجرد است. رمضان ماه خود سازی است باید به تزکیه ی و تصفیه ی نفس اماره پرداخت و آن را از تمام رزائل اخلاقی پاک و بسوی صفات پسندیده سوق دهیم که بهترین، و آسان ترین راه بیعت کردن با یکی از اولیا الله و مسند نشینان طریقه ی عالیه نقشبندیه است که با ارشادات و اندرزهای آن بزرگواران به کمال اخلاق و تزکیه نفس نائل شویم.

در فضیلت ماه مبارک رمضان حضرت امام ربانی مجدد و منور الف ثانی رحمه الله می فرمایند: این ماه [رمضان] نیز جامع جمیع خیرات و برکات است هر برکت و خیری که در تمام سال به هرکس می رسد، از هر راهی که می آید قطره ای از دریای بی نهایت برکات این ماه عظیم القدر است و جمعیت این ماه سبب جمعیت تمام سال و تفرقه نیز سبب تفرقه تمام سال است. فطوبی لمن مضی علیه هذا الشهر المبارک و ویل من سخط علیه فمنع من البرکات و حرم من الخیرات.

لذا باید سعی کنیم که در این ماه مبارک، عزم را جزم کنیم تا جایی برای خود در بهشت تهیه کنیم و حسنات بیشتری بدست آوریم. چه کنیم که رمضان امسال بهتر از سالهای قبل باشد، چگونه بر نیکوکاریمان بیفزاییم و ماه رمضان را به یک ماه ممتاز تبدیل کنیم؟

Spread the love

یک نظر بگذارید