اُحُد و شهدای گرانقدر

کوه اُحُد

این کوهی که ما را دوست دارد و ما هم دوستش داریم احد بر روی پایه ایست از پایه های جنت .این هر دو ارشاد گرامی سرور انبیا علیه السلام که درباره آن فرموده است. این کوه مجموعه سرخ رنگی است که سنگ هایش شبیه به سنگ های آتشفشانی است، واقع در شمال شهر مدینه به فاصله سه میل (حدود  هفت کیلومتر) و طول آن از شرق به غرب حدود ۶ کیلومتر است و بریدگی مناسبی به شکل کمان در آن دیده می ­شود که به وسیله گذرگاهی باریک به فضای دیگری که در دل کوه واقع است  می­ پیوندد. این کوه و اطراف آن خاطرات بسیار حزین و در عین حال ایمان افروزی را در دل خود پنهان دارد و همواره با زائران آگاه و فکور شمه ای از آن را بازگو کرده به ایمانشان تازگی و تراوت می بخشد.

ادامهاُحُد و شهدای گرانقدر

Spread the love

بدر و حماسه جاودان

اهمیت بدر :

در اینجا بی­ مناسب نیست که برای زائران مدینه پاک گوشه ای از موقعیت قریه بدر و بیوگرافی شهدای به خون خفته اش را بازگو کنیم. زیرا با توجه به اهمیت مسأله و تاکید قرآن مجید روی این واقعه حیف است که نویسنده مناسک حج و آداب زیارت مدینه از ذکر بدر و شهدای آن صرف نظر نماید . خداوند متعال در سوره آل عمران با اظهار منّت می فرماید:

«وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّهٌ فَاتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» [سوره آل عمران ۱۲۳]

به تحقیق یاری فرمود خداوند شما را در بدر در حالیکه شما خوار و ناتوان بودید، پس بترسید از خداوند تا شما سپاس گزار باشید.

ادامهبدر و حماسه جاودان

Spread the love

زیارات مأثوره

مکانهای نماز رسول الله(ص) در مسجد الحرام

۱- پشت مقام ابراهیم(ع).

۲- روبروی حجرالاسود.

۳- نزدیک رکن شامی از جانب حطیم.

۴- پای آستانه کعبه.

۵ – پشت به مقام ابراهیم(ع) رو  به خانه.

۶- بین رکن یمانی و حجرالاسود.

۷- داخل حطیم زیر میزاب رحمت. آن ناودان بیت الله در حطیم است که موقع باران آب سقف بیت الله از آن جا می ریزد باید زیر آن ایستاده و دعا کند چرا که در آنجا دعا قبول می شود.

ادامهزیارات مأثوره

Spread the love

آنها چگونه می زیستند؟

بیایید سری به یکی از روزهای زندگی یکی از یاران بزرگوار پیامبر صلی الله علیه و سلم یعنی حضرت علی بن ابی طالب رضی الله عنه همسر حضرت فاطمه رضی الله عنها دختر پیامبر صلی الله علیه و سلم بزنیم. صبح زود حضرت علی رضی الله عنه از خواب بیدار می‌شود. ایشان و حضرت فاطمه رضی الله عنهما به دنبال خوراکی می گردند تا بخورند، اما هیچ چیزی نمی یابند. هوا، بسیار سرد است؛ حضرت علی رضی الله عنه، پوستینی می‌پوشد و ازخانه بیرون می رود و به جستجو می پردازد و به اطراف مدینه می رود.

ادامهآنها چگونه می زیستند؟

Spread the love
<