فضایل رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی اعظم علی عباده المنه بما دفع عنهم کید الشیطان و خیّب ظنه اذ جعل الصوم حصنا لأولیائه و جُنه و فتح لهم به ابواب الجنه و الصلاه و السلام علی محمد قائد الخلق و ممهد السنه و علی آله و أصحابه الی یوم لقائه

ماه مبارک رمضان فرصتی ارزشمند و مغتنم برای تهذیب روح و روان انسانی است. ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل و بر افروختن چراغ معرفت در شبستان وجود است. گاه تلاوت و تدبر و هنگامه دعا خواندن و تحول است. عاشقان کوی دوست در این ماه مهر صیام بر لب می زنند و آتش محبت در قلب مشتعل می سازند و با گام نهادن بر نردبان کمال و فضیلت پله پله به معبود و معشوق  خویش نزدیک می شوند. در ماه مبارک رمضان عشاق از سفره پرفیض الهی بهره مند می شوند و مشام جان را عطر عبادت و معنویت می نوازند.

ماه مبارک رمضان در شرف رسیدن است و اوقات نیک و خیری منتظر بندگان تشنه عبادتت می باشد. ماه نزول قرآن و رحمت و ماه صاحب شب قدر و نزول ملائکه ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍. این ماه فرصتی برای زدودن تاریکی های وجود خویش و تقرب بدرگاه الهی و رهایی از آتش جهنم است. علمای کرام می گویند: کسی که در این ماه مبارک خود را در معرض مغفرت قرار ندهد پس کدام وقت در دریای مغفرت غوطه ور خواهد شد؟!

در آیات و احادیث بسیاری از فضیلت این ماه و والایی صیام و قیام آن صحبت شده است که به اندکی از آن اشاره می کنیم:

۱- روزه باعث تقوا

خداوند متعال در سوره بقره آیه ۱۸۳ می فرماید:

   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ

ای کسانی که ایمان آورده اید بر شما روزه فرض شده است همانگونه که بر کسانی که پیش از شما بوده اند فرض بوده است؛ تا باشد که پرهیزگار شوید.

۲- روزه یک چهارم ایمان است

امام محمد غزالی در احیا‌ علوم الدین می فرماید : بنابر مقتضای این فرموده رسول خدا صلی الل علیه و سلم : الصوم نصف الصبر و الصبر نصف الایمان – روی الاول الترمذی و الثانی الخطیب فی التاریخ – روزه نصف صبر است و صبر نصف ایمان می باشد؛ روزه ربع ایمان است.

۳- دری مخصوص روزه داران برای ورود به بهشت

حدیثی متفق علیه از رسول خدا صلی الله علیه و سلم روایت است: فی الجنه ثمانیه ابواب منها باب یسمی الریان لا یدخله الا الصائمون؛ در بهشت دری است به نام «ریان» کسی جز روزه داران از آن وارد نمی شود.

۴- ماه رمضان ماه غفران

باز حدیث متفق علیه از رسول خدا روایت شده است: من صام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه/ و من قام رضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه و من قام لیله القدر ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه. هر کس رمضان را با باور و اخلاص روزه بگیرد گناهان گذشته اش بخشوده خواهد شد. و هر کس شب های رمضان را به ایمان و اخلاص قیام کند گناهان گذشته او مغفرت شود. و هر کس شب قدر را با عبادت بگذراند گناهان گذشته اش بخشیده شود.

۵-  اجری بی نهایت

حدیث متفق علیه از رسول خدا صلی الله علیه و سلم روایت شده است: کل عمل ابن آدم یضاعف الحسنه بعشر امثالا الی سبعمأه ضعف الا الصوم فإنه لی و أنا أجزی

به تمام عمل ابن آدم (بنابر اخلاص و یقینش) ده برابر الی ۷۰۰ برابر پاداش داده می شود بجز روزه که روزه برای من است و من ثواب آن را می دهم.

امام غزالی رحمه الله در توضیح این حدیث می گوید: زیرا عمل آنان روزه است و خداوند فرموده است: انما یوفی اصلابرون اجرهم بغیر حساب قطعا صابران اجرشان بدون حساب دریافت می کنند. بنابر این پاداش روزه بگونه ای داده می شود که تحت وهم و تقدیری داخل نمی شود یعنی بی حساب داده می شود.

حضرت امام ربانی مجدد الف ثانی قدس سره الشریف می فرماید: این ماه جامع جمیع خیرات و برکات است. هر برکتی و خیری که در تمام سال به هرکه رسد از هر راه که می آید قطره ای است از دریای بی نهایت برکات این شهر عظیم.. مکتوبات امام ربانی دفتر اول مکتوب۴

باز در دفتر اول مکتوب ۴۵ می فرماید: باید که دانست ماه مبارک رمضان بزرگ است عبادت نافله از نماز و ذکر و صدقه و امثال آن در این ماه صادر شود برابر ادای فرض در ایام دیگر است و ادای فرض در این  ماه برابر ادای هفتاد فرائض است در ماه های دیگر.

برادران و خواهران مسلمان یک سال منتظر رسیدن این ماه بودیم؛ این ماه فرصتی است بس عظیم که نباید آن را از دست بدهیم.

پیشاپیش  این ماه مبارک را به تمام مسلمانان؛ برادران و خواهران تبریک عرض می نمایم و  امیدوارم بخوبی از این فرصت بزرگ استفاده کنیم

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین.

Spread the love

دیدگاهتان را بنویسید

<