مختصری از زندگینامه حضرت حاج خلیفه حیدر آخوند نظر خانی(رح)

بسم الله الرحمن الرحیم

حاج حیدر آخوند، فرزند ملا محمّد قلی، در سال ۱۲۹۷ هـ . ش در روستای کوچک «نظرخانی» در خانواده ای مؤمن و دیندار به دنیا آمد. ملا محمّد قلی(رح) مردی خدا جو و خدمتگذار بوده و در بین جامعه آن زمان، از احترام و جایگاه شایسته ای برخوردار بود. وی فرزندش حاج حیدر آخوند را در همان دوران کودکی، جهت فراگیری علوم شرعی نزد «بیک مراد ایشان» در روستای سلطانعلی برد.

hajj-hidar-akhon@shamsiyeh

وی به مدّت ۵ سال در آنجا به کسب علم مشغول بود؛ سپس پدرش او را برای ادامه تحصیل به حوزه گمیشان نزد استاد «نورنیاز آخوند» برد. پس از فوت آن استاد عالی مقام(رح)، تحصیلات خود را نزد «عبدی جان آخوند» ادامه داد و پس از فارغ التحصیلی به زادگاه خود بازگشت و اقدام به تأسیس مدرسه علوم دینی نمود.

ایشان شاگردان زیادی را تعلیم و تربیت کردند که هر کدام به نوبه خود به مرتبه استادی رسیدند. ایشان دارای ۷ فرزند بودند که فرزند بزرگ ایشان، ملا محمّد قلی، در سن ۷۰ سالگی فوت نمود و فرزند دیگرشان، کریم آخوند، هم اکنون امامت مسجد ابوحنیفه(رح) را که در زمان پدر ایشان بنا گردیده است، بر عهده دارند.

حاج حیدر آخوند(رح) پس از تحصیل علوم شریعت و تدریس در حوزه، در جستجوی پیری کامل و راه دان بودند تا اینکه به آرزوی دیرینه خویش رسیدند و به دست حق پرست حاجی الحرمین الشریفین، حضرت شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) با طریقه نقشبندیه بیعت کردند.

این بزرگوار، مراحل سیر و سلوک معنوی و فنای اتم و بقای اکمل را حاصل نمودند و از طرف حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) به مقام خلافت مطلق در طریقه نقشبندیه نائل گردیدند. پس از آن، منزل ایشان مرکز تجمّع مریدان و دوستداران حق و حقیقت شد. این مقام خلافت مسئولیتی سنگین برعهده این عارف برجسته گذاشت و ایشان لحظه ای از این امر غافل نبودند و به این منظور، بارها به همه منطقه ترکمن صحرا (از مراوه تپه گرفته تا بندر ترکمن) مسافرت کردند و مردم را به کسب سلوک در این طریقه ترغیب نمودند و در سفرهای پیران کبار به این مناطق، به عنوان راهنمای سفر همراه آنان بودند.

ایشان عمر شریف خود را وقف ارشاد و راهنمایی مریدان در طریقه عالیه نقشبندیه کردند و نهال طریقه عالیه نقشبندیه مجدّدیه در این منطقه (ترکمن صحرا) را مواظبت و آبیاری نمودند تا به امروز که به درخت تنومند شریعت و طریقت مبدّل گشته است.

خلیفه حیدر آخوند(رح) در طول زندگی خود به زهد و پرهیزگاری و ساده زیستن معروف بود. خدمات صادقانه و تلاش های بی دریغ آن مرد شریف هرگز از یاد نخواهد رفت. پخش کتب دینی و عرفانی، آگاه کردن مردم به مسائل شریعت و طریقت و مداومت و پیروی از سنّت پاک نبوی از کارهای شاخص این عزیز است.

 حقیقت تلخی که آتش به روح و روان ایشان زد، خبر اسارت حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی(رح) بود. این امر باعث بی تابی و رنج و غم جان کاه ایشان شد. سرانجام به مصداق آیه شریفه «کل من علیها فان و …» در سال ۱۳۶۶ هـ . ش، در سن ۷۰ سالگی، بعد از یک عمر تلاش و مجاهدت بی دریغ، روح پر تلاطم ایشان از قفس تن آزاد شد و به سوی دیار دوست پرواز کرد. انا لله و انا الیه راجعون.

آرامگاه ایشان در روستای کوچک خرطوم از توابع شهرستان گنبد کاووس استان گلستان می باشد.

Spread the love

7 دیدگاه دربارهٔ «مختصری از زندگینامه حضرت حاج خلیفه حیدر آخوند نظر خانی(رح)»

 1. یادی از این مرحوم چه ادم با تقوایی بود اسمش که بیاد سر شار از تقوایی یادش بخیر روزهایی که موقه تعطیلی مدارس به یاد گرفتن سوره های نماز میرفتیم

  پاسخ
 2. برای اولین بار تونستم مطالبی در مورد این عالم بزرگ پیدا کنم. ماجرای دهل بابا و جنایتی ک برای ترکمنهای عاشق اسلام در دهل بابا رخ داده رو در کتاب بازماندگان تالیف هادی خرمالی رو داشتم میخوندم که بصورت اتفاقی این نوشته رو دیدم. هم خوشحال شدم و هم متاثر . خوشحال ازین جهت ک حیدر آخوند رو تا حدی شناختم و متاثر ازین جهت ک ما نسبت ب بزرگانمان و زحماتی ک این بزرگان برای ترکمنها کشیدن کاملا بی اطلاعیم. کاش فرصتی ایجاد بشه ک اطلاع رسانی در مورد تاریخ ترکمنها بصورت مدون منتشر بشه تا بهتر بتونیم رنج گذشتگانمونو درک کنیم و در قبال نعمت عافیت و امنیتی ک داریم شکرگذار !!!
  از زحماتی ک درین زمینه متقبل شدین سپاسگزارم

  پاسخ
 3. بسیار ممنونم که این سایت در پی معرفی بزرگان دین اسلام است واقعا استفاده کردم اجرکم عندالله

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

<