مفلس حقیقی

حضرت ابی هریره  رضی الله عنه روایت میکند روزی  حضرت پیغمبر صلى الله علیه و سلم پرسیدند: آیا می دانید که انسان مفلس کیست؟ همه گفتند مفلس درمیان ما کسی است که پول و متاع دنیوی نداشته باشد، آن حضرت صلى الله علیه وسلم فرمودند: مفلسان امت من کسانی اند که در روز قیامت با نماز، روزه و زکات بیایند, ولی کسی را دشنام داده، به کسی تهمت بسته، مال کسی را خورده، خون کسی را ریخته، کسی را مجروح نموده، ثواب برای هریک از نیکی هایش داده می شود ، هرگاه قبل از اتمام حساب و کتابش اعمال حسنه اش ختم گردد، گناهان حقداران گرفته شده و به گناهان وی افزوده می شود و بعدا هم او به آتش دوزخ انداخته می شود. (رواه مسلم)

ادامهمفلس حقیقی

Spread the love

دهه ی پایانی رمضان را غنیمت بشماریم

خداوند متعال بنا به حکمتش که از بندگان پنهان است برخی از ماه ها و روزهای سال را بر برخی دیگر برتری بخشیده، ماه رمضان شاه و سرور همه ی ماه های سال به شمار می آید و عبادت روزه تاج با شکوه آن است. و طاعات و عبادات در این ماه را اجر و پاداشی خاص است.

ده روز اول ماه رمضان دهه ی تلاش برای رسیدن به مغفرت الهی است.

ده روز دوم آن سعی و کوشش برای یافتن رحمت الهی است و دهه ی سوم آن آرزوی رسیدن به نجات از آتش سوزان جهنم است.

ده روز اخیر ماه رمضان با عبادت اعتکاف جلال و جمال خاصی بخود می گیرد.

ادامهدهه ی پایانی رمضان را غنیمت بشماریم

Spread the love

اسم اعظم

اسم اعظم خداوند در احادیث مختلف ذکر شده است. اما لازمست بدانیم که علمای اسلام در خصوص وجود چنین اسمی، یعنی اثبات یا نبود آن اسم با همدیگر موافق نیستند، و کسانی هم که وجود چنین اسمی را برای خداوند ثابت می کنند در تعیین و تشخیص آن اسم اختلاف نظر دارند تا جائی که چهارده نظر و قول مختلف در این مورد از علما نقل شده است، و هرکدام از آنها برای خود دلایلی از احادیث نبوی دارند که بعضی از آن احادیث صحیح هستند و بعضی ضعیف و بعضی از آنها صریح نیستند.

در اینجا به ذکر بعضی از احادیثی که در این ارتباط وارد شده اند می پردازیم که علما در تعیین اسم اعظم خداوند به آنها استناد کرده اند، که بعضا صحیح یا ضعیف یا حتی موضوعی هستند می باشند:

۱- از ابی امامه رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: اسْمُ اللَّهِ الأَعظَمُ فِی سُوَرٍ مِنَ القُرآنِ ثَلَاثٍ : فِی «البَقَرَهِ» وَ «آلِ عِمرَانَ» وَ «طَهَ». ابن ماجه (۳۸۵۶).

یعنی: اسم اعظم خداوند در سه سوره ی قرآن یعنی در بقره و آل عمران و طه است.  (صحیح ابن ماجه)

ادامهاسم اعظم

Spread the love

فضیلت درود شریف بر حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم

علامه زرقانی در «شرح مواهب» نقل کرده است که غرض از خواندن درود، حصولِ تقرّب در بارگاهِ الهی به وسیله­ ی امتثال حکم او و ادا کردن مقداری از حقوق حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم است که بر ذمه­ یِ ما می باشند. حافظ عز الدین عبدالسلام(رح) می فرماید: درود ما برای حضرت رسول خدا صلی الله علیه و سلّم سفارش نیست، زیرا امثال ما را چه سزد که سفارشِ آن حضرت صلی الله علیه و سلّم را بکنند، اما چون خداوند متعال به ما دستور داده است که جزای احسانِ محسن را بدهید و بدیهی است که هیج محسنی برتر از رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم نیست، و از طرفی چون ما از ادای احسانهای آن حضرت صلی الله علیه و سلّم عاجز بودیم، خداوند متعال با توجه به عجز و ناتوانی ما طریقه­ ی مکافاتِ آن احسانها را به ما تعلیم داد که باید درود خوانده شود، و چون ما از این امر نیز عاجز بودیم لذا از خداوند متعال تقاضا کردیم که تو بر حسب شأنِ خود مکافات بفرما. (مختصراً)

ادامهفضیلت درود شریف بر حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم

Spread the love

فوائد درود شریف

حکایت در «الروضُ الفائق» نقل شده است که حضرت سفیان ثوری می گوید: من در حال طواف شخصی را دیدم که در هر حال تنها درود می خواند و هیچ چیزی از تسبیح، تهلیل و غیره نمی خواند. از او پرسیدم که چرا تنها درود می خوانی؟ آنگاه بسوی من برگشت و پرسید: تو چه … ادامه فوائد درود شریف

Spread the love

اُحُد و شهدای گرانقدر

کوه اُحُد

این کوهی که ما را دوست دارد و ما هم دوستش داریم احد بر روی پایه ایست از پایه های جنت .این هر دو ارشاد گرامی سرور انبیا علیه السلام که درباره آن فرموده است. این کوه مجموعه سرخ رنگی است که سنگ هایش شبیه به سنگ های آتشفشانی است، واقع در شمال شهر مدینه به فاصله سه میل (حدود  هفت کیلومتر) و طول آن از شرق به غرب حدود ۶ کیلومتر است و بریدگی مناسبی به شکل کمان در آن دیده می ­شود که به وسیله گذرگاهی باریک به فضای دیگری که در دل کوه واقع است  می­ پیوندد. این کوه و اطراف آن خاطرات بسیار حزین و در عین حال ایمان افروزی را در دل خود پنهان دارد و همواره با زائران آگاه و فکور شمه ای از آن را بازگو کرده به ایمانشان تازگی و تراوت می بخشد.

ادامهاُحُد و شهدای گرانقدر

Spread the love

بدر و حماسه جاودان

اهمیت بدر :

در اینجا بی­ مناسب نیست که برای زائران مدینه پاک گوشه ای از موقعیت قریه بدر و بیوگرافی شهدای به خون خفته اش را بازگو کنیم. زیرا با توجه به اهمیت مسأله و تاکید قرآن مجید روی این واقعه حیف است که نویسنده مناسک حج و آداب زیارت مدینه از ذکر بدر و شهدای آن صرف نظر نماید . خداوند متعال در سوره آل عمران با اظهار منّت می فرماید:

«وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّهٌ فَاتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» [سوره آل عمران ۱۲۳]

به تحقیق یاری فرمود خداوند شما را در بدر در حالیکه شما خوار و ناتوان بودید، پس بترسید از خداوند تا شما سپاس گزار باشید.

ادامهبدر و حماسه جاودان

Spread the love

منظور از اینکه “دنیا برای مؤمن زندان و برای کافر بهشت است” چیست؟

از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت شده است که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: “الدنیا سجن المؤمن و جنه الکافر” (حدیث صحیح)

امام نووی در مورد این حدیث گفت: “معنایش این است که مؤمن در دنیا ممنوع از شهوات حرام و مکروه است، و مکلف است که عبادات طاقت فرسا انجام دهد، ولی اگر بمیرد از این اعمال و تکالیف آزاد می شود و راحت می شود و نزد خداوند راحتی و نعیم بدون هیچ نقصی می یابد، ولی کافر آن اشیاء (شهوات حرام) را در دنیا می یابد و با آنهمه شهوات کم که همراه با نقص و مکروهات می باشد، وقتی که می میرد به عذاب دائم و شقاوت ابدی منتقل می شود”.

و امام منّاوی در مورد این حدیث گفت: “از آنجایی که مؤمن در دنیا از شهوات حرام ممنوع است، مثل این است که زندانی شده، و کافر بر عکس، مثل اینست که در بهشت است (زیرا هیج ممنوعیتی ندارد)”.

ادامهمنظور از اینکه “دنیا برای مؤمن زندان و برای کافر بهشت است” چیست؟

Spread the love

میلاد النبی مبارک

میلاد با سعادت سیدالمرسلین، خاتم النبیین، رحمه للعالمین، امام المتقین، سراج السالکین، حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و سلّم فرخنده باد. Spread the love

Spread the love

معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت چهارم)

من قصد کردم که پایین بیایم خداوند مرا صدا کرد و فرمود ای محمد من به تو و امت تو فرضی را تکلیف کردم و آن تکلیفی است که هر کس به آن عمل کند بهشتی می شود و هر کس از آن کوتاهی کند اگر خواستم عذاب جهنم می دهم وگرنه می بخشم رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود آن فرض و تکلیف چیست؟ و خداوند می فرماید من برای تو و امت تو پنجاه وقت نماز را در یک شبانه روز تکلیف کردم و رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود یا ربی من بر امر تو گردن می نهم. بعد از آن من از نزد خدا نزول کردم در حالی که خداوند بر من صلوات و سلام می فرستاد اندکی پایین آمدم و به پیش جبرئیل در همان جایی که جبرئیل را ترک کرده بودم رسیدم زمانی که جبرئیل مرا دید در آغوش گرفته و به سر و صورت من بوسه زد و از من سؤال کرد که خداوند چه چیزی را به تو عطا کرده است. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: خداوند برای من فضل و احسان و کرامات زیادی را عطا کرده است.

ادامهمعراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت چهارم)

Spread the love

معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت سوم)

بعد از آن به آسمان هفتم صعود کردیم. نگهبانان آسمان هفتم در را گشوده و به ما خوش آمد گفتند و ما جنس آسمان هفتم را از دُر سفید دیدیم و بر آن آسمان عجیبیه می گویند. زیرا که در این آسمان صدای نوشتن قلم نیز به گوش نمی رسید. و من باز در آسمان هفتم فرشتگانی را دیدم که به آن فرشتگان روحانیون می گفتند. زیرا این فرشتگان از دیگر فرشتگان آسمان های دیگر بر خدا نزدیکترند.

ادامهمعراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت سوم)

Spread the love

معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت دوم)

بعد از این ماجرا جبرئیل با رسول خدا صلی الله علیه و سلم بر آسمان دوم عروج کردند نگهبانان آسمان دوم از جبرئیل پرسیدند همراه تو کیست؟ جبرئیل گفت: همراه من حبیب خدا محمد صلی الله علیه و سلم است فرشتگان آسمان دوم بی درنگ در را باز کردند و مرحبا مرحبا گویان به استقبال پیامبر صلی الله علیه و سلم آمدند راوی از پیامبر صلی الله علیه و سلم نقل می کند: پیامبر صلی الله علیه و سلم گفت: در آسمان دوم فرشتگانی را دیدم سوار بر اسب که بر کمر آنها شمشیر بسته شده و در دستان آنها گرز وجود داشت من از جبرئیل سؤال کردم که اینها چه فرشتگانی هستند جبرئیل گفت: خداوند این فرشتگان را خلق کرده است برای نصرت دین اسلام تا روز قیامت. در میان آنها دو جوان شبیه به هم بودند من از جبرئیل سؤال کردم که اینها کیستند و جبرئیل در جواب گفت: یکی یحیی بن زکریا و دیگری عیسی بن مریم است که خداوند متعال آنها را از جمله ی نصرت دهندگان به دین اسلام تا روز قیامت قرار داده است وقتی به آنها نزدیک شدم و سلام کردم آنها نیز بر من سلام کردند و احترام گذاشتند عیسی علیه السلام مویی صاف و صورتی سفید و پوستی روشن داشت اما حضرت یحیی بن زکریا علیه السلام که در صورت آن اثر خشوع نمایان بود همچون نوری در میان فرشتگان می درخشید و آنها بر من و امت من خیر و برکت را بشارت دادند آسمان دوم آسمانی است از جنس آهن و بر این آسمان ماعون نام نهادند.

ادامهمعراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت دوم)

Spread the love

معراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت اول)

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

به نام یگانه خالق هستی که کلام در زبان آفرید و بوسیله قلم اسرار قلب آدمی را فاش کرد و در دل شیفتگان راه حق نشانید. خداوند متعال که یاری دهنده بزرگ رسول الله صلی الله علیه و سلم و نظاره گر احوال او می باشند؛ برای آرامش روح و تسلّی خاطر رسول الله، او را به معراج فرا خواندند و پیامبر گرامی صلی الله تعالی علیه و سلم با کوله باری از درد و مشقت، که از قوم خویش دیده بود، راهی معراج شدند و جبرئیل؛ یار همیشگی پیامبر، رسول الله صلی الله علیه و سلم را از آسمان ها عبور داده و از تماشای بهشت و دوزخ گذرانیده و از دیدار لوح و قلم و عرش و کرسی سیراب کرده و به قاب قوسین و مقام اعلی رساند و رسول الله صلی الله علیه و سلم از محضر خداوند، تمامی علم اولین و آخرین را، عفو و رحمت و شفاعت و نماز را به عنوان هدیه الهی به ارمغان آوردند.

ادامهمعراج پیامبر صلی الله علیه وسلم (قسمت اول)

Spread the love

فضیلت تهلیل و تسبیح از روایات

عن أَنس عن النبیِّ صلى الله علیه وسلم قال: «یخرجُ منَ النارِ مَنْ قالَ: لا إِلهَ إِلا الله و فی قلْبهِ وزْنُ شَعِیرهٍ من خَیْرٍ». (مختصر صحیح بخاری ج۱ص۳۳)

از حضرت انس بن مالک رضی الله عنه از حضرت رسول الله صلى الله علیه وسلم که فرمودند: از آتش خارج می شود کسی که بگوید (لا اله الا الله) و در قلب او مقدار وزن جو از خیر باشد.

عن أبی هریره أنه قالَ: قلتُ: یا رسولَ الله! مَن أَسعدُ الناسِ بشفاعِتکَ یومَ الْقیامهِ؟ قالَ رسولُ اللهِ صلى الله علیه وسلم : «لقد ظَنَنْتُ یا أباهریرهَ أن لا یسأَلنی عن هذا الحدیثِ أَحدٌ، أوَّلَ منکَ، لِما رأیتُ من حِرصکَ على الحدیثِ، أَسعدُ الناسِ بشفاعتی یومَ الْقیامهِ مَن قالَ: لا إِلهَ إِلا الله، خالصاً من قلبهِ أو نفْسهِ». (مختصر صحیح بخاری ج۱ص۵۵)

حضرت ابوهریره رضی الله عنه گفت که پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم گفتم: ای رسول خدا! چه کسی خوشبخت تر است به شفاعت شما در روز قیامت؟ رسول الله صلى الله علیه وسلم فرمودند: هر آیینه گمان می کنم ای اباهریره شخصی دیگر، قبل از شما. بدلیل اینکه می بینم از علاقه شما بر این حدیث. خوشبخت ترین مردمان به شفاعتم درروز قیامت کسی است که خالصانه بگوید (لا اله الا الله).

ادامهفضیلت تهلیل و تسبیح از روایات

Spread the love

فضیلت آیات پایانی سوره آل عمران

۱- عن عائشه رضی الله عنها أنها سئلت عن أعجب شیئ رأته من رسول الله صلی الله علیه و سلّم فسکتت ثم قالت: لما کان لیله من اللیالی قال: «یا عائشه ذرینی أتعبد اللیله لربی» قلت: والله إنی لأحب قربک وأحب ما سرک قالت: فقام فتطهر ثم قام یصلی قالت: فلم یزل یبکی حتى بل حجره قالت: ثم بکى فلم یزل یبکی حتى بل لحیته قالت: ثم بکى فلم یزل یبکی حتى بل الأرض فجاء بلال یؤذنه بالصلاه فلما رآه یبکی قال: یا رسول الله لم تبکی وقد غفر الله لک ما تقدم وما تأخر؟ قال: «أفلا أکون عبدا شکورا لقد أنزلت علی اللیله آیه ویل لمن قرأها ولم یتفکر فیها «اِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ».

از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت است که از ایشان در مورد شگفت انگیزترین چیزی که از رسول الله صلی الله علیه و سلّم مشاهده نموده است، پرسیدند. او اندکی، سکوت نمود؛ سپس گفت: یکی از شب ها، رسول الله صلی الله علیه و سلّم فرمود: «ای عایشه! امشب مرا بگذار که به عبادت پروردگارم بپردازم». حضرت عایشه رضی الله عنها می‌گوید: من گفتم: به خدا سوگند که من در کنار شما بودن را دوست دارم؛ همچنین آنچه را که باعث خوشحالی شما شود هم دوست دارم. به هر حال، آن حضرت صلی الله علیه و سلّم برخواست و وضو ساخت و به نماز ایستاد و آن قدر گریه نمود که پیراهنش خیس شد. همچنین در حالت نشسته به اندازه ای گریه نمود که ریشش خیس شد. بعد از آن، آن قدر گریه نمود که زمین خیس شد. آن گاه بلال آمد و وقت نماز اعلام نمود. و چون دید رسول الله صلی الله علیه و سلّم گریه می‌نماید، گفت: ای رسول خدا! شما گریه می کنید در حالی که خداوند گناهان گذشته و آینده شما را مغفرت نموده است؟!! آن حضرت صلی الله علیه و سلّم فرمود: «آیا بنده سپاسگزاری نباشم؟ آیه ای بر من نازل شده است؛ وای به حال کسی که آن را بخواند و در آن، تدبر نکند «اِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ» [آل عمران: ۱۹۷] «همانا در آفرینش آسمان ها و زمین و آمد و شد شب وروز، نشانه هایی برای صاحبان خرد است». حدیث صحیح

ادامهفضیلت آیات پایانی سوره آل عمران

Spread the love
<