رحمت رمضان نیاز جامعه امروز

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدُلله کَما یَنْبَغی لِجَلالِ وَجْهِهِ و عَظیمِ سُلطانِهِ و هُوَ الْمَعبُودُ الْإِله، و الصّلاهُ و السّلامُ علی سیّدِنا محمّدٍ رسولِ الله و علی آلِهِ و صحبهِ وَ مَنْ والاه.

خداوند تبارک و تعالی هر از چند گاهی بنا به مصلحت های خویش بلاهایی را می فرستد؛ تا شاید بشر غفلت زده به خود آید؛ به ضعف خویش پی برده و متوجه پروردگار توانا و مهربان گردد.

در این مواقع وظیفه مسلمان ها سنگین تر است چرا که علاوه بر توبه و استغفار دیگران را نیز به بازگشت بسوی خداوند فراخوانند؛ به همگان یادآور شوند که این آفات و بلیّات، نمونه ای کوچک از عذاب خداوند است که بندگان به سبب گناهان و عملکرد زشتشان به آن دچار گشته اند و قطعاً خداوند از رفتار بندگان غافل نیست. هر عمل، عکس العملی دارد و هر کسی نتیجه کردار خود را خواهد دید.

«وَ لا تَحْسَبَنَّ اللهَ غافِلاً یَعْمَلُ الظّالِمُونَ»  ابراهیم/۴۲

«و خداوند را از آنچه ستمکاران می کنند، غافل مپندار»

ادامهرحمت رمضان نیاز جامعه امروز

Spread the love

بحث عشق و محبت

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حضرت قطب الارشاد حاجی الحرمین الشریفین بایزید وقت غوث دوران مرشدنا و وصیلتنا الی الله رییس نقشبندان قطب الاقطاب حضرت حاجی سید عبدالله نقشبندی مجددی حفظه الله در جلسه‌ی هفتگی خویش که جمعی از تشنگان راه حقیقت و معرفت مریدان حضرت در خانقاه شاه نقشبند حضور داشتند در پیرامون عشق به اللّٰه جل جلاله بیانات ارزشمند و مفیدی ایراد فرمودند. حضرت فرمودند:

عشق دو قسم است: عشق حقیقی و مجازی

عشق مجازی عذاب دنیا و آخرت را در پی دارد و عاقبت رسوایی است. نوشته‌اند: موذنی در مسجدی سالیان دراز اذان می‌داد وقتی به پشت بام جهت اذان رفت دختر زیبا صورتی در همسایگی مسجد سکونت داشت و در داخل حیات خود بود، چشم موذن به دختر افتاد و عاشق او شد اذان را ترک کرد و بلافاصله به درب منزل دختر آمد و در را زد، دختر گفت: چه می خواهی؟ گفت: من عاشق شما شده ام، دختر گفت این امکان ندارد، موذن گفت قصد ازدواج دارم، وی گفت: تو مسلمانی و من مسیحی‌ام، این چطور ممکن می‌شود اگر با من ازدواج کنی باید مسیحی شوی. موذن شرط دختر را قبول کرد و بواسطه عشق مجازی از دین خود برگشت و کافر شد. دختر به او گفت برای کاری به پشت بام برود موذن رفت ولی هنگام برگشت افتاد و مرد، در نهایت به معشوق خود نرسید و دین خود را نیز از دست داد. عشق مجازی عذاب الهی است و کسی که بخواهد وارد جهنم شود به عشق مجازی گرفتار می‌شود و عذاب دوزخ را می‌چشد ومزاج جهنم همین است که در آن نه مرگ است و نه زندگی . کسی که دلش به غیر الله وابسته شود آسایش دنیا و آخرت بر او حرام می‌شود.

ادامهبحث عشق و محبت

Spread the love

گزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

خداوند مهربان را شاکریم که ما را از روندگان راه سنّت و سلف صالح قرار داد تا در این عصر تاریک و ظلمانی، از سخنان گهربارشان استفاده نماییم و راه صواب را برگزینیم و به وسیله ارشادات ایشان، قرب و معرفت خداوند سبحانه و تعالی را حاصل نماییم.

در ادامه، گزیده ای از مکتوب یکصدم از مکتوبات حضرت خواجه محمدمعصوم نقشبندی مجددی – قدس سره الشریف – را برای شما عاشقان و مشتاقان راه حق و حقیقت بیان می کنیم.

امید است که خداوند سبحانه و تعالی به همه ما توفیق دهد تا فرمایشات این عزیزان را سرلوحه زندگی خود قرارداده و به آنها جامه عمل بپوشانیم.


در بیان تحصیل طریقه علیه صوفیه و ذکر بعضی نصایح

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله و سلام على عباده الذین اصطفى

چه نعمتی است که در عنفوان و اوایل جوانی و تهیه اسباب عیش و کامرانی سودای مطلوب حقیقی در سودای دل پیدا آید و هوای هویت غیب از جبین جان هویدا باشد. محبت درویشان اثر آن است و نیاز به ایشان بیّنه واضح بر آن.

پیر انصار قدس سره می‌فرماید: «الهی چیست اینکه دوستان خود را کردی که هر که ایشان را شناخت تو را یافت و تا تو را نیافت، ایشان را نشناخت».

محب این طایفه با این طایفه است، «المَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ» [شخص با کسی (محشور) است که او را دوست دارد. متفق علیه] شنیده باشند.

ادامهگزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

Spread the love

دعای برای حل مشکلات و دفع بلایا و امراض [کرونا]

دعای برای حل مشکلات و دفع بلایا و امراض [کرونا] کاری از وبسایت نقشبندیه شمسیه با صدای قاری کشوری: بنیامین زیتونلی ما را در وبسایت همراهی کنید.   مشاهده و دانلود با ۴ کیفیت متفاوت در آپارات Spread the love

Spread the love

بینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

 

بینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

الْحمْدُللهِ الَّذِیْ بِیَده ملکوتُ کُلِّ شَیْءٍ وَ هُوَ یُجِیْرُ وَ لایُجَارُ عَلَیْهِ وَ هُوَ عَلی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیْرٌ  وَ الصَّلاهُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ حبیبِنا وَ شَفیعِنا وَ نَبیِّنا مُحمَّدٍ الْبَشیر النَّذیر  وَ عَلی آلِه وَ صَحْبِه وَ الصّالحین فی کُلِّ وقت و حین   وَ جَعَلَنا مِمَّنْ تَبِعَهُمْ بِإحسانٍ بِفَضْلِه وَ کَرَمِه ؛ إنَّه بِالْإجابَهِ جَدیر.

 

بدون شک هر اتفاق و یا هر نفع و ضرر و مصیبتی، بدون اراده و تقدیر الهی به وجود نمی‌آید. بنابراین مؤمنان هم باید طبق موازین و قوانین طبیعی که خداوند متعال در دنیا حاکم گردانیده است، رفتار کنند و هم یقین داشته باشند همه چیز به اراده، علم، قدرت و آفرینش و تقدیر پروردگار است.

اگر خداوند به کسی اراده نفعی کرده باشد، کسی نمی تواند مانع آن شود و چنانچه به شخصی مصیبتی برساند، هیچ کس جز خود او تعالی نمی تواند آن را برطرف کند.

«وَإِنْ یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ  وَإِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» (یونس / ۱۰۷)

«و اگر خداوند به تو رنجی برساند، آن را جز او بازدارنده ای نیست و اگر خیری در حق تو بخواهد، فضلش را [نیز] بازدانده ای نیست. آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد، می رساند و او آمرزنده مهربان است.»

«قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا  وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ»   (توبه/ ۵۱)

«بگو : جز آنچه خداوند برای ما مقرر نموده است، به ما نمی رسد. کارساز ما اوست و مؤمنان باید فقط بر خداوند توکل کنند.»

ادامهبینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

Spread the love

چگونه ویروس کرونا حقانیت اسلام را آشکار می کند

دین مبین اسلام، دین زیبایی‌هاست که به انسانیت شعور زندگی بخشیده است. پیش از اسلام، انحراف در زندگی اجتماعی کمتر از زندگی امروزی غربی نبود؛ تا جایی که حتی کسی حاضر نبود مردم حجاز را به‌عنوان رعیت بپذیرد، اما با پذیرفتن اسلام  بهترین روش زندگانی را آموختند و باعث شد این مردم به رهبری و سیادت دنیا برسند.

اسلام برای هر بخش از زندگی آموزه‌ها و رهنمودهای کلی و اساسی دارد که کشف جزئیات و تفصیلات آنها بر عهدۀ صاحبان علم و بصیرت است. در پرتو این رهنمودها، خردمندان هر عهد و زمانه با مدنظر قراردادن اوضاع و شرایط زمان راه‌حلی برای مشکلات و مسائل روز جامعه می‌یابند. در احکام اسلام، معاملات و اشیای حلال و حرام مشخص شده‌‌اند. خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُلُوا مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاکُمْ وَاشْکُرُوا لِلَّـهِ إِن کُنتُمْ إِیَّاهُ تَعْبُدُونَ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از نعمت‌های پاکیزه‌ای که به شما روزی داده‌ایم، بخورید و شکر خدا را بجا آورید؛ اگر او را پرستش می‌کنید!» همچنین در آیات و احادیث متعددی بر غذای حلال تاکید شده است.

ادامهچگونه ویروس کرونا حقانیت اسلام را آشکار می کند

Spread the love

همین بلوا که در روی جهان ست (کرونا)

همین بلوا که در روی جهان است                                              برای بندگانش امتحان است

به هر جایی اگر دقت نمایید                                                      نشانی بین که از آخر زمان است

گهی سیل و گهی طوفان گهی جنگ                                          گهی با نام کرونا هم عیان است

ادامههمین بلوا که در روی جهان ست (کرونا)

Spread the love

بیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

فذکر فان الذکری تنفع المؤمنین

خداوند سبحان می فرماید: یاد آوری کنید؛ هر آینه یاد آوری برای مؤمنان سودمند است.

حضرت امام ربانی مجدد  الف ثانی(رحمه الله)  در چندین جا از مکتوبات شریفش در باره ی بیماری های لا علاج امثال وبا و امراض گوناگون امروزی سخن می گویند و فضیلت مردن با چنین امراض و صبر بر این مشقّت را درجه شهدا و ثواب مجاهدین فی سبیل الله  بیان می کنند.

در مکتوب دویست و نود و نهم از جلد اول می فرمایند:

بَعْدَ الْحَمْدِ وَ الصَّلاَهِ وَ تَبْلِیْغِ الدَّعَوَاتِ، می رساند که مکتوب شریف رسید، از مصیبت ها نوشته بودند. إنَّا للهِ وَ إنَّا إلَیْهِ رَاجِعُوْنَ، صبر و تحمل باید نمود و رضاء به قضاء باید داد.

من از تـو روی نپیـچم گرم بیازاری           که خوش بود ز عزیزان تحمل خواری

قَالَ اللهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: مَا أصَابَکُمْ مِن مُصِیْبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أیْدِیْکُمْ وَ یَعْفُوْ عَنْ کَثِیْرٍ(شوری/ آیه۳۰).

وَ قَالَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أیْدِی النَّاسِ(روم/ آیه ۴۱).

ادامهبیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

Spread the love

ویروس کرونا رحمت است یا زحمت؟

بسم الله الرحمن الرحیم 

«وَ تُوبُوا إِلَى اللهِ جَمِیعًا أَیُّهَا المُؤمِنُونَ لَعَلَّکُم تُفلِحُونَ» [سوره النور ۳۱] 

از آنجایی که خداوند خالق هستی و آفریدگار انسان است و به خیر و صلاح او از خودش آگاه تر است، برای انسان دین را که سرمشق زندگی بشر است، بواسطه انبیا علیهم السلام فرستاد؛ هر قوم و ملتی که از دستورات الهی پیروی کردند، در دنیا و آخرت سعادتمند شدند و هر طائفه و گروهی که از دستورات الهی سرباز زدند به انواع و اقسام دردها و عقوبت ها گرفتار شدند. در میان اقوام گذشته از هر کسی گناهی سر می زد خداوند بر پیشانی های آنها، آن گناه را می نوشت و یا چهره های آن ها را مسخ میکرد تا اینکه رسول انس و جان حضرت محمد صلی الله علیه و سلم پا به عرصه وجود نهاد که خداوند به حرمت حبیبش مسخ را از امت آن حضرت صلی الله علیه و سلم برداشت.

نه نسخ و مسخ اندر امت اوست                                  اگرچه بگذرد از حد گناه را

ادامهویروس کرونا رحمت است یا زحمت؟

Spread the love

مفلس حقیقی

حضرت ابی هریره  رضی الله عنه روایت میکند روزی  حضرت پیغمبر صلى الله علیه و سلم پرسیدند: آیا می دانید که انسان مفلس کیست؟ همه گفتند مفلس درمیان ما کسی است که پول و متاع دنیوی نداشته باشد، آن حضرت صلى الله علیه وسلم فرمودند: مفلسان امت من کسانی اند که در روز قیامت با نماز، روزه و زکات بیایند, ولی کسی را دشنام داده، به کسی تهمت بسته، مال کسی را خورده، خون کسی را ریخته، کسی را مجروح نموده، ثواب برای هریک از نیکی هایش داده می شود ، هرگاه قبل از اتمام حساب و کتابش اعمال حسنه اش ختم گردد، گناهان حقداران گرفته شده و به گناهان وی افزوده می شود و بعدا هم او به آتش دوزخ انداخته می شود. (رواه مسلم)

ادامهمفلس حقیقی

Spread the love

از تجسس و جستجو در زندگی دیگران دوری کنیم

شاید روایات فراوانی در مورد حفظ اسرار شنیده باشید؛ وقتی راز تو از زبانت گذشت، دیگر عنان آن در اختیارت نیست. همه رازهایت را حتی به صمیمی ‌ترین دوستت نیز مگو. این عبارات همگی بر اهمیت امنیت زندگی شخصی دلالت دارد.

هر کس در زندگی خود حقوقی دارد. از جمله حقوقی که هر انسانی دارد؛ حق خلوت و داشتن لحظه‌هایی برای تنها بودن است؛ لحظه‌هایی که نه ‌تنها از چشم دوربین‌ها، که از دید چشم‌های دوربین نیز در امان باشد.

این حقی است که هم در قوانین بر آن تأکید شده و هم در دین. البته تأکیدهایی که دین در این زمینه دارد برخی به صراحت این حق را فریاد می‌زنند و برخی با کنایه.

ادامهاز تجسس و جستجو در زندگی دیگران دوری کنیم

Spread the love

کودکانمان را دریابیم

خانواده چه در جوامع اسلامی و چه در جوامع غیر اسلامی، در تربیت و پرورش فرزند نقش بسزایی را ایفا می کند؛ زیرا اولین پرورشگاهی است که طفل در آن جا رشد و پرورش می یابد و از افراد آن خانواده متأثر می شود. در نتیجه خطرناک ترین و مهم ترین مرحلۀ تربیت بچه، سال های اول زندگی او، یعنی سال های قبل از رفتن به مدرسه است؛ زیرا آنچه در این سن در دل بچه کاشته می شود بسیار عمیق و ریشه دار است. به طوری که هرگز کسی نمی تواند آن را از بین ببرد و یا تغییر دهد. و مدرسه نیز دومین مکان بعد از مدرسه است که کودک داخل می شود و به درس خواندن مشغول می شود؛ باید کودکان را به مدرسه و درس خواندن تربیت نمودو از دوستان ناباب در این زمینه هشدار داد.

ادامهکودکانمان را دریابیم

Spread the love

اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف، بیانگر ارزش ایمان به یگانگی الله متعال و پلید بودن کفر و شرک است. آنها ۳۰۹ سال به حکم الله جل جلاله، به خواب رفتند در واقع این خواب نعمت و آرامشی از جانب ذات باریتعالی برای اولیاء اش بود آنها به محض ورود به داخل غار آرامش را احساس نمودند.
غار اصحاب کهف، در قریه ای بنام «رجیب» در حومه جنوب امان، پایتخت اردن قرار دارد.

اصحاب کهف، جوانانی که به پروردگار خویش ایمان داشتند

جریان و رخداد این قصه، مربوط به روزگاران طولانی و صدها سال (پیش) بود. با این وصف در طول تاریخ و در مبارزه‌ی مداوم بین ایمان و کفر این داستان به شیوه‌های مختلف بیان شده است. امّا گذشته از همه چیز این امر به روشنی بیانگر قدرت بی‌انتهای پروردگار است و میان معجزه‌ی الهی در دنیای بشری و حقیقت زنده کردن انسان‌ها در روز رستاخیز و حضوردرمحضرپروردگار ارتباط ایجاد می‌کند.

ادامهاصحاب کهف

Spread the love

سفر به سرزمین وحی (قسمت۱)

نرم نرمک نورهای دیگری از دور چشمک می زند؛ همه می دانند نور مربوط به جده است. هواپیما یکسر سفید رنگ است. حجاج همه سفیدپوش و احرام بسته اند. همه بی تاب هستند و در انتظار، در انتظار ورود به میقات.

اینک در این وقت شب در آستانه ی میقاتیم، میقات دروازه ی ورود به حرم است. میقات مرزی است که ورود و عبور از آن شرایطی دارد. در این حریم بدون احرام نمیتوانی وارد شوی و از آن عبور کنی. باید احرام داشته باشی و شرایط احرام را رعایت کنی. حق کسی را پایمال نکنی، ظلم نکنی حرمت دیگران را نگهداری. موی نکنی و روی نخراشی. رنگ تعلق از خود دور کنی که یکی لباس تو است. حدود و مرزهای آن را رعایت کنی. لباس احرامی که میپوشی و فضایی که در آن قرار داری واعظی است بر بنا گوشت. تو را پند و هشدار می دهد که حداقل باید در این چند روز زندگی کنی. زندگی کنی و از آن خاطره و خاطراتی با خود داشته باشی. شرایط احرام در واقع همان شرایط زندگی انسانی است. همین است که می گویند اگر آدم چند روز زندگی کند سالها خاطره از آن چند روز دارد. –

ادامهسفر به سرزمین وحی (قسمت۱)

Spread the love

بعد از رمضان

رمضان با همه خوبیها و لطافتهایی که داشت بالأخره رخت بر بست و قلبهای مشتاق عاشقانش را در هاله ای از امید به بازگشتی دیگر و ترس از اینکه دیگر دیداری در کار نباشد رها کرد.

رمضان امسال آمد و  بسیاری از عزیزان و دوستان و آشنایانی که رمضان سال گذشته را در کنار ما به عبادت می پرداختند خبری نبود، و رمضان رفت و دوستانی را نیز با خود برد، و بار دیگر رمضان خواهد آمد، اما آیا ما خواهیم بود؟! و یا که رمضان می آید و بسیاری از ما – و شاید من و تو – زیر خروارها خاک خفته باشیم و با منکر و نکیر درگیر!

ادامهبعد از رمضان

Spread the love
<