خلاصه ای از زندگینامه صوفی خلیفه عبدالحکیم معصومی(رح)

بازدیدها: 3

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خلیفه عبدالحکیم فرزند ملا محمود در بین سال­های ۱۲۴۰ الی ۱۲۴۴ هـ . ش در روستای تونه ـ واقع در شهرستان تایباد ـ چشم به جهان گشود. از دوران کودکی او، اطّلاع دقیقی در دست نیست؛ امّا آنچه مسلّم است، این است که وی از پیش قراولان طریقه عالیه نقشبندیه به شمار می رود. این بزرگوار با حضرت حاج محمّد معصوم نقشبندی مجدّدی(رح) بیعت نمود و از خلفای ارشد ایشان در ایران در زمان خود بود.

khalifeh-abdolhakim

پس از وفات حضرت حاج محمّد معصوم(رح) با حضرت حاج محمّد یوسف(رح) و پس از رحلت ایشان، با مروّج شریعت و طریقت، حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) بیعت نمود و به سیر و سلوک و صفای قلب خود پرداخت و با اولین سفر حضرت حاج شمس الحق مجدّدی(رح) به ایران، به عنوان راهنمای سفر، همراه ایشان بود و در شهرها و روستاهای مختلف این کشور، مردم را به بیعت با این پیر بزرگوار، ترغیب و تشویق نمود.

این خلیفه، عموی ارشد خلیفه سعید محمّد معصومی(رح) بود که در طول عمر با برکت خود، خدمات شایانی به این طریقه عالیه نمود و با سفرهای متعدّد به مناطق مختلف ایران، به ویژه منطقه ترکمن صحرا، علمای بسیاری از آن مرز و بوم را با این طریقه آشنا کرد که این آشنایی، سرآغاز ترویج طریقه عالیه نقشبندیه در آنجا شد و بعدها به اوج شهرت و کثرت رسید. هنوز هم از این بزرگوار به عنوان سفیر فقید این طریقه عالیه یاد می شود.

ایشان مشوّق و پشتیبان حاج خلیفه سعید محمّد معصومی(رح) در راه تعلیم و تعلّم و مسافرت او به شهر هرات افغانستان، جهت فراگیری علوم دینی بود. وی از هیچ کوششی درین باره دریغ نورزید و همه اینها را از برکت انفاس قدسیه حضرات نقشبندیه می دانست.

این بزرگوار(رح) مراحل سیر و سلوک معنوی را به سرحد فنای اتم و بقای اکمل رسانید؛ روحیه قوی و جوانمردانه ایشان زبانزد عام و خاص بود؛ نیک خواه زیر دستان و خار چشم زورگویان بود و برای گفتن سخن حق به جز از ذات اقدس باری تعالی از هیچ کس و هیچ چیز نمی هراسید. این خلیفه بزرگ، سرانجام در سال ۱۳۵۴ هـ . ش در سن تقریباً ۱۱۵ سالگی، پس از عمری پر برکت، ندای حق را لبیک گفت و به دیدار رب العالمین شتافت. انا لله و انا الیه راجعون.

مرقد مبارک آن بزرگوار در روستای گندمشاد شهرستان باخرز واقع است که مورد توجّه خاص و عام می باشد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

1 دیدگاه دربارهٔ «خلاصه ای از زندگینامه صوفی خلیفه عبدالحکیم معصومی(رح)»

  1. الهی به حرمت انبیا واولیا همه مارابااولیا الله محشوربدارد امین وسایه حضرت صاحب جان رامستدام بدارد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

<