اسلام کانون اندیشه فرهنگی و اجتماعی,  فضایل و مقالات

وظیفه مسلمان در قبال اعیاد سایر ادیان

جشن کریسمس شعار دینى نصرانى ها و سالروز تولد خدایشان است.
براى هیچ مسلمانى جایز نیست که در این روز و بدین مناسبت جشن بگیرد ،رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم ما را از همگونى و مشابهت با دیگران برحذر داشتند و فرمودند:
“من تشبه بقوم فهو منهم”( أبوداود)
“هر کس خود را شبیه ملتى بگرداند ،از آنان محسوب مى گردد”
تشابه ظاهرى و اظهار سرور و شادمانى به این مناسبت،رضایت باطنى به دین و آیین نصرانیت و تایید افترا هاى آنان را در پى دارد و این کفر است.


جاى بسى تاسف است که افراد و کشورهایى اسلامى به جشن هاى دینى و ساختگى غیر مسلمانان بیشتر از اعیاد اسلامى اهمیت دهند.
تبریک اعیاد کفار جائز نیست و حرام است، همچنین جواب دادن به تبریک آنها نیز جایز نیست، زیرا اعیاد آنها اعیاد مسلمین نیستند و مسلمانان باید در مورد احکام و اعتقادات دینی خود عزم و اهتمام داشته باشند.
سوال، حکم تبریک گفتن به کفار به مناسبت کریسمس چیست؟ و چگونه تبریک گفتن آنها را پاسخ دهیم؟ و آیا رفتن به اماکن جشن و مراسمات آنها که به این مناسبت فراهم شده جایز است؟
پاسخ :
تبریک گفتن به کفار به مناسبت عید کریسمس یا بقیه ی اعیاد دیگرشان به اتفاق (علما) حرام است، چنانکه امام ابن قیم رحمه الله در کتابش ” أحکام أهل الذمه ” نقل کرده و گفته: “تبریک گفتن به شعائر مختص به کفر به اتفاق حرام است، مثل اینکه اعیاد و روزه هایشان را تبریک گفت، و بگوید: عیدت مبارک، یا تبریک می گویم به مناسبت این عید و یا همانند آنها، و چنانکه قائل آن از کفر بدور باشد باز عمل او جزو محرمات است و بلکه به منزله ی تبریک گفتن به وی بخاطر سجده اش برای صلیب است، و بلکه گناه آن نزد خدا بزرگتر است و حتی شدت آن از تبریک گفتن به کسی که شرب خمر می کند یا قتل نفس کرده یا زنا مرتکب شده بیشتر است. و بیشتر کسی که قدر و منزلتی برای دین قرار نمی دهد در این (تبریک به اعیاد کفار) می افتد و او نمی داند که چه کار زشت و قبیحی کرده است، پس کسی که به معصیت یا بدعت یا کفری تبریک بگوید براستی که در معرض خشم و غضب الله تعالی قرار گرفته است”.
و براستی همانگونه که ابن قیم ذکر کردند تهنیت و تبریک گفتن به اعیاد کفار حرام است، زیرا تبریک گفتن در حقیقت اقرار کردن به شعائر کفری آنها و راضی شدن به آنست، و هرچند در نفس خود به آن راضی نباشد، اما بر مسلمان حرام است که به شعائر کفار راضی و تهنیت و تبریک گوید، زیرا خداوند متعال به آن راضی نیست چنانکه می فرماید: ‏(إِنْ تَکْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنْکُمْ وَلَا یَرْضَی لِعِبَادِهِ الْکُفْرَ وَإِنْ تَشْکُرُوا یَرْضَهُ لَکُمْ) الزمر/۷ ‏اگر کفران کنید، خداوند از شما بی‏نیاز است و هرگز کفران را برای بندگانش نمی پسندد؛ و اگر شکر او را بجا آورید آن را برای شما می‏پسندد!
و اگر آنها اعیاد خود را به ما تبریک گفتند ما جواب آنها را نمی دهیم، زیرا آن اعیاد ما نیست، و خداوند نیز به آن اعیاد راضی نیست، که یا بدعتی در دینشان است و یا آنکه مشروع بوده ولی با آمدن اسلام نسخ شده است.. و اجابت دعوت آنها (برای شرکت در مراسمات و جشنهایشان) حرام است زیرا حضور در مراسمات آنها از تهنیت نیز قبیح تر است.”. “

Spread the love

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.