بعد از رمضان

بازدیدها: 0

رمضان با همه خوبیها و لطافتهایی که داشت بالأخره رخت بر بست و قلبهای مشتاق عاشقانش را در هاله ای از امید به بازگشتی دیگر و ترس از اینکه دیگر دیداری در کار نباشد رها کرد.

رمضان امسال آمد و  بسیاری از عزیزان و دوستان و آشنایانی که رمضان سال گذشته را در کنار ما به عبادت می پرداختند خبری نبود، و رمضان رفت و دوستانی را نیز با خود برد، و بار دیگر رمضان خواهد آمد، اما آیا ما خواهیم بود؟! و یا که رمضان می آید و بسیاری از ما – و شاید من و تو – زیر خروارها خاک خفته باشیم و با منکر و نکیر درگیر!

رمضان آمد و بارهای سنگین گناه کمرهای ما را خم کرده بود، در چشمه جوشان رمضان – بامید مغفرت و بخشش الهی – همه آن گناهان شسته شد و شخصیت هریک از ما بگونه ای دیگر ساخته شد؛ دور از گناه و سرشار از باده غفران و بخشش الهی، با درسهایی از صبر و بردباری و اراده، و با آموزش فقر اختیاری که دارایان را با درد مستمندان و ناداران مجبور آشنا ساخت، با تربیت شکمی که اساس همه اختلافات طبقاتی وروابط اجتماعی است – البته برخی رمضان را فقط اختلاف در اوقات غذا می‌دانند و از آن ماه خورد ونوش و خواب و آرامش ساخته اند، با این وجود

رمضان آنها را نیز از برکات خویش محروم نمی سازد! در این ماه مبارک خداوند شیطانها را به زنجیر کشید تا مؤمنان بدور از وساوس شیطان و سربازانش بتوانند پله های صعود و رسیدن به خداوند را بپیمایند، و اکنون که رمضان رفت گویی می‌خواهد مؤمنانی را که ادعای عشق می‌کنند بیازماید، تا ثابت شود که عشقشان عشقی است راستین و پایدار یا شعاری توخالی…

حال که رمضان رفته خداوند شیطان هایی را که چون شیر درنده یک ماه کامل در زنجیر بودند را به یکباره آزاد می‌کند، خود تصور کنید که شیطانها با چه شراست و ددمنشیای(درنده خوی) به شکارهای خود حمله ور خواهند شد، از این روست که اهل عرفان گفته اند شیطان پس از رمضان از همیشه وحشی تر و درنده تر است، چون شیری که یک ماه کامل در بند زنجیر بوده و لب به شکاری نزده باشد! منکرات وگناهانی که در روز عید شاهد آنی خود ترجمانی است از این شراست و ددمنشی شیطان که همه آنها را در چشمان دوستان خویش زیبا جلوه می‌دهد… ای مؤمن بیا با کمال صداقت و مردانگی کمر به طاعت خداوند بر بندیم تا کمر شیطان بشکنیم. البته با زاد و توشه ای که از باغچه رمضان برگرفته ایم می توانیم به سادگی به آرزویمان دست یابیم. در مکتب رمضان که خود سلطان فرصتهای طلایی است آموختیم که فرصتهای طلایی عبادت را غنیمت بشمریم، و اگر ما تنها و تنها به این نکته توجه کنیم تا آمدن رمضان آینده و درس دیگر به نظر من موفقیت بسیار بزرگی را بدست آورده ایم. در اینجا جای دارد به برخی از این فرصتهای طلایی اشارهای کنیم.

۱. شش روز روزه ماه شوال که پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمودند: هر کسی که پس از روزه رمضان شش روز از شوال را روزه بگیرد گویا همه سال را روزه گرفته است.

۲. نمازهای تهجد سحرگاهان. در وقت سحر خداوند بندگانش را می خواند: آیا کسی هست که از من آمرزش بخواهد تا او را بیامرزم؟، در این لحظه های حساس و فرصتهای طلایی جای دارد مؤمنان با حداقل دو رکعت نماز خود را به پیشگاه الهی نزدیک سازند و خواسته ایشان را از او بخواهند.

۳. پایبندی به نمازهای جماعت پنجگانه.

۴. استقامت و پایبندی به اذکار و مراقباتی که پیر و مرشد کامل و مکمل برای ترقی سالک به او تعلیم می دهد مخصوصاً ختم های خواجگان نقشبندی.

۵. پایبندی به دعاهای صبح و شام.

۶. لبخندی بر لبانت! آیا زحمتی دارد که دو لبت را کمی کش دهی و لبخندی بسازی که لبخند مؤمن به برادر مسلمانش صدقه است.

۷. روزه تاسوعا و عاشورا.

۸. اهتمام به عبادت در ده روز اول ماه ذی الحجه که در این ده روز، عمل صالح پیش خداوند از هر چیز دیگری، حتی از جهاد در راه خدا بالاتر و والاتر است، مگر مجاهدی که با مال و جان خویش به معرکه رود و هرگز برنگردد!

۹. روزه روز عرفه که کفاره گناهان سال گذشته وآینده است.

۱۰. اهتمام و پایبندی به نمازهای جمعه که جمعه تا جمعه کفاره گناهان میان آن دو و سه روز بیشتر است. (یعنی ١٠ روز)

اینها برخی از فرصتهای طلایی است که ما از بزرگترین و والاترین و باارزشترین فرصت طلایی که رمضان است آموختیم، رمضانی که در آن شبی است بهتر از هزار شب، یعنی بهتر از هشتاد و سه سال و چهار ماه، و آنانی که چیزی از کرم و سخاوت الهی درک می کنند می دانند که بهتری نزد خداوند چه معنا دارد! – شاید بیش از هزار سال و شاید هم بیشتر… – شب قدر پادشاه و سرور فرصتهای طلایی بود، و خوشا بحال آنانکه این فرصت را غنیمت شمردند. اگر هریک از ما این فرصتهای طلایی را با خطی بزرگ نوشته در اتاق خود و پیش روی خود آویزان کند تا همیشه به یادشان باشد بسادگی می‌تواند پیمان و عهدش را با رمضان تا بازگشت دوباره آن حفظ کند…

دیدگاهتان را بنویسید

<