رحمت رمضان نیاز جامعه امروز

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدُلله کَما یَنْبَغی لِجَلالِ وَجْهِهِ و عَظیمِ سُلطانِهِ و هُوَ الْمَعبُودُ الْإِله، و الصّلاهُ و السّلامُ علی سیّدِنا محمّدٍ رسولِ الله و علی آلِهِ و صحبهِ وَ مَنْ والاه.

خداوند تبارک و تعالی هر از چند گاهی بنا به مصلحت های خویش بلاهایی را می فرستد؛ تا شاید بشر غفلت زده به خود آید؛ به ضعف خویش پی برده و متوجه پروردگار توانا و مهربان گردد.

در این مواقع وظیفه مسلمان ها سنگین تر است چرا که علاوه بر توبه و استغفار دیگران را نیز به بازگشت بسوی خداوند فراخوانند؛ به همگان یادآور شوند که این آفات و بلیّات، نمونه ای کوچک از عذاب خداوند است که بندگان به سبب گناهان و عملکرد زشتشان به آن دچار گشته اند و قطعاً خداوند از رفتار بندگان غافل نیست. هر عمل، عکس العملی دارد و هر کسی نتیجه کردار خود را خواهد دید.

«وَ لا تَحْسَبَنَّ اللهَ غافِلاً یَعْمَلُ الظّالِمُونَ»  ابراهیم/۴۲

«و خداوند را از آنچه ستمکاران می کنند، غافل مپندار»

ادامهرحمت رمضان نیاز جامعه امروز

Spread the love

بحث عشق و محبت

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حضرت قطب الارشاد حاجی الحرمین الشریفین بایزید وقت غوث دوران مرشدنا و وصیلتنا الی الله رییس نقشبندان قطب الاقطاب حضرت حاجی سید عبدالله نقشبندی مجددی حفظه الله در جلسه‌ی هفتگی خویش که جمعی از تشنگان راه حقیقت و معرفت مریدان حضرت در خانقاه شاه نقشبند حضور داشتند در پیرامون عشق به اللّٰه جل جلاله بیانات ارزشمند و مفیدی ایراد فرمودند. حضرت فرمودند:

عشق دو قسم است: عشق حقیقی و مجازی

عشق مجازی عذاب دنیا و آخرت را در پی دارد و عاقبت رسوایی است. نوشته‌اند: موذنی در مسجدی سالیان دراز اذان می‌داد وقتی به پشت بام جهت اذان رفت دختر زیبا صورتی در همسایگی مسجد سکونت داشت و در داخل حیات خود بود، چشم موذن به دختر افتاد و عاشق او شد اذان را ترک کرد و بلافاصله به درب منزل دختر آمد و در را زد، دختر گفت: چه می خواهی؟ گفت: من عاشق شما شده ام، دختر گفت این امکان ندارد، موذن گفت قصد ازدواج دارم، وی گفت: تو مسلمانی و من مسیحی‌ام، این چطور ممکن می‌شود اگر با من ازدواج کنی باید مسیحی شوی. موذن شرط دختر را قبول کرد و بواسطه عشق مجازی از دین خود برگشت و کافر شد. دختر به او گفت برای کاری به پشت بام برود موذن رفت ولی هنگام برگشت افتاد و مرد، در نهایت به معشوق خود نرسید و دین خود را نیز از دست داد. عشق مجازی عذاب الهی است و کسی که بخواهد وارد جهنم شود به عشق مجازی گرفتار می‌شود و عذاب دوزخ را می‌چشد ومزاج جهنم همین است که در آن نه مرگ است و نه زندگی . کسی که دلش به غیر الله وابسته شود آسایش دنیا و آخرت بر او حرام می‌شود.

ادامهبحث عشق و محبت

Spread the love

گزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

خداوند مهربان را شاکریم که ما را از روندگان راه سنّت و سلف صالح قرار داد تا در این عصر تاریک و ظلمانی، از سخنان گهربارشان استفاده نماییم و راه صواب را برگزینیم و به وسیله ارشادات ایشان، قرب و معرفت خداوند سبحانه و تعالی را حاصل نماییم.

در ادامه، گزیده ای از مکتوب یکصدم از مکتوبات حضرت خواجه محمدمعصوم نقشبندی مجددی – قدس سره الشریف – را برای شما عاشقان و مشتاقان راه حق و حقیقت بیان می کنیم.

امید است که خداوند سبحانه و تعالی به همه ما توفیق دهد تا فرمایشات این عزیزان را سرلوحه زندگی خود قرارداده و به آنها جامه عمل بپوشانیم.


در بیان تحصیل طریقه علیه صوفیه و ذکر بعضی نصایح

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله و سلام على عباده الذین اصطفى

چه نعمتی است که در عنفوان و اوایل جوانی و تهیه اسباب عیش و کامرانی سودای مطلوب حقیقی در سودای دل پیدا آید و هوای هویت غیب از جبین جان هویدا باشد. محبت درویشان اثر آن است و نیاز به ایشان بیّنه واضح بر آن.

پیر انصار قدس سره می‌فرماید: «الهی چیست اینکه دوستان خود را کردی که هر که ایشان را شناخت تو را یافت و تا تو را نیافت، ایشان را نشناخت».

محب این طایفه با این طایفه است، «المَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ» [شخص با کسی (محشور) است که او را دوست دارد. متفق علیه] شنیده باشند.

ادامهگزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

Spread the love

تقوا و تزکیه نفس

تقوا و تزکیه نفس سخنران: حضرت مولانا سیدمسعود نقشبندی مجددی مکان: استان گلستان حوزه علمیه عرفان آباد سال ۱۳۹۸ مدت زمان: ۷ دقیقه مشاهده و دانلود در ۴ کیفیت متفاوت در آپارات Spread the love

Spread the love

فضیلت ذکر (سخنرانی خلیفه شاگلدی آخوند یزدانی)

فضیلت ذکر سخنران: خلیفه شاگلدی آخوند یزدانی مدت زمان: ۸ دقیقه بهمن ۱۳۹۸ کاری از وبسایت نقشبندیه شمسیه دانلود با ۳کیفیت متفاوت و مشاهده در آپارات Spread the love

Spread the love

بیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

فذکر فان الذکری تنفع المؤمنین

خداوند سبحان می فرماید: یاد آوری کنید؛ هر آینه یاد آوری برای مؤمنان سودمند است.

حضرت امام ربانی مجدد  الف ثانی(رحمه الله)  در چندین جا از مکتوبات شریفش در باره ی بیماری های لا علاج امثال وبا و امراض گوناگون امروزی سخن می گویند و فضیلت مردن با چنین امراض و صبر بر این مشقّت را درجه شهدا و ثواب مجاهدین فی سبیل الله  بیان می کنند.

در مکتوب دویست و نود و نهم از جلد اول می فرمایند:

بَعْدَ الْحَمْدِ وَ الصَّلاَهِ وَ تَبْلِیْغِ الدَّعَوَاتِ، می رساند که مکتوب شریف رسید، از مصیبت ها نوشته بودند. إنَّا للهِ وَ إنَّا إلَیْهِ رَاجِعُوْنَ، صبر و تحمل باید نمود و رضاء به قضاء باید داد.

من از تـو روی نپیـچم گرم بیازاری           که خوش بود ز عزیزان تحمل خواری

قَالَ اللهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: مَا أصَابَکُمْ مِن مُصِیْبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أیْدِیْکُمْ وَ یَعْفُوْ عَنْ کَثِیْرٍ(شوری/ آیه۳۰).

وَ قَالَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أیْدِی النَّاسِ(روم/ آیه ۴۱).

ادامهبیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

Spread the love

آداب اصل سفر (قسمت اول)

خالص کردن نیّت و مشورت با نیکان

اگر طالب صادق اراده‌ی سفر کند و قصدش از آن سفر حج یا جهاد یا ردّ مظالم یا طلب علم فریضه یا زیارت روضه‌ی مقدّسه‌ی حضرت رسالت و سایر انبیاء ـ صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین ـ یا طلب صحبت علمای دین و مشایخ اهل کشف و یقین یا مشاهده‌ی آثار مخلوقات الهی یا کسب قُوْت و معیشت زندگانی باشد، این سفر صواب است و گرنه در آن سفر خطاکار باشد.

بعد از تصحیح نیّت و خالص کردن عزیمت باید به حکم «وَ شَاوِرهُم فِی الاَمرِ» با کسی که از چگونگی حالات او آگاه است و یقین می‌داند که وی از خیانت دور بوده و از نصیحت و شفقّت دریغ نخواهد داشت، مشورت کند. در اذکار امام نوّاوی(رح) ذکر شده است که مشورت کردن با مردم دانا پس از نیّت سفر از جمله‌ی مستحبّات است.

ادامهآداب اصل سفر (قسمت اول)

Spread the love

مسجد گلایه ها دارد!

مسجد جایگاه بزرگی در اسلام داشته و از قداست و احترام ویژه ای بر خوردار است. امروزه الحمدلله با بیداریی که در حیات مسلمانان پدید آمده، به مساجد توجه بیشتر صورت می گیرد و حضور نماز گزاران با صفوف مستحکم به ملاحظه می رسد که باعث شادمانی قلب هر مسلمان می گردد. خصوصاً نسل جوان امروز توجه خوبی به مساجد دارند که این موارد نشانه ی هوشیاری و بیداری نسل جوان ماست.

اما متأسفانه هنوز در جوامع اسلامی عده ی زیادی از جوانان هستند که سرگرم روزگار و زندگی عشرت آمیز خویش اند و روزها می گذرد اما یادی از مساجد و عبادت الله به ذهن شان هم خطور نمی کند و عده ای هم گهگاهی و یا جمعه ها به سوی مسجد می روند. در این مقاله نگارنده با تأکید روی این موضوع سعی نموده است تا مسلمانان را به توجه جدی به مساجد و عبادت الهی در این مکان فراخواند.

ادامهمسجد گلایه ها دارد!

Spread the love

خانه تکانی دل

دلت را خانه من کن مصفا کردنش با من

به من درد دل افشا کن مداوا کردنش با من

***

اگر گم کرده ای ای دل کلید  استجابت را

بیا یک لحظه با من باش، پیدا کردنش با من

***

بیفشان قطره اشکی که من هستم خریدارش

بیاور ذره ای اخلاص که دریا کردنش با من

***

اگر عمری گنه کردی مشو نومید از رحمت

تو توبه نامه را بنویس، امضا کردنش با من

***

این روزها در بسیاری از خانه‌ها و خانواده ها ،برنامه ی نظافت و خانه تکانی است. در این روزها گرد و غبار از قسمت های مختلف منزل برگرفته می شود و به ویژه بخش هایی که چند ماه یا یک سال است که نظافت نشده است، مورد بازبینی و گردگیری واقع می شود. این کار که بارها و بارها در زندگی ما اتفاق افتاده مانند بسیاری از کارها و حوادث دیگر برای ما امری عادی شده و به همین جهت به سادگی از کنار آن می گذریم، در حالی که درس ها و عبرت های بسیار مهم و لطیفی در آن نهفته است.

ادامهخانه تکانی دل

Spread the love

تکه گوشت اسرارآمیز «قلب»

یقیناً قلب محل استقرار رحمت خداوند سبحانه و تعالی و مقام تجلّی انوار او تعالی است؛ همانگونه که ممکن است این قلب به فعل ناشی از هوای نفس منحرف گردد و به بیراهه کشیده شود. پس قلب در عرصه ی تصوّف، محرّک نیروی حیات و مصدر مدرکات و احساسات خیر و شر بوده و دلیل و برهانی بر مقام بنده در عالم روح است و آن اوّلین منزلی است که صوفی با تزکیه به آن می رسد و آنچه که از قلب و مدارج و مقامات آن بر زبان صوفی جاری می شود، مخالف تعالیم دین نبوده بلکه مؤیّد و موکّد تعلیمات دین است.

ادامهتکه گوشت اسرارآمیز «قلب»

Spread the love

آداب آب خوردن

نشسته آب خوردن در اغلب اوقات

در صراط مستقیم فیروز آبادی(رح) به صحّت رسیده است که پیغمبر ـ صلی الله علیه و سلم ـ غالباً نشسته آب می‌خورد و از ایستاده آب خوردن منع می‌کرد و در طول عمر خود یکبار ایستاده آب خورده است. بعضی از علما این عمل را ناسخ نهی و بعضی نهی ناسخ و بعضی آن را برای بیان جواز و بعضی به علّت وجود مانعی دانسته‌اند؛ بنابراین بیشتر علما گفته‌اند که نباید ایستاده آب خورد، مگر اینکه عذری برای نشستن وجود داشته باشد. در روایتی آمده است که آن حضرت اصحاب را از آب خوردن در حالت ایستاده منع کرد.

ادامهآداب آب خوردن

Spread the love

در آداب خوردن طعام (قسمت سوم)

رعایت کردن عدد فرد در خوردنیهایی که می‌تواند رعایت کند

هنگام خوردن میوه یا طعام در صورتی که بتواند تعداد آن را  بشمرد مثل خرما و انجیر و . . . باید عدد فرد را در آن رعایت کند؛ زیرا بنا بر خبر «اِنَّ اللهَ وِتْرٌ یُحِبُّ الْوِتْرَ» ملاحظه‌ی عدد فرد در کارها، محبوب حق ـ سبحانه و تعالی ـ است. در شوربا خوردن با قاشق نیز می‌توان بر این قیاس کرد. پس وقتی که جمعی از اصحاب و برادران به نوبت با قاشق آش می‌خورند، هر یک سه قاشق بخورند و هنگام خوردن شوربا قاشق را پر نکنند؛ زیرا آن علامت حرص و طمع است و کم نیز نکنند، بلکه اعتدال را رعایت کنند. باید از قاشق، قطرات شوربا بر سفره و لباس نچکد و باقیمانده‌ی شوربا را از قاشق به کاسه باز نگردانند و هنگام به دهان بردن سر خود را مثل حیوانات پایین نیاورند. باید هنگام گذاشتن قاشق، دهان خود را زیاد باز نکنند و قاشق را به درون دهان نزنند و آن را به گونه‌ای در ظرف بگذارند که اگر قطره‌ای مانده باشد، داخل ظرف بریزد. امثال این ارادات جزئیه بسیار است که تفصیل آن طولانی است.

ادامهدر آداب خوردن طعام (قسمت سوم)

Spread the love

در آداب خوردن طعام (قسمت دوم)

خوردن طعام با شعور و آگاهی کامل

اگر هنگام خوردن طعام، بر سبیل عادت و بدون شعور و آگاهی تسمیه بگوید به مجرّد تلفّظ، خیر و برکت و جمعیّت خاطر بر آن مترتّب نمی‌شود. حضرت شیخ علاءالدّوله ـ قدّس الله تعالی روحه ـ فرموده‌اند که درویشان باید بکوشند تا در هنگام لقمه خوردن کاملاً هوشیار باشند؛ چون تخم اعمال در زمین قالب انسانی، لقمه است. اگر با غفلت تخم اندازد هرگز ممکن نیست که جمعیّت باطن حاصل شود اگرچه لقمه حلال باشد.

حضرت ایشان(رح) فرمودند که بزرگان گفته‌اند: هنگام خوردن هر لقمه باید اسم «القیوم» بگویند تا به نورانیّت و برکت این اسم، برای آنان یقین حاصل شود که مقوّم حقیقی حضرت حق ـ سبحانه و تعالی ـ است؛ همانگونه که با طعام بنده‌ی خود را حفظ می‌کند با اسباب و طرق دیگر نیز مقوّم است و ابقا و حفظ می‌کند.

ادامهدر آداب خوردن طعام (قسمت دوم)

Spread the love

شجاعت

شجاعت چیست؟

شجاعت به جرأت و قوت قلبی که در وقوع پیشامدهای دشوار و بسیار سخت در شخص پدیدمی آید، گفته می‌‌شود.

شجاعت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

صحابه رضی الله عنهم هنگامی که جنگ شدت می‌‌گرفت پشت سر آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم پناه می‌‌گرفتند. چنانکه وی پیشاپیش همه قرار می‌‌گرفت. در این مورد حضرت علی رضی الله عنه می‌‌گوید: ما هنگامی که شدت جنگ بالا می‌‌گرفت به‌سوی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پناه برده و او را پیشاپیش نبرد قرار می‌‌دادیم، و هیچ‌یک از ما از وی به دشمن نزدیک‌تر نبودیم.

براء رضی الله عنه می‌‌گوید: ما در هنگام شدت گرفتن دشواری جنگ به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پناه می‌‌بردیم، و شجاع‌ترین افراد می‌‌توانستند دوشادوش وی بجنگند.

ادامهشجاعت

Spread the love

آداب خوردن طعام (قسمت اول)

تقلیل طعام

تا خوب گرسنه نشده طعام نخورد و هنوز کاملاً سیر نشده است، دست از طعام بکشد و طریق اعتدال را رعایت کند و خود را از سیری و یا گرسنگی بیش از حد نگاه دارد؛ زیرا آن در شریعت مکروه و بر اساس حکمت ممنوع است. اگر چه خوردن طعام برای حفظ بدن و بقای حیات فرض است؛ لیکن میانه‌روی در خوردن سنّتی ارجمند و خصلتی نیکو است و نزد همه‌ی علما و حکما امری پسندیده و روشی شایسته است و هیچ یک از علما و حکما در آن اختلافی ندارند.

از حضرت خواجه بزرگ خواجه بهاءالدّین ـ قدّس الله سرّه ـ نقل شده است که می‌فرمودند: بسیار آزمودیم که خوردن بهتر از نخوردن است. از شیخ رکن‌الدّین علاءالدّوله ـ قدّس سرّه ـ نقل شده است که فرمودند: آنچه از فواید خوردن در آخر زندگی بر ما ظاهر شد، اگر اوّل معلوم می شد اینقدر به کم خوردن اهتمام نمی‌نمودیم.

ادامهآداب خوردن طعام (قسمت اول)

Spread the love
<