بدر و حماسه جاودان

اهمیت بدر :

در اینجا بی­ مناسب نیست که برای زائران مدینه پاک گوشه ای از موقعیت قریه بدر و بیوگرافی شهدای به خون خفته اش را بازگو کنیم. زیرا با توجه به اهمیت مسأله و تاکید قرآن مجید روی این واقعه حیف است که نویسنده مناسک حج و آداب زیارت مدینه از ذکر بدر و شهدای آن صرف نظر نماید . خداوند متعال در سوره آل عمران با اظهار منّت می فرماید:

«وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّهٌ فَاتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» [سوره آل عمران ۱۲۳]

به تحقیق یاری فرمود خداوند شما را در بدر در حالیکه شما خوار و ناتوان بودید، پس بترسید از خداوند تا شما سپاس گزار باشید.

موقعیت بدر

وقتی که از مکّه به قصد مدینه حرکت می ­کنید، بعد از پیمودن حدود سه ساعت راه با رفتار سریع به قریه بدر می رسید که به فاصله حدود هشتاد میل از مدینه واقع است.

بدر به طول پنج و عرض چهار میل میدان بیضی شکلی است که اطرافش را کوه های بلندی محاصره نموده اند. این میدان سنگلاخ و ریگستانی است تا فاصله دور تپه هایی از ریگ سفید مشاهده می‌شود.

امروز هم یکی از ان کوه های سفید عدوه الدنیا و دیگری عدوه القصوی نام دارد و کوه بلندی که ما بین آن دو واقع است جبل اسفل نامیده می‌شود. میدانی که در دامنه این کوه ها واقع است، فعلا قسمتی از آن مدفن شهیدان زنده جاوید بدر قرار گرفته است.

تاریخچه بدر

در هزار و چهار صد سال پیش در هفده رمضان سال دوم هجری شاهد صحنه عظیمی از تاریخ بشریت بود که یادآوری آن روح انقلاب ایمانی و مروت و غیرت اسلامی را در درون مسلمان به وجود می آورد. در تاریخی که به آن اشاره شد اولین بار بود که یک لشکر کامل (۱۰۰۰نفر) از قریش با مدرن ترین پیرایه تجهیزات ممکنه آن زمان با سپاهی که اکثر افرادش از سران نام‌آور قریش تشکیل شده بود به منظور مقابله با پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه و سلّم و با اراده باطل و جمع کردن بساط اسلام و ایمان و خداپرستی در آنجا گرد آمدند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلّم با حدود سیصد نفر از پرستاران توحید و پاسداران مرز اسلام بدون تشکیلات و تجهیزات جنگی با نیروی اعتماد و ایمان به پروردگار توانا به منظور دفاع از حریم مقدس توحید در ناحیه عدوه الدنیا رو به روی شیطان کیشانی که در عدوه القصوی قرار گرفته بودند صف کشیدند، در محل مسجدی که تقریبا در ناحیه شرقی مدفن شهدا و میدان نبرد آن روز بر روی تپه بلندی واقع به نام عریش معروف است سایه بانی برای امام المرسلین ختم پیامبران علیه الصلوه والسّلام ساخته شد که اطراف آن به وسیله یار غارش حضرت ابوبکر صدیق و حضرت معاذ رضی الله عنهما حراست می شد اینجا بود که فرشتگان به دستور الهی به نصرت سپاه اسلام شتافتند و دیری نپایید که تاریخ انسانیت شاهد بزرگترین فتح و پیروزی شد، شاهد فتح ایمان و شکست کفر، شاهد غلبه توحید بر شرک، شاهد پیروزی سیصد تن مومن صادق بر یک هزار کافر و مشرک . در این معرکه مسلمین با نثار چهارده تن شهید که اسامی شان ذیلاً ذکر خواهد شد هفتاد تن از نام­ آورترین مردان قریش از آن جمله عتبه بن ربیعه، شیبه، ابوجهل را به جهنم فرستادند و هفتاد تن از آنان را به اسارت درآوردند. در چندین آیات قرآن، خداوند متعال از این واقعه و نصرت غیبی که شامل حال مسلمین شد و از عظمت و رفعت مقام مجاهدین و شهدای بدر سخن گفته است. در حدیثی موجود است که جبرئیل امین به خدمت رسول اکرم صلی الله علیه و سلم حاضر شده پرسید «ما تعدون اهل بدر فیکم» شما بدریان را در میان خود چگونه حساب می­ کنید؟ آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمود: آنها از افضل مردم و بهترین مسلمین هستند. جبرئیل گفت: همچنین فرشتگانی را که در آن جنگ شرکت داشته­ اند، ما از افضل ملائکه می­ شماریم.

زیارت بدر و شهدا گلگون کفن اش که در آنجا به خواب خوش آرمیده اند، یادآور این حقیقت تاریخی و عظمت اسلامی و موجب تحریک غرائز ایمانی خواهد بود . لذا وظیفه هر مسلمانی است که چون به قصد زیارت خیر المرسلین صلی الله علیه و سلم عازم مدینه می­ شود و  به آنجا می­ رسد لحظه­ ای بر مزار مقدس شهدا بدر رضی الله عنهم اجمعین شرف حضور حاصل نموده و به نحو زیر عرض سلام و ادای احترام کند و با توسل به آنان برای رفع مشکلات و مهمات خود و سایر مسلمین و توفیق طاعت و عبادت و نیل درجات و پیروزی اسلام و مسلمین و شکست کفر و الحاد و طرفدارانش به بارگاه الهی تضرع نماید.

کیفیت عرض سلام بر شهدای بدر رضی الله عنهم

السلام علیکم یا شهداء ،السلام علیکم یا سعداء، السلام علیکم یا نجبا، السلام علیکم یا تقیا و السلام علیکم یا مجاهدین فی سبیل الله، السلام علیکم یا اهل الصدق و الوفاء، السلام علیکم بما صبر تم فنعم عقبی الدار رضی الله عنکم و ارضاکم احسن الرضا و جعل الجنهمثواکم و محلکم و مأواکم ، جزاکم الله تعالی عنی و عن والدی عن الاسلام و المسلمین خیر الجزاء

سلام برشما ای شهیدان، سلام بر شما ای سعادتمندان، سلام بر شما ای بزرگواران، سلام بر شما پرهیزگاران، سلام بر شما مجاهدان راه خدا، ای صاحبان صدق و وفا، سلام بر شما به آنچه صبر کردید، پس چه خوب است سرای آخرت، راضی باد خداوند از شما و راضی سازد شما را با بهترین نحوه رضامندی و بهشت را محل و منزل و مأوای شما سازد خداوند به شما از جانب من و والدینم و از طرف اسلام و مسلمین بهترین جزا را عوض و عنایت بفرماید؛آمین.

اسما متبرکه شهدای بدر

۱٫ عمیر بن ابی وقاص، ۲٫ سعد بن خثیمه، ۳٫ حارثه ابن سراقه، ۴٫ مبشر بن عبدالمنذر، ۵٫ مهجع بن صالح، ۶٫ ذوالشمالین عمیر بن عبد عمر، ۷٫ عاقل بن البکیر، ۸٫ رافع ابن المعلی، ۹٫ یزید بن الحارث، ۱۰٫ عمیر بن الحمام، ۱۱٫ عوف یا عوذ بن عفرا، ۱۲٫ معوذ بن عفرا، ۱۳٫ عمار بن زیاد بن سکن، ۱۴٫ غبیده بن الحارث رضی الله عنهم اجمعین.

آخر الذکر در محله ای به نام حمراء الاسد که بعد از بدر به طرف مدینه واقع است  مدفون است و بعضی ها تعداد شهدای بدر را بیست و دو نفر ذکر کرده اند و از آنها چهار نام مبارک دیگر  این است:

۱٫ صفوان بن وهب، ۲٫ سعد بن خولی، ۳٫ عبدالله بن سعید بن عاص اموی و ۴٫ صفوان بن بیضا فهوی.

 رضی الله تعالی  عنهم اجمعین و جعلنا من اتباعهم باحسان الی یوم الدین. آمین

 

 

منبع: کتاب راهنمای حج و عمره، حضرت مولانا عبدالرحمان سربازی حفظه الله

Spread the love

دیدگاهتان را بنویسید

<