از خدا جوییم توفیق ادب * بی ادب محروم شد از لطف رب *** بی ادب تنها نه خود را داشت بد * بلکه آتش در همه آفاق زد

* وداع با ماه مبارک رمضان

در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم مؤمنان صالح و پرهیزکار زیادی بودند که در رمضان برای جمع کردن اعمال صالح کوشش زیادی داشتند و سعی زیادی می کردند کاری را که شروع کرده اند آن را به خو بی به اتمام برسانند.
آنها کسانی اند که خداوند در سوره مؤمنون آیه۶۰ در مورد آنها چنین می‌فرمایند: (وَالَّذِینَ یُؤتُونَ مَاۤ ءَاتَوا۟ وَّ قُلُوبُهُمۡ وَجِلَةٌ أَنَّهُم إِلَى رَبِّهِم رَاجِعُونَ)
ترجمه: وآنان که وظایف خود را انجام می دهند و باز هم دلهایشان از فکر بازگشت به سوی خدا ترسان است.

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: کاری که انجام می دهید سعی کنید که
بیشترین اهتمام را برای قبول شدنش بدهید. بندگان صالح وپرهیزکار در گذشته ۶ماه در سال دعا می کردند: بار خدایا ما را برای رمضان آینده زنده نگه دار، و ۶ماه بعد از رمضان دعا می کردند که خداوند طاعات و عبادتهایشان را در رمضان گذشته مورد قبول درگاهش قرار دهد. حضرت حسن رضی الله عنه می فرماید: خداوند متعال ماه رمضان را مانند میدان مسابقه ای قرار داده است که در آن بندگان صالح و پرهیزکار با طاعات و عبادتشان برای کسب رضایت خداوند مسابقه می دهند و در این میان گروهی هستند که از گروه دیگر سبقت می گیرند و از برنده شدگان میشوند. حضرت علی رضی الله عنه در آخر شبهای ماه رمضان فریاد برمی آوردند ای کاش
می دانستم آن سعادتمند خوشبخت نیکوئی که دعایش پذیرفته می شود کیست و آن بیچاره محرومی که از درگاه حق رانده می شود و دعایش قبول نمی شود کیست.
ای بندگان خدا ماه رمضان قصد سفر دارد و از آن چند روزی باقی نمانده اگر تا حال اعمال صالح و کارهای نیکوی زیادی انجام داده ای بیشتر بکوش که تا آخر رمضان چند پگاهی بیش نمانده.
و اما تویی که اعمال صالح انجام نداده ای به هوش باش که چند روز دیگر برای اتمام رمضان باقی نمانده این چند روز را غنیمت بشمار و خودت را به خدای خود نزدیکتر کن و این را بدان که شاید تقدیر رمضان دیگری را برایت رغم نزده باشد.

اَلوَداع اَلوَداع یا شهر الخیرات و الاحسان
اَلوَداع اَلوَداع یا شهر النجات من النیران
اَلوَداع اَلوَداع اَلوَداع یا شَهرَ الرَّمَضانِ، شَهرُ الرَّمَضانِ الَّذی اُنزِلَ فیهِ القُرآن، شَهرُ التَّراویحِ وَ التَّسابیحِ، فیهِ مَغفِرَةٌ وَ خَتمُ القُرآنِ، شَهرٌ اَوَّلُهُ رَحمَةٌ وَ اَوسَطُهُ مَغفِرَةٌ وَ آخِرُهُ عِتقٌ مِنَ النَّیرانِ، بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الرّاحِمینَ.

Spread the love

یک نظر بگذارید