آموزش سبقهای نماز

آموش سبقهای نماز به صورت تصویری (مناسب برای کودکان)

سُبحَانکَ اللّهُمَّ وبحَمدِکَ وتَبارَکَ اسمُکَ وتعَالى جَدُّکَ ولااِلهَ غَـیرُکَ

پاک و منزهی بار الها، و سزاوار ستایش، و مبارک است نام تو، و بزرگ است شأن تو، و نیست معبودی بجز تو.

دانلود و مشاهده در آپارات
مشاهده در یوتیوب

ادامهآموزش سبقهای نماز

Spread the love

بیان کفو [برابری]

* شرع در این مورد اهتمام خاص نموده که بدون کفو نکاح نشود، یعنی عقد زن با چنین مردی که در رتبه و مقام و نژاد با او برابر نیست منعقد نگردد.

* کفو و برابری در مورد نژادی، مسلمانی، دینداری، مال و حرفه ضروری است.

مساوات در نسبت

* شیخ، سیّد، و علوی هم کفو یکدیگرند.

ادامهبیان کفو [برابری]

Spread the love

احکام ولی [کسی که اختیار انعقاد نکاح دارد]

به چه کسی ولی گفته می­ شود؟

ولی کسی است که اختیار انعقاد نکاح دختر و پسر را دارد.

* پدر، نخستین ولی برای دختر و پسر است، در صورت نبودن پدر، پدربزرگ و اگر او هم نباشد، پدر پدربزرگ؛ اگر هیچ کدام از افراد فوق نباشد، آن وقت برادر عینی، آنکه پدر و مادرشان یکی باشد و سپس برادر علّی آن که پدرشان یکی و مادرشان مختلف باشند. در صورت نبودن آن ها برادرزاده و سپس پسر برادرزاده و بعداً نوه برادرزاده «ولی» قرار می گیرد. در صورت نبودن آنها، عموی پدری و مادری، بعد از آن پسر عموی پدری و مادری و بعد از آن پسرش؛ سپس پسر عموی پدری و بعداً پسرش؛ اگر هیچ کدام از این ها هم نباشند، عموی پدری و بعداً پسران وی، سپس نوه هایش ولی قرار می گیرند، اگر ایشان هم نباشند عموی جدّ سپس پسر و نوه هایش تا به پایین برود. اگر هیچ کدام از آن نباشد آن وقت مادر، ولی قرار می گیرد، سپس مادر پدر و بعداً مادر مادر، بعد از آن، خواهر عینی و سپس خواهر پدری و سرانجام خواهر مادری، بعداً عمّه و بعد از آن دایی و سپس خاله و غیره.

ادامهاحکام ولی [کسی که اختیار انعقاد نکاح دارد]

Spread the love

حرمت نکاح ابدی

* نکاح با پسر، دختر، نوه الی آخر و همچنین نکاح با پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ الی آخر، درست نیست.

* نکاح کردن با برادر، دایی، عمو، برادر زاده، خواهرزاده جایز نیست.

* نکاح با داماد هم درست نیست، فرقی نمی کند که دخترش در حال زندگی کردن با داماد باشد یا در عقدش، به هر صورت نکاح با داماد حرام است.

* اگر پدر یکی درگذشت و مادرش شوهر دیگری گرفت، و قبل از زفاف، زن وفات کرد، یا شوهر او را طلاق داد، دختر آن زن می تواند با این مردی که مادرش را عقد نموده، و نوبه ی زفاف نرسیده، عقد بندد، البته بعد از زفاف نمی تواند با او عقد بندد.

ادامهحرمت نکاح ابدی

Spread the love

بیان احکام وقف

* در راه خدا وقف نمودن، مثلاً اینکه شخصی مکانی یا باغی را وقف کند، یا بگوید تمام میوه جات و درآمد این باغ در میان فقرا تقسیم گردد، یا بگوید این منزل جهت نشستن وقف فقرا و مساکین است، بسیار ثواب دارد، ثواب تمام اعمال نیک به مردن قطع می گردد، البته وقف، چنین عمل شایسته ای است که به وقف کننده بعد از مرگ هم که تا زمانی که آن چیز باقی است و مورد استفاده مردم است، ثواب می­ رسد. (عالمگیری، ج۳، ص۱۹۸)

* اگر شخصی خواست چیزی را وقف کند لازم است آن را به شخصی امین تحویل دهد تا از آن نگهداری نماید، و درآمدش را به محلی که وقف شده، مصرف نماید، و جایی دیگر خرج نکند. (شامی، ج۳، ص۵۹۴)

ادامهبیان احکام وقف

Spread the love

یافتن اشیا گمشده

برداشتن چیز افتاده

* اگر شخصی، چیزی در کوچه، خیابان یا در جایی دیگر یافت، برداشتن آن برای خود ناجایز و حرام است، اگر برداشت به این نیت بردارد که صاحبش را پیدا کرده و به او خواهم داد. (شرح التنویر، ج۵، ص۴۹۱)

برداشتن شی چه وقت واجب می­گردد؟

* اگر شخصی چیزی افتاده دید و آن را برنداشت گنهکار نمی­ شود، ولی اگر این خطر احساس کرد که اگر او برندارد  دیگری آن را برای خود برمی دارد و به صاحبش نمی دهد، آن وقت برداشتن و به صاحبش رسانیدن، واجب می­ گردد. (فتاوی هندیه، ج۳، ص۱۷۱)

ادامهیافتن اشیا گمشده

Spread the love

احکام نشه آور، ظروف طلا و نقره، لباس و پرده و مسائل مرتبط

در مورد خوردن چیزهای نشه آور

* انواع شراب، حرام و نجس است؛ خوردن آن بعنوان دارو نیز ناجایز و حرام است؛ (والدر، ج۵، ص۴۴۴) بلکه استفاده دارویی که مخلوط با شراب باشد هم ناجایز است. (شرح التنویر، ج۵، ص۴۴۴)

* علاوه بر شراب حکم تمام اشیای نشه آور مانند افیون، قرنقل و … هم همینطور است.

* اگر شخصی شراب را سرکه نمود خوردنش جایز می گردد. (شرح البدایه، ج۴، ص۴۹۶)

* برخی از مادران بچه ها را افیون داده و می خوابانند تا نشه شده و آرام باشند ، این عملشان ناجایز و حرام است. (شرح التنویر، ج۵، ص۴۵۹)
در مورد ظرف طلایی و نقره ­ای:

* خوردن و آشامیدن در ظروف طلایی جایز نیست و استفاده از ظروف طلایی از قبیل چنگال، خلال، سرمه دادن، عطر زدن، و غیره درست نیست، همچنین برای مردان خوابیدن بر تختی که پایه از طلا باشند، درست نیست و در آینه­ ای که قابش از طلا یا نقره باشد خود را نگاه کردن هم درست نیست. (هدایه، ج۶، ص۲۲۳)

ادامهاحکام نشه آور، ظروف طلا و نقره، لباس و پرده و مسائل مرتبط

Spread the love

مسائل ذبح

در مورد ذبح کردن

* روش ذبح نمودن این است که روی حیوان جانب قبله گردد [عالمگیری، ج۶، ص۱۹۳] و شخص ذبح کننده کاردی تیز در دست گرفته «بسم الله الله اکبر» گوید، سپس گردنش را طوری ببرد که برآمدگی در گلو در طرف سر قرار گیرد و چهار رگ یعنی حلقوم، مری و دو شاه رگ که در دو طرف راست و چپ گردن قرار گرفته ­اند قطع گردند. اگر از این چهار رگ سه تا قطع گردید، بازهم حیوان مذبوحه حلال است و اگر دوتا قطع گردید  حیوان حرام و خوردنش نا جایز است. [هدایه، ج۴، ص۴۳۵]

* اگر شخصی هنگام ذبح عمداً بسم الله نگفت، آن حیوان حرام می­گردد؛ البته اگر فراموش کرد حلال است. [هدایه، ج۴، ص۴۳۵]

ادامهمسائل ذبح

Spread the love

احکام لعان

اگر شخصی به همسرش تهمت زنا زد، یا زمان وضع حمل بگوید: این بچه از من نیست، معلوم نیست که از کیست، در این صورت این زن باید نزد قاضی شرع رفته و او را از جریان اطلاع دهد؛ آن زمان قاضی شرع هر دو را احضار نموده و ابتدا از مرد می­ خواهد که چنین بگوید: من خدا را گواه گرفته و می­ گویم در تهمتی که به او زده ­ام صادق هستم. چهار مرتبه شوهر همچنین تکرار نموده و پنجمین بار می­ گوید: اگر من در گفته ­ی خود دروغ می گویم لعنت خدا بر من باد.

ادامهاحکام لعان

Spread the love

گزیده ای از احکام بعد از تولد نوزاد

بعضی از احکام بعد از تولد نوزاد انجام می گیرد، همانند: اذان گفتن در گوش نوزاد، تحنیک، بعضی از احکام هم در روز هفتم، که عبارتند: از عقیقه، تراشیدن سر، نامگذاری و ختنه.

دعای طلب فرزند

«رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّیَّاتِنَا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَاماً»  فرقان/۷۴

پروردگارا همسران و فرزندانی به ما عطا فرما که باعث روشنی چشمانمان گردند و ما را پیشوای پرهیزگاران گردان.

«رَبِّ هَبْ لی مِنَ الصّالِحین» صافات/ ۱۰۱-۱۰۰

پروردگارا، فرزندان شایسته‎ای به من عطا کن.

ادامهگزیده ای از احکام بعد از تولد نوزاد

Spread the love

باب عدت

تعریف عدت

* چون شخصی همسرش راطلاق داد یا به علت خلع ایلاء و غیره طلاق واقع گردید یا شوهر درگذشت، زن باید مدتی کوتاه در منزل بطور عدت بنشیند؛ قبل از پایان عدت نباید از منزل بیرون رود و نمی تواند در این مدت با مردی نکاح ببندد، و چون این مدت به پایان رسید، می تواند از منزل بیرون رود و یا با مردی رشته ی مواصلت قائم کند و گذراندن این مدت را عدت می­ گویند. (عالمگیری مصری، جلد۱، صفحه۵۴۹)

عدت طلاق

* اگر زنی را شوهرش طلاق داد در منزل شوهر عدت بگذراند و سپس بیرون رود و عدتش این است که تا مدت سه حیض همان جا بماند؛ بعد از پایان حیض سوم هر جا که دلش می خواهد، برود فرقی نمی کند شوهر او را یک طلاق دهد یا دو طلاق رجعی دهد یا بائن بهر حال عدت همه یکسان است (شرح البدایه، جلد۲، صفحه۴۰۸)

ادامهباب عدت

Spread the love

مسئله ظهار

تعریف ظهار و حکم آن

* اگر مردی به همسرش گفت: تو مانند مادر من هستی یا بگوید تو برای من مانند مادری هستی، تو در نظر من مانند مادر هستی، اکنون تو نزد من مانند مادر هستی، مانند مادر هستی، در این مورد باید توجه شود که مقصود از آن چیست؛ اگر هدفش این بوده که در تعظیم یا در سن و سال مانند مادرش است، در اینصورت هیچ چیزی لازم نمی گردد؛ همچنین اگر هنگام گفتن کلمات فوق هیچگونه نیت و هدفی نداشت، باز هم ایرادی ندارد؛ البته اگر هدف از گفتن کلمات فوق هیچگونه نیت و هدفی نداشت باز هم ایرادی ندارد. البته اگر هدف از گفتن کلمات فوق طلاق و رهایی زن باشد، آن وقت یک طلاق بائن واقع می گردد و اگر هدفش طلاق و رهایی زن نبود، بلکه هدفش این بود که او را پیش خود نگه دارد، البته با او نزدیکی نکند، آنوقت این سوگند را در اصطلاح شرع ظهار گویند و حمکش این است که زن طلاق نمی شود، البته زمانی که مرد خواست با او نزدیکی کند باید اول کفاره اداء کند و قبل از ادای کفاره نزدیکی کردن و یا به شهوت دست زدن یا بوسیدن حرام و ناجایز است. در چنین صورت تا مرد کفاره اداء نکرده زن بر او حرام است اگرچه چندین سال به همین حالت بگذارد، بعد از ادای کفاره حلال می گردد و نیازی به تجدید نکاح نیست و کفاره آن مانند کفاره روزه ماه مبارک رمضان است. (شرح بدایه، جلد۲، صفحه۳۸۹ ـ شرح التنویر، جلد۱، صفحه۳۴۹)

ادامهمسئله ظهار

Spread the love

حکم شرعی داخل شدن در طریقت و انتخاب راه سلوک

داخل شدن در طریقت و انتخاب راه سلوک به روش اهل تصوّف شرعاً چه حکمی دارد؟

اکنون که دانسته شد یکی از فرایض دینی تزکیه نفس می باشد و نیز روشن شد که طریقت و روش اهل تصوّف، راهی است که انسان را به این مرحله می رساند؛ بلکه مسیر نزدیکتر و آسان تر به آن ـ بنا بر فرمایش بزرگان و تجربه صدها سال امّت اسلامی ـ می باشد؛ در پاسخ به سؤال فوق باید گفت:

 اگر کسی نتواند بدون منسلک شدن در طریقت و روش اهل عرفان و تصوّف، نفسش را تزکیه گرداند، بر وی لازم می باشد که در یکی از سلسله های عرفانی و تصوّف درآید و برای رسیدن به آن مرحله به سیر و سلوک صوفیان بپردازد تا آن فضیلت حاصل و فرد کاملاً تزکیه گردد؛ زیرا قاعده و قانون اصول فقه اسلامی بر این حکم می کند که «مَا یَتَوَقَّفُ عَلَیْهِ الْفَرْضُ فَهُوَ فَرْضٌ» «هر آنچه فریضه ای بر آن موقوف باشد، به این معنا که بدون آن، فریضه ادا نشود، خود نیز فرض می باشد».

ادامهحکم شرعی داخل شدن در طریقت و انتخاب راه سلوک

Spread the love

تعریف خُلِع و احکام آن

* اگر مرد و زن نتوانند با هم زندگی کنند، و مرد حاضر به طلاق دادن هم نیست زن می تواند به او مقداری پول بدهد یا مهریه خود را به او سپرده و خود را از او آزاد کند. مثلاً زن می­ گوید: من به تو فلان اندازه پول یا مالی دیگر یا مهریه خود را می دهم که مرا رها کنی، اگر مرد آن را قبول کرده و بگوید تو را رها کردم یک طلاق بائن واقع می گردد البته اگر مرد بالفور پاسخ نداد بلکه سکوت را اختیار نموده و از آنجا بلند شده رفت یا مرد از آنجا بلند نشد بلکه زن بلند شده و رفت سپس مرد گفت: رها کردم. آن وقت خلع قرار نمی گیرد باید جواب و سؤال هر دو یک جا باشند؛ بهرحال رهانیدن جان خود را در اصلاح شریعت خُلِع می گویند. (درّ مختار و رد المحتار، ج۱، ص۲۴۴)

ادامهتعریف خُلِع و احکام آن

Spread the love

در آداب زیارت قبور

کثرت زیارت قبور برای مردان 

امام نوّاوی(رح) در آخر باب زایرالقبور از کتاب اذکار آورده است که برای مردان زیارت قبور و همچنین بسیار توقّف کردن نزد قبور اهل خیر و فضل مستحب است. اینکه در ابتدای اسلام پیغمبر صلی الله علیه و سلم از زیارت قبور منع می‌کردند به این دلیل بوده که یکی از رسوم جاهلیّت و عادات اعراب، زیارت قبور بوده است و آنان در کار مردگان مبالغه‌ی بسیار می‌کردند و آن حضرت صلی الله علیه و سلم با این کار سعی در محو آثار جاهلیّت و از بین بردن رسوم و عادات اعراب داشته‌اند. ولی وقتی دلهای ایشان با ایمان مطمئن شد و از رسوم جاهلیّت به کلّی بیرون آمدند و آن صفات مکروه از طبع‌های ایشان دور گشت، آن حضرت صلی الله علیه و سلم آنان را به زیارت قبور امر فرمود؛ بلکه ترغیب و تشویق نمود.

ادامهدر آداب زیارت قبور

Spread the love
<