گزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

خداوند مهربان را شاکریم که ما را از روندگان راه سنّت و سلف صالح قرار داد تا در این عصر تاریک و ظلمانی، از سخنان گهربارشان استفاده نماییم و راه صواب را برگزینیم و به وسیله ارشادات ایشان، قرب و معرفت خداوند سبحانه و تعالی را حاصل نماییم.

در ادامه، گزیده ای از مکتوب یکصدم از مکتوبات حضرت خواجه محمدمعصوم نقشبندی مجددی – قدس سره الشریف – را برای شما عاشقان و مشتاقان راه حق و حقیقت بیان می کنیم.

امید است که خداوند سبحانه و تعالی به همه ما توفیق دهد تا فرمایشات این عزیزان را سرلوحه زندگی خود قرارداده و به آنها جامه عمل بپوشانیم.


در بیان تحصیل طریقه علیه صوفیه و ذکر بعضی نصایح

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله و سلام على عباده الذین اصطفى

چه نعمتی است که در عنفوان و اوایل جوانی و تهیه اسباب عیش و کامرانی سودای مطلوب حقیقی در سودای دل پیدا آید و هوای هویت غیب از جبین جان هویدا باشد. محبت درویشان اثر آن است و نیاز به ایشان بیّنه واضح بر آن.

پیر انصار قدس سره می‌فرماید: «الهی چیست اینکه دوستان خود را کردی که هر که ایشان را شناخت تو را یافت و تا تو را نیافت، ایشان را نشناخت».

محب این طایفه با این طایفه است، «المَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ» [شخص با کسی (محشور) است که او را دوست دارد. متفق علیه] شنیده باشند.

ادامهگزیده ای از مکتوب یکصدم از جلد اول مکتوبات معصومیه

Spread the love

بیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

فذکر فان الذکری تنفع المؤمنین

خداوند سبحان می فرماید: یاد آوری کنید؛ هر آینه یاد آوری برای مؤمنان سودمند است.

حضرت امام ربانی مجدد  الف ثانی(رحمه الله)  در چندین جا از مکتوبات شریفش در باره ی بیماری های لا علاج امثال وبا و امراض گوناگون امروزی سخن می گویند و فضیلت مردن با چنین امراض و صبر بر این مشقّت را درجه شهدا و ثواب مجاهدین فی سبیل الله  بیان می کنند.

در مکتوب دویست و نود و نهم از جلد اول می فرمایند:

بَعْدَ الْحَمْدِ وَ الصَّلاَهِ وَ تَبْلِیْغِ الدَّعَوَاتِ، می رساند که مکتوب شریف رسید، از مصیبت ها نوشته بودند. إنَّا للهِ وَ إنَّا إلَیْهِ رَاجِعُوْنَ، صبر و تحمل باید نمود و رضاء به قضاء باید داد.

من از تـو روی نپیـچم گرم بیازاری           که خوش بود ز عزیزان تحمل خواری

قَالَ اللهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: مَا أصَابَکُمْ مِن مُصِیْبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أیْدِیْکُمْ وَ یَعْفُوْ عَنْ کَثِیْرٍ(شوری/ آیه۳۰).

وَ قَالَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی: ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أیْدِی النَّاسِ(روم/ آیه ۴۱).

ادامهبیانات و فرموده های گهربار حضرت امام ربانی، مجدد الف ثانی(رحمه الله) درباره بیماری وبا و امثال آن(کرونا)

Spread the love

ویروس کرونا رحمت است یا زحمت؟

بسم الله الرحمن الرحیم 

«وَ تُوبُوا إِلَى اللهِ جَمِیعًا أَیُّهَا المُؤمِنُونَ لَعَلَّکُم تُفلِحُونَ» [سوره النور ۳۱] 

از آنجایی که خداوند خالق هستی و آفریدگار انسان است و به خیر و صلاح او از خودش آگاه تر است، برای انسان دین را که سرمشق زندگی بشر است، بواسطه انبیا علیهم السلام فرستاد؛ هر قوم و ملتی که از دستورات الهی پیروی کردند، در دنیا و آخرت سعادتمند شدند و هر طائفه و گروهی که از دستورات الهی سرباز زدند به انواع و اقسام دردها و عقوبت ها گرفتار شدند. در میان اقوام گذشته از هر کسی گناهی سر می زد خداوند بر پیشانی های آنها، آن گناه را می نوشت و یا چهره های آن ها را مسخ میکرد تا اینکه رسول انس و جان حضرت محمد صلی الله علیه و سلم پا به عرصه وجود نهاد که خداوند به حرمت حبیبش مسخ را از امت آن حضرت صلی الله علیه و سلم برداشت.

نه نسخ و مسخ اندر امت اوست                                  اگرچه بگذرد از حد گناه را

ادامهویروس کرونا رحمت است یا زحمت؟

Spread the love

اصحاب کهف

داستان اصحاب کهف، بیانگر ارزش ایمان به یگانگی الله متعال و پلید بودن کفر و شرک است. آنها ۳۰۹ سال به حکم الله جل جلاله، به خواب رفتند در واقع این خواب نعمت و آرامشی از جانب ذات باریتعالی برای اولیاء اش بود آنها به محض ورود به داخل غار آرامش را احساس نمودند.
غار اصحاب کهف، در قریه ای بنام «رجیب» در حومه جنوب امان، پایتخت اردن قرار دارد.

اصحاب کهف، جوانانی که به پروردگار خویش ایمان داشتند

جریان و رخداد این قصه، مربوط به روزگاران طولانی و صدها سال (پیش) بود. با این وصف در طول تاریخ و در مبارزه‌ی مداوم بین ایمان و کفر این داستان به شیوه‌های مختلف بیان شده است. امّا گذشته از همه چیز این امر به روشنی بیانگر قدرت بی‌انتهای پروردگار است و میان معجزه‌ی الهی در دنیای بشری و حقیقت زنده کردن انسان‌ها در روز رستاخیز و حضوردرمحضرپروردگار ارتباط ایجاد می‌کند.

ادامهاصحاب کهف

Spread the love

تاریخچه بنای کعبه

بهترین و قوی ترین دلیل بر اثبات فضایل کعبه چگونگی و دیرینه بودن بنای آن است که به تفصیل خواهد آمد. آنچه از کتیبه های متقدمین به جا مانده آن است که بنای فعلی کعبه دهمین بنای آن است، بدین ترتیب:

۱ـ بنای فرشتگان

۲ـ بنای حضرت آدم صفی الله(ع)

۳ـ بنای اولاد آدم

۴ـ بنای حضرت ابراهیم خلیل الله علیه السلام

ادامهتاریخچه بنای کعبه

Spread the love

حکایاتی در مورد اجابت دعا

حضرت سعد بن ابی وقاص رضی الله عنه یکی از ده نفری است که به بهشت، مژده داده شده اند. حضرت پیامبر صلی الله علیه و سلّم برای او دعا کرد که خدا، دعایش را قبول کند و تیر او، به هدف بخورد. از این رو هرگاه حضرت سعد رضی الله عنه، دعا می‌کرد، دعای او قبول می‌شد؛ حضرت عمر رضی الله عنه تعدادی از اصحاب را فرستاد تا در مورد عدالت حضرت سعد رضی الله عنه در کوفه پرس و جو و تفحص کنند. مردم، حضرت سعد رضی الله عنه را ستودند. وقتی فرستادگان حضرت عمر رضی الله عنه به مسجدی در محله بنی عبس رفتند، مردی بلند شد و گفت: آیا از من در مورد سعد نمی‌پرسید؟ او، در قضاوت عدالت نمی‌کند و به مساوات حکم نمی‌نماید و همراه رعیت راه نمی‌رود. حضرت سعد رضی الله عنه گفت: بارخدایا! اگر برای ریا و شهرت طلبی این حرف ها را می زند، چشمانش را کور کن و عمرش را طولانی بگردان و او را دستخوش فتنه ها نما.

پس عمر این مرد، طولانی شد؛ از پیری، ابروهایش، روی چشمانش افتاد و او، در خیابان های کوفه به دنبال دختران بود و به آنها چشمک می‌زد. او که رسوای هر کوی و برزن شده بود، همواره اعتراف می‌کرد که پیرمردی هستم مبتلا به فتنه؛ دعای سعد، مرا گرفته است.

ادامهحکایاتی در مورد اجابت دعا

Spread the love

پند(۱۱۹)

شیخ یوسف بن حسین ـ رحمه الله علیه ـ فرمودند: «از ادب، علم به فهم می آید و از علم، عمل صحیح می گردد و به ذریعه ی عمل، حکمت حاصل می گردد و به سبب حکمت، زهد و ترک دنیا حاصل می گردد. و از آن شوق آخرت پیدا می شود و از شوق … ادامه پند(۱۱۹)

Spread the love

پند(۱۱۸)

حضرت خواجه بهاءالدّین نقشبند ـ قدّس الله سرّه ـ می فرمود: در حدیث است که «اَلْفُقَرَاءُ الصَّابِرُوْنَ هُمْ جُلَسَاءُاللهِ تَعَالَی اَی الْمُقَرَّبُوْنَ غَایَهَ الْقُرْبِ» «فقیرانی که صبر پیشه می‌کنند، در قیامت همنشینان خدایند؛ یعنی به رحمت او بسیار نزدیکند». فقر بر دو نوع است: اختیاری و اضطراری. اضطراری افضل است؛ زیرا اختیاری به نسبت بنده … ادامه پند(۱۱۸)

Spread the love

پند(۱۱۷)

ادب بر دو قسم است: اول: ادب در حضور خداوند ـ سبحانه و تعالی ـ دوم: آداب با بندگان خدا؛ که دارای چند قسم است ولی سه قسم از آن مهم تر است: ۱- ادب صاحب رسالت ـ صلّی الله علیه و سلّم ـ ۲- ادب پدر و مادر ۳- ادب اساتید و مشایخ. بدانید … ادامه پند(۱۱۷)

Spread the love

پند(۱۱۶)

از نصایح لقمان حکیم ـ رحمه الله علیه ـ به فرزندش ای فرزندم! چون خود پرستان راه مرو و با کبر، پای بر زمین مکوب؛ زنهار زمین نشکند، این دلهای پاک دوستان است که می شکند و از تو آزرده می شود. تنها مردم نیستند که از تو نفرت می کنند، آفریدگار جهان هم با … ادامه پند(۱۱۶)

Spread the love

پند(۱۱۵)

در آداب صحبت مشایخ طریقت به حسب ظاهر گوش فرا دادن به کلام شیخ باید پیوسته در مجلس منتظر و مراقب باشد تا آنچه را که بر زبان شیخ از اوامر و نواهی و مواعظ و نصایح جاری می‌شود بلافاصله انجام دهد و از آن فایده گیرد. باید زبان شیخ را واسطه‌ی کلام الهی بشناسد … ادامه پند(۱۱۵)

Spread the love

پند(۱۱۴)

از فرمایشات حضرت خواجه عبدالخالق غجدوانی ـ قدّس الله سرّه العزیز ـ     هر کس به خواسته ی نفس خود عمل کند، تخم شهوت را در دلش کاشته است و شهوت، افسار شیطان است و هر کس افسار خویش را به دست ابلیس دهد، بنده ی او می شود. Spread the love

Spread the love

پند(۱۱۳)

ﺳﻪ ﭼﻴﺰ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ خداوند متعال ﺑﻪ ﺍﻭ ﻋﻄﺎ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ: ۱- ﺯﺑﺎﻧﻲ ﺷﻜﺮﮔﺬﺍﺭ ۲- ﺗﻨﻲ ﺻﺎﺑﺮ ﻭ ﺷﻜﻴﺒﺎﻱ ۳- ﺩﻟﻲﺫﺍﻛﺮ به یاد ﺍﻟﻠﻪ سبحانه و تعالی Spread the love

Spread the love

پند(۱۱۲)

از نصایح لقمان حکیم ـ رحمه الله علیه ـ به فرزندش ای فرزند! شرم دار از خدا به قدر نزدیکی اش به تو، و بترس از او به اندازه ی قدرتش به تو؛ چنانچه دشمن به احسان دوست می گردد، دوست هم به جفا آزرده می گردد. Spread the love

Spread the love

پند(۱۱۱)

در آداب صحبت مشایخ طریقت به حسب ظاهر     اطاعت از اوامر و نواهی شیخ باید به هر کاری که شیخ او امر می‌کند، عمل نماید؛ هر چند بنا بر ضعف اراده و سستی عقیده گمان ببرد که آن امر خطا است، لیکن با دل و جان بپذیرد و با کم‌نظری خود آن را … ادامه پند(۱۱۱)

Spread the love
<