بینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

 

بینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

الْحمْدُللهِ الَّذِیْ بِیَده ملکوتُ کُلِّ شَیْءٍ وَ هُوَ یُجِیْرُ وَ لایُجَارُ عَلَیْهِ وَ هُوَ عَلی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیْرٌ  وَ الصَّلاهُ وَ السَّلامُ عَلی سَیِّدِنا وَ حبیبِنا وَ شَفیعِنا وَ نَبیِّنا مُحمَّدٍ الْبَشیر النَّذیر  وَ عَلی آلِه وَ صَحْبِه وَ الصّالحین فی کُلِّ وقت و حین   وَ جَعَلَنا مِمَّنْ تَبِعَهُمْ بِإحسانٍ بِفَضْلِه وَ کَرَمِه ؛ إنَّه بِالْإجابَهِ جَدیر.

 

بدون شک هر اتفاق و یا هر نفع و ضرر و مصیبتی، بدون اراده و تقدیر الهی به وجود نمی‌آید. بنابراین مؤمنان هم باید طبق موازین و قوانین طبیعی که خداوند متعال در دنیا حاکم گردانیده است، رفتار کنند و هم یقین داشته باشند همه چیز به اراده، علم، قدرت و آفرینش و تقدیر پروردگار است.

اگر خداوند به کسی اراده نفعی کرده باشد، کسی نمی تواند مانع آن شود و چنانچه به شخصی مصیبتی برساند، هیچ کس جز خود او تعالی نمی تواند آن را برطرف کند.

«وَإِنْ یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ  وَإِنْ یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» (یونس / ۱۰۷)

«و اگر خداوند به تو رنجی برساند، آن را جز او بازدارنده ای نیست و اگر خیری در حق تو بخواهد، فضلش را [نیز] بازدانده ای نیست. آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد، می رساند و او آمرزنده مهربان است.»

«قُلْ لَنْ یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا  وَعَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ»   (توبه/ ۵۱)

«بگو : جز آنچه خداوند برای ما مقرر نموده است، به ما نمی رسد. کارساز ما اوست و مؤمنان باید فقط بر خداوند توکل کنند.»

ادامهبینش و منش مسلمان در رویارویی با بلایا و بیماری ها

Spread the love

فضیلت درود شریف بر حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم

علامه زرقانی در «شرح مواهب» نقل کرده است که غرض از خواندن درود، حصولِ تقرّب در بارگاهِ الهی به وسیله­ ی امتثال حکم او و ادا کردن مقداری از حقوق حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم است که بر ذمه­ یِ ما می باشند. حافظ عز الدین عبدالسلام(رح) می فرماید: درود ما برای حضرت رسول خدا صلی الله علیه و سلّم سفارش نیست، زیرا امثال ما را چه سزد که سفارشِ آن حضرت صلی الله علیه و سلّم را بکنند، اما چون خداوند متعال به ما دستور داده است که جزای احسانِ محسن را بدهید و بدیهی است که هیج محسنی برتر از رسول اکرم صلی الله علیه و سلّم نیست، و از طرفی چون ما از ادای احسانهای آن حضرت صلی الله علیه و سلّم عاجز بودیم، خداوند متعال با توجه به عجز و ناتوانی ما طریقه­ ی مکافاتِ آن احسانها را به ما تعلیم داد که باید درود خوانده شود، و چون ما از این امر نیز عاجز بودیم لذا از خداوند متعال تقاضا کردیم که تو بر حسب شأنِ خود مکافات بفرما. (مختصراً)

ادامهفضیلت درود شریف بر حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم

Spread the love

در آداب زیارت قبور

کثرت زیارت قبور برای مردان 

امام نوّاوی(رح) در آخر باب زایرالقبور از کتاب اذکار آورده است که برای مردان زیارت قبور و همچنین بسیار توقّف کردن نزد قبور اهل خیر و فضل مستحب است. اینکه در ابتدای اسلام پیغمبر صلی الله علیه و سلم از زیارت قبور منع می‌کردند به این دلیل بوده که یکی از رسوم جاهلیّت و عادات اعراب، زیارت قبور بوده است و آنان در کار مردگان مبالغه‌ی بسیار می‌کردند و آن حضرت صلی الله علیه و سلم با این کار سعی در محو آثار جاهلیّت و از بین بردن رسوم و عادات اعراب داشته‌اند. ولی وقتی دلهای ایشان با ایمان مطمئن شد و از رسوم جاهلیّت به کلّی بیرون آمدند و آن صفات مکروه از طبع‌های ایشان دور گشت، آن حضرت صلی الله علیه و سلم آنان را به زیارت قبور امر فرمود؛ بلکه ترغیب و تشویق نمود.

ادامهدر آداب زیارت قبور

Spread the love

در آداب تعزیه و شرایط اهل مصیبت

گفتن کلمه‌ی استرجاع

در کتاب ابن‌السّنی به روایت ابن‌عبّاس ـ رضی الله عنهما ـ آمده است که پیغمبر صلی الله علیه و سلم فرمود: مرگ فزعـی [ترس، بیم] است. وقتـی به یکـی از شما خبـر وفات برادر مؤمنش برسد، باید بگوید: «اِنَّا للهِ وَ اِنَّا اِلَیهِ رَاجِعُونَ وَ اِنَّا اِلَی رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ اَللَّهُمَّ اکْتُبْهُ عِنْدَکَ مِنَ الْمُحْسِنِیْنَ وَ اجْعَلْ کِتَابَهُ فِیْ عِلِّیِّیْنَ وَ اخْلُفْهُ فِیْ اَهْلِهِ فِی الْغَابِرِیْنَ وَ لَا تَحْرِمْنَا اَجْرَهُ وَ لَا تَفْتِنَّا بَعْدَهُ» [پروردگارا! او را در زمره نیکو کاران و نامه اعمالش را در زمره نیکان قرار بده و او را در میان اهلش که باز ماندگان هستند جایش بده و ما را از اجرش محروم مگردان و ما را بعد از او به فتنه میانداز.] و هنگامی که خبر وفات یکی از دشمنان دین را بشنود باید بگویـد: «اَلْحَمْـدُ ِللهِ الَّذِیْ نَصَرَ عَبْـدَهُ وَ اَعَزَّ دِیْنَهُ»[ سپاس خدایی را که بنده اش را یاری نمود و دینش را عزت بخشید].

در کتاب ابن‌السّنی به روایت ابن مسعود رضی الله عنه چنین آمده است: در غزوه‌ی بدر نزد پیغمبر صلی الله علیه و سلم آمدم و گفتم: یا رسول الله صلی الله علیه و سلم! خدای تعالی ابوجهل را کشت. آن حضرت صلی الله علیه و سلم کلمات مذکور را بر زبان مبارک آورد.

ادامهدر آداب تعزیه و شرایط اهل مصیبت

Spread the love

کافر، مخذول و مؤمن، موفق است

امام ابوحنیفه ـ رحمه الله علیه ـ می فرماید: «خلق الله خلق سلیما  من الکفر و الایمان ثم خاطبهم و امرهم و نهاهم فکفر من کفر بفعله و انکاره و جهوده الحق یخذلان الله تعالی ایاه و آمن من آمن بفعله و اقراره و تصدیقه بتوفیق الله تعالی ایاه و نصرته له» «الله تعالی خلق را سالم از کفر و ایمان آفرید. سپس آنان را مورد خطاب قرار داد و امر و نهی کرد. آن کسی که کافر شده است، به سبب عمل و اختیار و انکار و جحود از حق و عدم توفیق و نصرت الله تعالی کافر شده است و آنکه ایمان آورده، به سبب عمل و اختیار و اقرار و تصدیق خود و همچنین توفیق و نصرت الهی ایمان آورده است.

ادامهکافر، مخذول و مؤمن، موفق است

Spread the love

عرش و کرسی

امام طحاوی ـ رحمه الله علیه ـ می فرماید: «وجود عرش و کرسی قطعی است و ما به آن ایمان داریم. خداوند متعال به عرش نیاز ندارد و از داشتن مکان پاک است»

خداوند متعال می فرماید: «فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ» آل عمران/۹۷ «خداوند از همه جهانیان بی نیاز است».

ادامهعرش و کرسی

Spread the love

در اثبات مجدّد الف ثانی

محبوب صمدانی، مجدّد الف ثانی رحمه الله فرموده‌‌اند: بدانند که در هر صد سال، مجدّدی آمده است. چنانچه بیهقی و ابی‌‌درداء از ابی‌‌هریره رضی الله عنه و او از جناب آن سرور صلی الله علیه و سلم روایت کرده است که فرمودند:‍‍‌ «اِنَّ اللهَ یَبْعَثُ لِهَذِهِ الْاُمَّهِ عَلَی رَاْسِ مِائَهِ سَنَهٍ مَنْ یُجَدِّدُ لَهَا دِیْنَهَا» [هر آیینه خداوند برای این امت بر سر هر صد سال ، کسی را مبعوث می­ کند که دین او را تجدید کند. سنن ابی داود، ج۴، ص۱۰۹]. امّا مجدّد مائه با مجدّد الف تفاوت دارد، چنانچه در میان مائه و الف، فرق است، میان مجدّدان این‌‌ها نیز همان اندازه فرق است، بلکه بیشتر از آن و مجدّد، کسی است که در طول آن مدّت هر چه از فیوضات به امّت می‌‌رسد، به وسیله او می‌‌رسد، اگر چه اقطاب و اوتاد آن وقت و بدلا و نجبا باشند. [مکتوبات حضرت امام ربّانی، دفتر دوم، حصّه ششم، مکتوب ۴، ص ۲۱]

ادامهدر اثبات مجدّد الف ثانی

Spread the love

لوح و قلم

امام طحاوی ـ رحمه الله علیه ـ می فرماید: «ما به لوح و قلم و هر آنچه که در آن نگاشته شده باور داریم. اگر همه مردم گرد هم آیند تا چیزی را که خداوند در لوح ثبت نموده تا به وجود آید، از به وجود آمدن باز دارند، نخواهند توانست و اگر همه شان گرد هم آیند تا چیزی که خداوند در لوح ثبت نکرده باشد، به وجود آورند، باز نخواهند توانست و هر چیزی که تا روز قیامت روی می دهد، نوشته شده و دستکاری و تغییری در آن ایجاد نمی شود».

ادامهلوح و قلم

Spread the love

ثمرات ایمان به تقدیر

بزرگترین ثمره ایمان به تقدیر، این است که از آن ایمان، انسان صحیح و کامل می گردد؛ چون اعتقاد به تقدیر، یکی از ارکان ایمان است و هر گاه به معتقد به تقدیر، نعمتی برسد و مرادش برآورده شود، آنرا از مقدّرات خداوند می داند. در نتیجه، تکبر و عُجب را از خود دفع کرده، به شکر و طاعت خدا می پردازد و اگر به او مصیبتی برسد، آنرا از قضا و قدر می داند؛ به این وسیله، پریشانی و آشفتگی را از خود دور می سازد و از خدا در مقابل مصیبت، امید ثواب دارد. در نتیجه با سکون، آرامش و اطمینان قلبی زندگی می کند.

ادامهثمرات ایمان به تقدیر

Spread the love

قضا و قدر

امام ابو حنیفه ـ رحمه الله علیه ـ می فرماید:

«و کان اللّه تعالی عالماً فی الازل بالاشیاء قبل کونها و هوالّذی قدّر الاشیاء و قضاها ولا یکون فی الدنیا ولا فی الآخره شیٍ الا بمشیئته و علمه و قضائه و قدره و کتبه فی اللوح المحفوظ ولکن کتبه با لوصف لا بالحکم» «اللّه تعالی در ازل به همه ی اشیاء قبل از وجود آن عالم بوده است. او تعالی تمامی چیز ها را برنامه ریزی نموده و عملی کرده است. هیچ چیزی نه در دنیا و نه در آخرت، جز به مشیت، علم و قضا و قدر او انجام نمی گیرد. هر چیزی در دنیا و آخرت طبق نوشته ی او در لوح محفوظ انجام می گیرد، لیکن نوشتن او تعالی به طریق وصف بوده است نه از روی اجبار و حکم».

ادامهقضا و قدر

Spread the love

بهار، زنده شدن دوباره طبیعت

بهار در قرآن

علاوه بر بهار، ربیع را خانه طلا کاری و منقش شکوفه و گل درخت هم نامیده اند. آنچه هست اینکه معانی و مصادیق این واژه در جمال و زیبایی و طراوت اشتراک دارند.

قرآن به صراحت نامی از بهار نیاورده ، اما ده ها آیه قرآن به بهار و برکات و جلوه ها و آثار آن اشاره هایی بدیع و روح بخش دارند. آیاتی که از ابرها، باران، آب ها، گیاهان، درختان، میوه ها و …دیگر نشانه های طبیعی سخن می گوید، همه در وصف بهار است.

ادامهبهار، زنده شدن دوباره طبیعت

Spread the love

میزان

ما به میزان ایمان داریم که گذاشته شده و کردارها با آن محاسبه می شوند. خداوند می فرماید: «و نضع الموازین القسط الیوم القیامه» «ما ترازوی دادگری خود را در روز رستاخیز می گذاریم». ایمان به میزان (ترازو) واجب و کیفیت آن به خداوند محوّل است. ایمان به روز قیامت، یک اصل مترقی در ادیان، … ادامه میزان

Spread the love

پل دوزخ (صراط)

وقتی که مراحل رستاخیز به پایان رسید، پلی بر روی دوزخ گذاشته می شود تا مردم از روی آن به بهشت بروند و پیش از این پل، فضای تاریکی است که در آن اهل ایمان از منافقین تشخیص داده می شوند و به ایمان داران، به اندازه اعمال نیک شان، روشنایی داده می شود و از روی پل عبور می کنند؛ « وَإِنْ مِنْکُمْ إِلَّا وَارِدُهَا کَانَ عَلَى رَبِّکَ حَتْمًا مَقْضِیًّا ثُمَّ نُنَجِّی الَّذِینَ اتَّقَوْا وَنَذَرُ الظَّالِمِینَ فِیهَا جِثِیًّا» مریم/۷۱ – ۷۲ «همه شما بدون استثناء وارد دوزخ می شوید (مؤمنان برای عبور و دیدن و کفار برای دخول و ماندن) این امر فرمانی قطعی از پروردگارتان است. سپس پرهیزکاران را نجات می دهیم و ستمگران را ذلیلانه در آن رها می سازیم».

ادامهپل دوزخ (صراط)

Spread the love

آیا توسل به انبیا و اولیاء شرک است؟

توسل مشروع داریم و توسل ممنوع: برای توسل ممنوع توسل مشرکین به بتها یا به ملائکه یا به حضرت عیسی(ع) را به عنوان مثال ذکر کرده اند و ممنوعیت این نوع توسل از این نظر بود که آن ها بت ها یا ملائکه یا حضرت عیسی(ع) را مثل خدا تأثیرگذار می دانستند، این نوع توسل در نزد همه ی یکتا پرستان، حرام و شرک است. در نتیجه انسان را از اسلام خارج می کند.

اما توسل مشروع!

۱) امام ترمذی و ابن ماجه از عثمان بن حنیف رحمهم الله روایت می کنند که مردی نابینا نزد پیغمبر صلی الله علیه و سلّم آمد و گفت: برایم از خدا بخواه که عافیتم دهد. پیغمبر صلی الله علیه و سلّم فرمودند: اگرمی خواهی برایت دعا می کنم و اگر می خواهی صبر کنی آن برایت بهتر است. مرد نابینا گفت: برایم دعا کن. رسول الله صلی الله علیه و سلّم به او امر فرمود: برود وضوئی خوب بگیرد و این دعا را بخواند: (اللهم انی اسالک و اتوجه الیک بنبیک محمد صلی الله علیه و سلّم نبی الرحمه. یا محمد انی توجهت بک الی ربی فی حاجتی هذه لتقضی لی اللهم فشفعه فی). معنی: خداوندا! به راستی من از تو می خواهم و به وسیله ی پیغمبرت محمد صلی الله علیه و سلّم که پیغمبر رحمت است به تو روی می نمایم. یا محمد(ص) همانا من به وسیله ی شما به سوی پروردگارم روی نهادم برای حصول آرزویم تا برآورده شود.

ادامهآیا توسل به انبیا و اولیاء شرک است؟

Spread the love

بهشت و دوزخ

امام ابوحنیفه ـ رحمه الله علیه ـ می فرماید: «و الجنه و النار مخلوقتان الیوم لاتفنیان ابدا و لا تموت الحور العین ابداً و لا یفنی عقاب الله تعالی و ثوابه سرمدا» «بهشت و دوزخ هم اکنون آفریده شده اند، هرگز نابود نخواهند شد و حوران بهشتی هرگز نخواهند مرد و عذاب و پاداش دائمی خداوند متعال فنا ناپذیرند».

خداوند درباره بهشت می فرماید: «جَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ» آل عمران/۱۳۳ «برای رفتن به بهشتی که پهنایش به اندازه آسمان ها و زمین است و برای پرهیزگاران آماده شده است از هم پیشی بگیرد» و درباره دوزخ می فر ماید: «وَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِی أُعِدَّتْ لِلْکَافِرِینَ» آل عمران/۱۳۱ «از آتشی که برای کافران آماده شده است بپرهیزید».

ادامهبهشت و دوزخ

Spread the love
<