ویروس کرونا رحمت است یا زحمت؟

بازدیدها: 5

بسم الله الرحمن الرحیم 

«وَ تُوبُوا إِلَى اللهِ جَمِیعًا أَیُّهَا المُؤمِنُونَ لَعَلَّکُم تُفلِحُونَ» [سوره النور ۳۱] 

از آنجایی که خداوند خالق هستی و آفریدگار انسان است و به خیر و صلاح او از خودش آگاه تر است، برای انسان دین را که سرمشق زندگی بشر است، بواسطه انبیا علیهم السلام فرستاد؛ هر قوم و ملتی که از دستورات الهی پیروی کردند، در دنیا و آخرت سعادتمند شدند و هر طائفه و گروهی که از دستورات الهی سرباز زدند به انواع و اقسام دردها و عقوبت ها گرفتار شدند. در میان اقوام گذشته از هر کسی گناهی سر می زد خداوند بر پیشانی های آنها، آن گناه را می نوشت و یا چهره های آن ها را مسخ میکرد تا اینکه رسول انس و جان حضرت محمد صلی الله علیه و سلم پا به عرصه وجود نهاد که خداوند به حرمت حبیبش مسخ را از امت آن حضرت صلی الله علیه و سلم برداشت.

نه نسخ و مسخ اندر امت اوست                                  اگرچه بگذرد از حد گناه را

هرچقدر این امت گناه کند، خداوند چهره هایشان را مسخ نمی کند، ولی خداوند از آنجایی که مهربان و رئوف و خیرخواه بندگانش است برای تذکیر و تنبیه آنها را به دردها و مصایب به گونه های سیل، زلزله، تصادف، وبا، طاعون و امراض لاعلاج گرفتار می کند تا انسان هایی که از شاهراه شریعت و طریقت مصطفوی عدول کرده و کجروی را اختیار و راه نفس و شیطان را درپیش گرفته اند، تنبیه شده و به خود آیند. در طول تاریخ امراض گوناگونی زندگی بشر را درهم ریخته و کاخ تکبر و خودخواهی را متزلزل کرده، بیماریهای مرگباری همچون وبا، طاعون خیارکی، آنفولانزای اسپانیایی و خوکی، ایدز، آبله، مالاریا، سارس و غیره که هر کدام در زمانی فکر و اندیشه ی انسانیت را مشغول و او را به ترس و وحشت انداخته، به گونه ای که بعضی از این امراض از۵۰ تا ۷۰ میلیون نفر در جهان را به کام مرگ فرستاده است ولی دوباره خداوند با رحمت فراوان خود این امراض را به وسیله دعا و نیایش بندگان مقربش کم و یا از بین می برد.

اینک در این برهه از زمان انسانیت راه را کج انتخاب کرده و خداوند به حکمت خویش، صلاح انسان را برآن دیده تا بیماری چون ویروس کرونا که این روزها خواب و خوراک را از بشریت قرن۲۱ گرفته، انسانی که به علم و پیشرفت خود می نازد و سر از کرات و سیارات دیگر درمی آورد را چنان به زانو در آورده و مجبور به اقرار شده که «خداوندا قدرت، عظمت، کبریایی و بزرگی مختص ذات بلا کیف توست! پروردگارا! سر تعظیم و عبادت را بسوی تو و برای تو که سزاوار بزرگی هستی فرود می آوریم!»

خداوندی که نمرود با آن همه تکبر و خود بزرگ بینی را بوسیله پشه ای فلج نابود می کند و فرعون که ادعای خدایی می کرد را با آب که نرم ترین و لطیف ترین موجود روی زمین است از بین می برد، خداوند می تواند بشریت قرن۲۱ که دم از پیشرفت می زند را با موجودی کوچک که حتی با چشم دیده نمی شود و ما روزانه ناقل میلیونها از این موجود [ویروس] هستیم را تنبیه کند؛ ویروس کوچکی به نام کرونا که تمام نشانه و مشخصاتش مثل سرماخوردگی است را مامور می کند تا لرزه به اندام بشریت بیاندازد که حتی اگر پدر و مادری یا فرزندی به این مرض گرفتار شود فرزندان و اطرافیانش از او فرار می کنند را عذاب و عقوبتی قرار دهد، تا باشد که ایشان به قدرت او پی ببرند.

کرونا چیست و چرا دامنگیر مسلمانان شد؟

این ویروس بجای درگیر کردن بینی باعث عفونت بافت‌های نرم و مجاری تنفسی در اعماق ریه‌ها می‌شود.

تب، خستگی و سرفه خشک متداولترین علایم در بین بیمارانی است که در بیمارستان بستری شده‌اند.

اما تیم‌های پزشکی مستقر در بیمارستان ژونگنان دانشگاه ووهان و بیمارستان جینینتان در ووهان می‌گویند که همه این علایم در همه بیماران دیده نمی‌شود.

از علائم دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۳۱ درصد تنگی نفس داشتند

۱۱ درصد بدن‌درد داشتند

۹ درصد دچار گیجی بودند

۸ درصد سردرد داشتند

۵ درصد گلودرد داشتند

این بیماری می‌تواند به سینه‌پهلو – التهاب ریه‌ها و آب‌گرفتگی کیسه‌های هوا – تبدیل شود و در نهایت باعث نارسایی ریوی شود.

کفار که به یگانگی خداوند معتقد نیستند و به احکامات او عامل نیستند لایق سخن نبوده، اما مسلمانان که به یگانگی خداوند سبحان اقرار دارند و به رسالت حضرت پیامبر صلی الله علیه وسلم اعتراف و به احکامات خداوند عاملند، باید به خود آیند و تفکر کنند که چرا به این روز و مرض گرفتار شدند؟ تمام پزشکان و اطبا معترفند به این که راه انتقال ویروس کرونا از راه دست و بوسیدن و دهان است و تمام سعی و کوشش آنها این است که این قسمت ها را تمیز نگاه دارند، اما چرا دست و چرا دهان…!؟

خداوند سبحان در کلام شریفش می فرمایند: «وَ لَاتَقرَبُوا الزِّنَى إِنَّهُ کَانَ فَاحِشَهً وَ سَآءَ سَبِیلًا» [سوره اﻹسراء ۳۲]

علمای عظام و شارحین دین اسلام زنا را چند نوع بیان فرموده اند: زنای چشم، زنای گوش، زنای دست، زنای پا؛ امروز زنا عام شده و فقط زنا خلوت با نامحرم نیست.

ابر برناید پی منع زکات                   و ز زنا، افتد وبا اندر جهات [مثنوی]

خوردن نزول و ربا عام و عادی شده،  ظالم بر مظلوم ظلم می کند ، قوی حق یتیم را می خورد و کسی هم کسی را منع نمی کند و امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده باید منتظر چنین روزی و عذاب الهی بود و این عذاب و عقوبتی بود که خداوند بر اثر اعمال زشت نصیبمان کرده، مرضی که اینک گرفتار آن شدیم و ما را در خانه ها زندانی کرده و نمی توانیم دست به فرزندان، همسر و حتی والدینمان بزنیم و ترس آن داریم که شاید گرفتار شویم، پدر و مادری که نگاه بر چهره آنها ثواب و نیکی است و از نشستن در کنار آنها و بوسه زدن به دستان آنها محروم شدیم و از نشستن در محضر اولیا الله و علمای عاملین باز مانده ایم. بترسیم از عذاب های بیشتر خداوند و برگردیم بسوی او و توبه و استغفار کنیم، هنوز که ارقام و اعداد مرگ و میر به میلیونها نرسیده، سر نیاز بسوی آن بی نیاز فرود آریم و عذرخواه شویم. خداوندی که قوم عاد و ثمود را عذاب داد، عذاب ما برایش سهل و آسان است؛ پس توبه و التجا کنیم و بسوی او برگردیم و از نفس اماره پیروی نکنیم.

حضرت پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمودند: اگر فردی از کسی کار بدی دید باید با دست منع کند، اگر نتوانست با زبان منع کند، و باز نتوانست حداقل  از این کار بد دل ببرد  که این ضعیف ترین ایمان است. آیا زمانیکه از این افعال شنیع و زشت در بازارها و خیابانها و محل کسب و کارمان دیدیم، آنها را منع کردیم یا حداقل از دل از این اعمال گریزان بودیم؟ هرگز…!

«ظَهَرَ الفَسَادُ فِی البَرِّ وَ البَحرِ بِمَا کَسَبَت أَیدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعضَ الَّذِی عَمِلُوا۟ لَعَلَّهُم یَرجِعُونَ» [سوره الروم ۴۱]

راه حل و توصیه 

  1. به نمازهای یومیه پایبند باشیم.
  2. زکات اموال را بپردازیم.
  3. امر به معروف و نهی از منکر کنیم.
  4. سحرگاهان دست نیاز بسوی پروردگار بلند کنیم و به درگاه خداوند توبه و استغفار کنیم و بوسیله صبر و نماز از خداوند طلب مغفرت کنیم.
  5. دعای بیماریهای خطرناک حضرت رسول صلی الله علیه و سلم را تکرار کنیم: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ البَرَصِ، وَالْجُنُونِ، وَالْجُذَامِ، وَمِنْ سَیِّئِ الْأَسْقَامِ».
  6. درود به حضرت پیامبر صلی الله علیه و سلم را فراموش نکنیم که خداوند در شأن آنحضرت می فرمایند: «وَلَو أَنَّهُم إِذ ظَّلَمُوا أَنفُسَهُم جَاءُوکَ فَاستَغفَرُوا اللهَ وَ استَغفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللهَ تَوَّاباً رَّحِیماً» [سوره النساء ۶۴]

و اگر آنان هنگامیکه به خودشان ستم می کنند، نزد تو می آیند و از خداوند آمرزش طلبند و رسول هم برای آنان از خداوند آمرزش طلبد، هر آینه خداوند را بسیار توبه پذیر و مهربان خواهند یافت.

اینک بر اثر اعمال شنیع، ما مسلمانان از زیارت خانه خدا و زیارت حرم حبیبش محروم شده ایم.

  1. صدقه: باید مانند سلف صالح و بزرگان گذشته که هر وقت به مصیبتی گرفتار می شدند،صدقه و خیرات می دادند و گاوها و شترها را کشته و به فقرا و مستمندان تقسیم می کردند ما نیز جهت پیروی و پشت سر گذاشتن این غم و مصیبت از آنها که الگوهای وارسته و صادق بودند پیروی کنیم.
  2. توصیه ها و پندهای بزرگان معاصر توجه کنیم: حضرت علامه محمدتقی عثمانی حفظه الله که یکی از علمای تراز اول پاکستان است می فرمایند: دعای حضرت یونس علیه السلام یعنی لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ را زیاد تکرار کنید.

* و نیز قطب دوران، محبوب سبحان، حضرت حاجی سید عبدالله نقشبندی مجددی مدظله العالی فرمودند: تکرار ذکر حضرت امام ربانی رحمه الله «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ اِلَّا بِاللهِ العَلِیِّ العَظِیم» برای این درد و الم بسیار نافع است.

  1. به توصیه های بهداشتی توجه کنیم: بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنیم، بهداشتی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ۱۴۰۰سال قبل به آن توصیه فرمودند: «النظافه من الایمان».
  2. توکل به خداوند متعال: زیرا خداوند خود مریض می کند و خودش هم شفا می بخشد. زندگی و موت فقط به قدرت خداوند است. «وَ مَن یَتَوَکَّل عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسبُهُ» [سوره الطلاق ۳]

نتیجه:

حضرت خواجه عبدالله انصاری می فرمایند:

قربان آن معصیتی که مرا به عذر آورد

بیزارم از آن طاعتی که مرا به عجب آورد

اگر این مصیبت و گرفتاری که معروف به ویروس کروناست، سبب بازگشت ما بسوی خداوند قرار گیرد و از اعمال گذشته خود توبه و نادم باشیم  خودش  سعادت بزرگی است و هر آیینه این رحمت و شفقت از پروردگار است، ولی اگر پند نگرفته و همچنان مانند گذشته دنبال شیطان و نفس باشیم هر آیینه زحمت خواهد بود؛ زحمتی که عذاب و درد هولناک تر از آن را در دنیای آخرت به ما خواهند چشاند.

دادیم تو را ز گنج مقصود نشان

گرما نرسیدیم تو شاید برسی

دیدگاهتان را بنویسید

<