اسلام کانون اندیشه فرهنگی و اجتماعی,  فضایل و مقالات

شناخت و کنترل غرایز در جوانان

در عصری که ما زندگی می کنیم فسادهای اخلاقی گسترش یافته و انواع فتنه ها در مدت زمان کوتاهی در سرتاسر جهان در حال پخش است. بیشتر این فسادهای اخلاقی متعلق به مسایل و امور جنسی هستند که افراد زیادی را به تباهی و نابودی می کشاند. بیشترین چیزی که باعث نگرانی جوانان می شود، غریزه ی جنسی ای است که الله تعالی در بشریت قرار داده تا نسل بشریت از این طریق حفظ گردد. امروزه کسانی که می خواهند شر و فساد را در جامع گسترش دهند به وسیله ی غریزه ی جنسی جوانان را هدف قرار می دهند. این ها از جمله اموری هستند که بر هیچ شخصی پوشیده نیست. نیروی غرایز مانند بنزین است؛ از این جهت که تا زمانی که به طریقه ی درست از آن استفاده کنیم به نفع مان خواهد بود، اما هنگامی که آن را به آتش نزدیک کنیم به نیرویی ویرانگر تبدیل می شود که ممکن است منطقه ای را به طور کامل نابود کند!

بزرگی نیروی شهوت را به سنگی بزرگ که در دامنه ی کوهی بلند قرار گرفته تشبیه می کند که سال های زیادی است که بر این حالت قرار گرفته، حال اگر کسی بیاید و آن را حرکت دهد ممکن است آن سنگ از دامنه ی کوه به پایین بغلتد و زمانی که غلتید دیگر هیچ نیرویی نمی تواند جلو آن را بگیرد.

در اینجا مختصراً به اموری که باعث تحریک غرایز جوانان می شود و راه های علاج آن اشاره می کنیم:

 1. فکر کردن به مسایل جنسی و به کارگیری خیال در این زمینه؛ بنابراین اوقات فراغت و متمرکز شدن بر این مسأله یکی از قوی ترین اسباب، برای تحریک شهوت به حساب می آید.
 2. مشاهده صحنه ها و تصاویر مبتذل، نگاه کردن زنان و مردان به یکدیگر و همچنین اختلاط بین دو جنس.
 3. حاضر شدن در مجالسی که باعث تحریک شهوت شده و مسایل جنسی در آن مطرح می شود.
 4. همنشینی با انسان های جاهل و منحرف که هیچ همتی از خود برای انجام امور مهم نشان نمی دهند و فقط به دنبال وقت گذرانی هستند.

حال برای این که گرفتار چنین اموری نشویم چه باید کرد:

 1. باید خود را مشغول کارها و برنامه های مفید کنیم. زیرا این کار باعث مصرف انرژی می شود. همچنین ورزش نیز انرژی بدن را می کاهد. استهلاک انرژی، کاسته شدن فشار غریزه ی جنسی را به دنبال دارد.
 2. ازدواج به موقع و زود هنگام. این بهترین راه حل به حساب می آید. زیرا شخص با آن می تواند غریزه ی جنسی خود را از راه حلال، ارضا کند. پس جوانان باید با جدیّت تمام برای این کار برنامه ریزی کنند و جامعه نیز اسباب آن را فراهم نماید.
 3. هر فرد باید جانب روحی و ایمانی خود را تقویت کند. این عمل خود یکی از مهم ترین عوامل است که باید به آن توجه داشت. رسول الله صلی الله علیه وسلم جوانان را وصیت می کند که برای مهار کردن شهوتشان روزه بگیرند. پس برای مقابله با موج سهمگین شهوت، نیاز به یک موج روحی قوی داریم و این از طریق پایبند بودن به آداب شرعی به دست می آید.
 4. همنشینی با صالحان و نیکان که دارای قلب هایی پاک و خالص هستند؛ در دور شدن از تفکر به مسایل جنسی کمک فراوانی می کند.
 5. دوری کردن از مجالس و اماکنی که درباره ی مسایل جنسی صحبت می شود.
 6. غص بصر (حفظ چشم) و دوری از اختلاط با جنس مخالف به قدر توانایی و استطاعت.
 7. قبل از اینکه پایمان را در راه خطا بگذاریم باید بیش از چندین بار به درستی درباره ی کاری که می خواهیم انجام دهیم فکر کنیم و به یاد داشته باشیم که این قدم خطا عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد که خاطرات تلخ آن تا نهایت با انسان باقی می ماند.

راههای رفع مشکلات ناشی از ارتباطات تلفنی نامشروع

در مقابل مشکلاتی که امروزه دامنگیر جوانان شده است چند اصل کلی و مهم را یادآور می‌شویم که کمک مؤثری در تشخیص این مشکل می‌کند، و به امید خداوند گشایش و راه علاجی مؤثر برای آن موضوع خواهد بود.

۱- شایسته است که هر دختر جوانی تلفن‌های مشکوکی را که از سوی افراد ناشناس به او می‌شود سریعاً قطع کند و باید بداند که در این گونه اعمال تنها او قربانی و صید آن خواهد شد، مگر این که لطف خداوند شامل حالش گردد و زودتر متوجه اشتباهش شود و در صدد رفع اشتباهش برآید.

۲- با وجود تذکرات زیاد و گفتن سرگذشت‌های دردآور در این زمینه، اما باز می‌بینیم که تعداد زیادی از دختران مسلمان از سرگذشت‌های همنوعان خود پند و عبرت نگرفته اند.

عاقل از سر بنهد این هستی و باد       چون شنید انجام فرعونان و عاد

ور بننهـد دیــگران از حــال او       عبرتــی گیرنـــد از اضـلال او

بدون توجه و بی‌اهمیت به عواقب وخیم آن اقدام به این کارها می‌کنند، و در برابر این همه پند و موعظه‌ها و بیان وقایع بازهم شاهد بروز موارد بیشماری از این معضلات از سوی دختران مسلمان هستیم.

 1. پدر و مسئول خانواده در برابر این امور باید هوشیار باشد و ارتباط صمیمی با خانواده داشته باشد و از حال و امور آنها لحظه به لحظه باخبر باشد و مشکلات‌شان را حکیمانه برطرف کند؛ چرا که او حاکم است و خانواده اش رعیت او می‌باشند. وظیفه شرعی و دینی مسئولیت مواظبت از آنها تا روز قیامت بر عهده او خواهد بود.
 2. رفت و آمد افراد خانواده به خارج از منزل به خصوص رفتن زنان، بدون محرم را کنترل و آنها را برای برآورده‌کردن حاجات‌شان همراهی کنند.
 3. توجیه و بیدار نمودن افراد خانواده نسبت به این گونه امور و معضلات و ترساندن آنها از واقع‌شدن در بلاهایی که از اینگونه رفتارها ناشی می‌شود.
 4. تشویق‌نمودن جوانان به زود ازدواج‌کردن و ترغیب جوانان به ازدواج مطابق با سنت رسول الله صلی الله علیه و سلّم.
 5. بچه‌ها را تنها با تلفن رها نکنند و این چیز تأسف باری است که ما در آن سستی به خرج می‌دهیم و از جمله مسائلی است که منجر به مشکلاتی برای خانواده‌ها می‌شود.
 6. در خانه نسبت به زن بی‌توجه نباشد و از همصحبتی با او کوتاهی نورزد. خود را با خواندن مجلات و دیدن تلویزیون و اینترنت سرگرم نکند، و از همنشینی با دوستان‌ سرگرم شدن با آنها و گذراندن وقت در جاهای لهو و لعب صرف‌نظر کند.
 7. باید از ورود وسایل مبتذل «نوارها و مجلات و فیلم‌های مبتذل» به خانه جلوگیری کند و آنها را از خطرات نگاه‌کردن به چنین برنامه هایی آگاه کنند.
 8. پرهیز از ایجاد جو شک و تردید بدون دلیل در بین افراد خانواده و ایجاد جوّی مملو از اعتماد و اطمینان نسبت به همدیگر و ساختن شخصیت افراد خانواده بر همین اساس و کاشت بذر اعتماد و اطمینان و آرامش در دل تک تک افراد خانواده.
 9. حل مشکلات کوچک و بزرگ خانواده با درایت و حکمت و عدم اِعمال خشم و غضب و عصبانیت‌های بی‌مورد.
 10. آگاه‌کردن دختران جوان به خطرات نرم و نازک صحبت کردن در تلفن با دیگران و طولانی کردن مکالمات؛ زیرا این یکی از دلایلی است که طرف دیگر مکالمه «مزاحم تلفنی» را وامی‌دارد که جری‌تر شود و تماس‌ها را تکرار کند.

در اینجا لازم است که به بعضی دیگر از راه حل‌هایی که ممکن است ما را در برطرف‌کردن اینگونه مشکلات و معضلات یاری کند اشاره کنیم:

 1. مجازات منحرفین.
 2. به کاربردن شیوه تربیتی درست: خانواده از شیوه تربیتی نرمش همراه با توجیه و در تنگنا قراردادن فرزندان چه از دختران و پسران باید استفاده کند.
 3. هوشیاری به خرج‌دادن که شامل توجیه و راهنمایی‌کردن افراد خانواده و آگاه‌کردن‌شان نسبت به خطراتی که در بعضی از گفتگوهای تلفنی نهفته است، همچون افراد غریبه ای که در پشت گوشی تلفن مراقبند تا افراد پاک و معصوم را به دام خود بیاندازند.

در اینجا شما را به موارد ذیل توصیه می‌کنم:

 1. مشاهده نکردن فیلم‌ها و مجلات مبتذل، در مقابل استفاده از مجلات هدفمند و کتاب‌های مفید.
 2. پرکردن اوقات فراغت دختران و پسران به نحو احسن.
 3. تقویت قوه دینی و ایمانی در قشر جوان.
 4. برگزاری مسابقات دینی هدفمند و سودمند برای دختران و پسران جوان و نوجوان.
 5. دوری از دوستان بد و انتخاب دوستان خوب و شایسته.
 6. جلوگیری از برقراری روابط عاطفی بین دختر و پسر جوان که کاری جز اذیت و آزار دیگران ندارد.
 7. پدران و مادران باید معیارهای تربیتی صحیح را بیاموزند.
 8. توجه شوهر به همسر و دادن حق شرعی او در زندگی زناشویی به نحو احسن.
 9. جلوگیری از بی‌توجهی مادران نسبت به دختران‌شان.
 10. حساس‌کردن افکار عمومی و تربیت اجتماعی بطور گسترده درباره این معضلات خانمانسوز.
Spread the love

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.