زندگی نامه حضرت اسماعیل ذبیح الله علیه السلام

بازدیدها: 0

حضرت اسماعیل ـ علیه السلام ـ به تصویر قرآن

«وَاذْکرْ فِی الْکتَابِ إِسْمَاعِیلَ إِنَّهُ کَانَ صَادِقَ الْوَعْدِ وَکانَ رَسُولا نَبِیا وَ کانَ یأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاهِ وَ الزَّکاهِ وَکانَ عِنْدَ رَبِّهِ مَرْضِیا» (مریم: ۵۵-۵۴).

نسب حضرت اسماعیل علیه السلام

حضرت اسماعیل پسر ابراهیم خلیل الرحمن است. مادرش هاجر نام داشت. اسماعیل علیه السلام اولین فرزند حضرت ابراهیم علیه السلام بود. در خواب به حضرت ابراهیم علیه السلام دستور دادند که اسماعیل علیه السلام را ذبح کند که داستان آن قبلاً ذکر شد. اسماعیل علیه السلام جد رسول بزرگوار حضرت محمد صلی الله علیه و سلم است. چون او از نسل اسماعیل علیه السلام به دنیا آمده است.

رسالت حضرت اسماعیل علیه السلام

آنچه از قول راجح تاریخی استفاده می‌شود اینکه: حضرت اسماعیل علیه السلام بسوی قبایل عربی که در میان آنها زیسته است مبعوث گردیده ولی بعضی از تاریخ نویسان گفته‌اند: بسوی برخی از قبایل یمنی و عمالقه‌ای که در آن اطراف می زیستند مبعوث گشته است.

حضرت اسماعیل علیه السلام (چنانکه قبلاً ذکر شد) در حجر و کنار بیت العتیق در مکه‌ی مکرمه پرورش یافت و در همان جا بزرگ شد و با دختری از قبیله‌ی (جرهم) ازدواج کرد، آنچه از تاریخ زندگی او بر می‌آید اینکه بعثت او در میان همان قبیله که در وسط آنها می‌زیسته، بوده است.

زندگی حضرت اسماعیل علیه السلام

در بحث زندگی ابراهیم گفتیم: ابراهیم از خداوند درخواست کرد که فرزند صالحی به او عطا کند، خداوند دعای او را قبول کرد و اسماعیل را به او بخشید. اسماعیل علیه السلام از هاجر (جاریه‌ی) ابراهیم علیه السلام در زمانی که عمرش بالغ بر ۸۷ سال بود به دنیا آمد. آیه‌ی قرآنی به این امر اشاره دارد آنجا می فرماید: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی وَهَبَ لِی عَلَى الْکبَرِ إِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَاقَ إِنَّ رَبِّی لَسَمِیعُ الدُّعَاءِ» (ابراهیم: ۳۹).

هاجر جاریه‌ی سارا خاتون بود که پادشاه جبار مصر به او هدیه کرده بود، او هم آنرا به ابراهیم علیه السلام بخشید، شاید خداوند فرزندی از او به ابراهیم علیه السلام عطا کند. چون سارا خاتون تا آن زمان عقیم بود اما بعداً در اواخر عمر ملائکه‌ی خداوند مژده بچه دارشدن را به او دادند و حضرت اسحاق علیه السلام از او به دنیا آمد.

ذبیح همان اسماعیل است چنانکه این مطلب را در مبحث زندگینامه حضرت ابراهیم خلیل الله علیه السلام با ذکر شواهد و ادله ثابت کردیم. مع الوصف ذکر یک نکته را به نقل از استاد عبدالوهاب نجار در اینجا خالی از فایده نمی بینیم:

او در کتاب قصص الأنبیاء اثبات کرده که ذبیح، اسماعیل است نه اسحاق و می‌گوید: دلیلم بر اینکه ذبیح اسماعیل است، نص عبارت تورات است چون در آنجا آمده که: ابراهیم یگانه فرزند خود را ذبح کرد و سخاوتمندانه تقدیم کردن یگانه فرزند در راستای امتثال فرمان خداوند، آنهم فرمانی که در خواب به او داده بودند، نشان از اوج اطاعت و امتثال است و این عین اسلام است، و اگر به اسحاق مراجعه کنیم در می‌یابیم که او روزی از روزها یگانه فرزند ابراهیم نبوده است چون اسحاق زمانی به دنیا آمد که اسماعیل ۱۴ سال عمر داشت و تورات به این امر تصریح دارد و حضرت اسماعیل تا زمان وفات ابراهیم زنده بود و در مراسم تدفین او شرکت داشت. علاوه بر این ذبیح بودن اسحاق مخالف وعده‌ی الهی است که به ابراهیم داده بود، و آن اینکه اسحاق دارای نسل خواهد بود، به اضافه اینکه واقعه‌ی ذبح در مکه اتفاق افتاد و ابراهیم، اسماعیل را در هنگام شیرخوارگی همراه خود به مکه برده بود نه اسحاق را. والله أعلم

اولاد حضرت اسماعیل علیه السلام

اسماعیل علیه السلام دوازده پسر داشت و تورات نام همه‌ی آنها را ذکر کرده و همگی رؤسای قبایل بودند و تنها یک دختر داشت که او را به عقد برادرزاده‌اش عیص پسر اسحاق علیها السلام در آورد. اعرابی که به (عرب مستعربه) موسوم اند از نسل اسماعیل بوجود آمده‌اند. حضرت محمد صلی الله علیه و سلم خاتم النبین نیز از اولاد اسماعیل به شمار می‌آید.

وفات اسماعیل

حضرت اسماعیل علیه السلام ۱۳۷ سال عمر کرد، در مکّه مکرمه از دنیا رفت و بنا به قول مشهور مؤرخین در مکه در کنار مادرش در الحجر دفن‌گردید، و تورات مدعی است، در فلسطین از دنیا رفته و در آنجا مدفون است، لیکن روایت صحیح روایت مؤرخین عرب است و آن اینکه، در مکه وفات کرده و در آنجا مدفون است. والله أعلم

دیدگاهتان را بنویسید

<